פלאשנט המלצת השבוע - רבותיי ההיסטוריה חוזרת - אם אתם בקובה
המלצת השבוע
רבותיי ההיסטוריה חוזרת - אם אתם בקובה

הדר צאלים
יום שני, 26 במרץ 2018, 21:50

מי שמתעניין בהיסטוריה של מרכז אמריקה והעולם המערבי בכלל חייב להגיע לביקור בקובה. החל מהוואנה, דרך קסטרו ועד אתרי החובה: הנה כל מה שכדאי לדעת
קובה נותרה אחת המדינות הבודדות בעולם שנגישות לתיירים ומצליחות לשמור על אופי היסטורי מרשים. נכון להיום מציעה הרפובליקה של קובה שילוב נדיר בין חופי ים, אתרים היסטוריים וחיי לילה סוערים וגם ישראלים מוצאים בה עניין. בתוך כך, יש אפשרות לתאם טיול מאורגן לקובה ולתת למדריך מנוסה להסביר על ההיסטוריה של המקום והאזור.

האפשרות הכי טובה לחזור בזמן דרך טיול לקובה היא להקדיש לפחות כמה ימים להוואנה. זו העיר הגדולה ביותר בקריביים וכבר בנחיתה אפשר לראות את המכוניות האמריקאיות הישנות מסתובבות על הכבישים, כעדות למה שייצג את ארצות הברית עד לאמצע המאה הקודמת. אחרי שנכנסים לעובי הקורה אפשר להמשיך עוד קצת אחורה בהיסטוריה ולעבור במצודת סן קרלוס, לראות את אנדרטת חוזה מרטי מול כיכר המהפכה ולהיכנס למבצר אל מורו שנמצא בפתחו של מפרץ הוואנה ונבנה ב-1589.

קובה. ההיסטוריה חוזרת צילום: יח"צ
למה דווקא קובה?
ההיסטוריה של קובה מתחילה בסביבות 5,300 לפני הספירה וראשוני המתיישבים בה היו ככל הנראה חקלאים וציידים-לקטים. את החלק הזה בהיסטוריה של האזור קשה כיום לראות כי כמעט לא נשארו לו עדויות, למעט במספר מוזיאונים קטנים ברחבי קובה ומחוץ להוואנה.

עם זאת, תקופת השלטון הספרדי שהחלה באוקטובר 1492 עם הגעתו של כריסטופר קולומובוס לאזור בהחלט נוכחת בכל פינה. חוץ מהשפה שמלווה אותם עד היום, תושבי קובה עוד זוכרים את האירועים שהשפיעו על המאזן הדמוגרפי: מלחמת שבע השנים באירופה שהביאה להשתלטות הבריטים על המדינה למשך שנה ומרד העבדים בהאיטי שבעקבותיו נמלטו לקובה צרפתים רבים.

היבט לא פחות חשוב שאותו מזהים תיירים במהלך הביקור בקובה הוא השאיפה לעצמאות. למרות שכבר בראשית דרכה היא הייתה מדינה דמוקרטית, קובה לא הצליחה להגיע ליציבות ועד עלייתו לשלטון של פידל קסטרו בשנת 1959 היא סבלה מהמון הפיכות. המהפכה הקובנית היא למעשה האירוע ההיסטורי האחרון שעיצב את פניה של קובה ועכשיו זה בדיוק הזמן לנחות בה כדי להתרשם מכל מה שעבר עליה.

אתרי חובה שעליהם אסור לוותר
הוואנה היא כמובן לא העיר היחידה שקורצת לתיירים שרוצים להתפנק בקובה. מומלץ לשקול שהייה בעיירת הנופש בורדרו, להירגע על חוף הים מול המים הכחולים ולטעום את המנות במסעדות המקומיות. מי שבעניין של צלילה יכול להגיע לחופים הבתוליים של פונטה פרנסס בעוד מי שמעדיף להישאר על הקרקע בטוח ירצה לטייל בעמק וינאלס.

העיר השנייה בגודלה בקובה היא סנטיאגו דה קובה. זה מקום הולדתם של מקצבי מוזיקה כמו אפרו-ביט, קיובן-פולק ועוד והעיר היחידה שבה להיסטוריה הארוכה יש משמעות מוזיקלית וקצב שקשה להתעלם ממנו.
עוד בהמלצת השבוע