פלאשנט בריאות - חרדת חגים – מה עושים עם זה?
יום רביעי, 20 בנובמבר 2019
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
חרדת חגים – מה עושים עם זה?
מאת: מירית אזרחי
יום רביעי, 25 במרץ 2015, 15:40

חג הפסח בפתח, וההכנות לקראת הכינוס המשפחתי בעיצומן. ערב החג אמור להיות גם אירוע משפחתי משמח ומגבש, אולם ישנם אנשים שמפתחים פחד, נקלעים לדכדוך ונכנסים ללחץ. הבשורה טובה- בדרך כלל התופעות הללו חולפות מעצמן , בתום החג.
"הפחד או החרדה מהחגים, מה שלפעמים אנחנו קוראים לו "Holidays Blues" הוא מצב עונתי שכיח", מסבירה ד"ר אלה לנדא, מנהלת המרפאה לבריאות הנפש מבוגרים בשירות לבריאות הנפש של המרכז הרפואי הלל יפה. "מדובר בחרדה שתוקפת לא רק את מי שמראש נמצא מה שנקרא ב"קבוצת סיכון" כזו או אחרת, דהיינו מי שכבר סובל ממחלת נפש כלשהי, אלא גם "אותי ואותך"- אנשים שברוב ימות השנה מתפקדים כרגיל ומתמודדים עם לחצים בצורה הנחשבת נורמטיבית".

ממה נובעת החרדה מהחגים?
"אחת הסיבות היא בעיות משפחתיות, שנוטות לעלות במלוא עוזן דווקא בתקופת החגים. הבעיות הן החל מפגישה עם החותנת הלא אהודה, דרך שאלות וקושיות שעולות במפגשים אלו כגון "למה אתה עדיין רווק?", "מתי תעשו כבר ילד?", "השמנת?" ואחרים, וכלה בסוגיות על אצל מי תהיה הארוחה. לפעמים גם הארוחה עצמה עלולה ליצור מתחים – הרצון לרצות את האורחים, היזכרות בטראומות עבר או בקרובי משפחה לא אהובים, וגם הלחץ מכך ש"האורחים לא אכלו כלום. בנוסף, קיים העניין הכלכלי שעלול להלחיץ -– עלות המתנה המארח, עלות הארוחה למארח ועוד".

דר לנדא. "הפחד או החרדה מחגים הוא מצב עונתי שכיח" צילום: דוברת הלל יפה

איזה השלכות רגשיות עלולות להיות לפחד מהחג המתקרב?
"זה עלול להביא לרגשות קשים, לחוסר שקט נפשי, היעדר שינה, אובדן הנאה, ירידה בערך העצמי ובביטחון העצמי ואחרים. מה שעוד יכול לקרות הוא חשבון נפש ותחושות מאזן של הצלחה או כישלון המלוות את חרדת החג המתקרב, ובהתאם, הגברה של תחושת הפסימיות והמתח הנפשי".

איך מתמודדים?
"ההתמודדות עם חרדת החגים היא בשני היבטים עיקריים. ראשית, בקבוצת הסיכון- אנשים שכבר לוקים בדיכאון. אצל אלו אנחנו רואים התגברות בפנייה למיון, בעיקר במהלך החגים ולאחריהם. כמטפלים, אנו משתדלים "לפתוח" את הנושא כבר בחודש המקדים על מנת למנוע הידרדרות במצב. שנית, בקרב אלו שהחגים אכן יוצרים אצלם דכדוך עמוק, גם אם זמני. המלצות להתמודדות, שרובן נעות סביב הרעיון של זיהוי מקור החרדה או הדיכאון והתמודדות פרטנית מול כל גורם וגורם, הן למצוא דברים חיוביים במצב הקיים כמו לדוגמא העובדה שהחותנת מבשלת נהדר, או להבין שמדובר במפגש קצר של מספר שעות בלבד".

ד"ר לנדא מדגישה כי לרוב, דכדוך החגים חולף כאשר החגים חולפים. "אין זה אומר שצריך להתעלם מהדכדוך, אלא להתמודד עימו, ובוודאי אם העניין פוגע בתפקוד. "במקרים קיצוניים, ובמיוחד אם החרדה והדכדוך לא חולפים גם אחרי החגים, רצוי לפנות לעזרה מגורם מקצועי ובעל סמכא. מה שחשוב – גם אם אתם מרגישים שאתם לוקים בחרדת חגים – זכרו – אתם "בחברה טובה", מסכמת ד"ר לנדא.
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
נחנכה מרפאה חדשה בשער מנשה
   
6.5 מיליון שקלים הושקעו בחדר מיון של הלל יפה
   
האולימפיאדה של בתי החולים התקיימה בשער מנשה
   
חדש ב"הלל יפה" - מרפאת מטיילים
   
יעל דן: "החשיפה למצוקת הנפגעות שינתה את חיי"
   
חדש ב"הלל יפה": מרפאת לספורטאים וללוחמים
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים    אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים
חגיגה ספורטיבית: ספורטאי האזור חגגו ביס פלאנט    חגיגה ספורטיבית: ספורטאי האזור חגגו ביס פלאנט
מביאים כבוד לעיר    מביאים כבוד לעיר
מתחדשים במדרסים    מתחדשים במדרסים

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |