פלאשנט בריאות - ''אתגר הקנגורו'' - יתרונות בריאותיים פיזיים ונפשיים לפג ולהוריו
יום שני, 21 בינואר 2019
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
"אתגר הקנגורו" - יתרונות בריאותיים פיזיים ונפשיים לפג ולהוריו
מאת: לילך אנטון
יום ראשון, 27 במאי 2018, 09:42

חודש מאי הוכרז בפגיות ברחבי העולם כחודש "אתגר הקנגורו" שמטרתו לעורר את המודעות של ההורים ושל הצוות המטפל לשיטת ה"קנגורו"- שיטה ייחודית המעודדת מגע של "עור בעור" בין הפג הזעיר להוריו, וידועה כבעלת יתרונות בריאותיים פיזיים ונפשיים לפג ולהוריו
"המקום היחיד בו השאלה "האם קינגרת היום?" לא תשמע מוזרה הוא בפגייה", מסבירה בחיוך יסמין פרץ, אחות אחראית יחידת הפגייה במחלקת יילודים ופגים של המרכז הרפואי הלל יפה. "זו אפילו אחת השאלות השכיחות יותר אצלנו שבאה קצת אחרי "מה שלומך?" כשאנו פוגשים את ההורה בפגיה. אצלנו הקנגורו הוא כבר מזמן לא רק החיה שידועה כסמל האוסטרלי האולטימטיבי, אצלנו מדובר בחיבור האנושי בין ההורים לפג".

האחות יסמין מסייעת לאם ליאת צילום: דוברות בית החולים
חודש מאי השנה הוכרז כחודש "אתגר הקנגורו" בפגיות ברחבי העולם, שמטרתו אחת היא- לעודד את המודעות לשיטה ולשימוש בה לטובת הפגים המאושפזים. הפגייה של המרכז הרפואי הלל יפה, למודת שימוש בשיטה, הצטרפה לאתגר מתוך מחויבות למתן טיפול מיטבי למטופל הזעיר ולהוריו.
"קנגורו"- על שום מה ולמה?
שיטת הקנגורו הינה שיטה המעודדת מגע של "עור בעור" בין הפג הזעיר להוריו. למעשה, זהו טיפול טבעי המסייע לעודד מגע "שאינו רפואי" על מנת להקל על המעבר החד מאווירת הרחם החמימה לסביבה התומכת, אך הקלינית, בפגיה. לשיטה השפעה חיובית על התפתחות תקינה של הפג ואף להישרדותו. יתרונות נוספים הם: מסייע ליילוד לשפר את הנשימה ותורם לעליה טובה יותר במשקל, תורם לאשפוז קצר יותר, להגברת הפרשת החלב אצל האם ולשיעור הנקה גבוה יותר. כמו כן, השיטה מסייעת במתן מענה לבעיות הפסיכולוגיות האופייניות ללידת פג ותורם לקשור של הפג עם ההורה.

מחקרים הראו כי פגים שטופלו בשיטת הקנגורו בכו פחות, לא רק בזמן השהות בחיק ההורה, אלא גם בשאר שעות היממה, וכן השיגו התפתחות "נוירו-התנהגותית ומנטלית" טובה יותר.

מאי הוכרז כחודש המודעות לשיטת הקנגורו, ולכן מקיימים בו את אתגר "קנגורו", שהוא בעצם מעין מרתון בו משתתפות פגיות מרחבי העולם וביניהן פגיית המרכז הרפואי הלל יפה. במהלכו מתקיימות פעילויות שונות לעודד את השימוש בשיטה – בקרב ההורים, אבל גם בקרב הצוותים המטפלים. ב"הלל יפה" התקיימו הדרכות מוגברות לשיטה, חולקו חומרי הסברה, הנחיה והסבר על השיטה במפגשי הורים שמקיים צוות הפגייה להורים מידי שבוע, ונעשו "צילומי קנגורו" לתיעוד ההורים מקנגרים, רישום יומי של שעות ה"קנגורו" בכדי לעודד ולהגביר יישום השיטה ועוד.

"אנחנו מודעים לקושי הנפשי הכרוך בלידת פג. אנחנו יודעים שההורים עוברים בעצמם תהליך לא פשוט כשהילד שלהם שוהה בפגיה", מסכמת יסמין פרץ, "לכן, חשוב לנו לתת להם את כל הכלים שבהם הם יוכלו לסייע לצוות, שעושה עבור הפג לילות כימים על מנת שיגדל וישתחרר בבריאות טובה. שיטת ה"קנגורו" מאפשרת להם מעורבות שיש בצידה סיוע ממשי לילדם, ולכן רצוי שיכירו אותה. המרתון הוא אמצעי נוסף שלנו להעלות מודעות".
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
כנס עולמי בביו אתיקה של UNESCO בישראל
   
יורדים לעצם העניין
   
מנגינה לבריאות טובה
   
סוללה הוצאה מקיבתו של פעוט מחדרה
   
תביעה במיליונים: אבחון מאוחר הביא למותה של בת 12
   
מה זה אי ספיקת כליות?
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
מתחממים לקראת הפריימריס    מתחממים לקראת הפריימריס
ההפתעה שציפתה לשף אסף גרנית במטבח של הלל יפה    ההפתעה שציפתה לשף אסף גרנית במטבח של הלל יפה
תפריט חדש באולמות ה-VIP של יס פלאנט    תפריט חדש באולמות ה-VIP של יס פלאנט
עסקים בכיף    עסקים בכיף

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |