פלאשנט בריאות - לראשונה בישראל: טיפת חלב ראשונית כבר בבית חולים
יום רביעי, 18 ביולי 2018
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
לראשונה בישראל: טיפת חלב ראשונית כבר בבית חולים
מאת: הדר צאלים
יום שני, 11 בדצמבר 2017, 07:30

אגף האימהות של המרכז הרפואי הלל יפה הוא הראשון וכרגע היחיד בישראל שבו יכולות יולדות ליהנות משירות ראשוני של טיפת חלב כבר בעת אשפוזן. מדובר בשיתוף פעולה ייחודי אותו יזמו צוות אגף אימהות ולשכת הבריאות בנפת חדרה
רוית, הילה, שרון ועאסמה – כולן ילדו במרכז הרפואי הלל יפה וכולן מרוצות מהסידור החדש והייחודי שמתאפשר במחלקת ביולדות של במרכז הרפואי הלל יפה – אחות טיפת חלב שעושה איתם את הפגישה הראשונית עוד בעודן מאושפזות במחלקה. המרכז הרפואי הלל יפה הוא כיום בית החולים היחידי בארץ שבו קיים סידור שכזה, סידור שהוא ללא עלות ומהווה שירות נוסף בסל השירותים הנרחב שמעניק אגף האימהות לבאות בשעריו.

"טיפת חלב ראשונית", כך נקראת היוזמה הברוכה, שהיא, כאמור, פרי שיתוף פעולה בין אגף האימהות של המרכז הרפואי הלל יפה ולשכת הבריאות בנפת חדרה, שהיא האחראית על טיפות החלב באזור. למי שילדה בעבר, יודעת שלא פשוט לקבוע תור לטיפת חלב והתורים הם ארוכים, ולכן המפגש הראשוני כבר במחלקת יולדות מהווה חידוש מרענן, אבל גם חיוני.

בטקס חניכה חגיגי, שהתקיים בשבוע החולף לשירות, נכח גם חה"כ, הרב יעקב ליצמן, שציין שהיה חשוב לו להיות נוכח בטקס זה משום ששיתופי פעולה בתחום הבריאות לטובת הקהילה הם בבחינת ערך מוסף רב ערך, וכי שירות של טיפת חלב, הוא שירות ראשוני וחיוני. עוד ציין כי הוא מקווה שבתי חולים אחרים ילכו בעקבות יוזמה זאת.

אחות טיפת חלב לינדה קעדאן והיולדת הטריה, דנה בר צילום: דוברות בית החולים
טיפת חלב וחשיבותה ליולדת
שירות טיפת חלב הינו בעצם תחנה המספקת שירותי בריאות ורפואה בתחום קידום בריאות ומניעה לנשים לפני לידה, אחרי הלידה לתינוקות ולילדים (עד גיל 6 שנים) ולמשפחותיהם. מדובר בתחנה שהיא בגדר חובה לטובת בריאות היולדת ותינוקה. עבור יולדות, זהו צומת כמעט הכרחי, וההמלצה הקיימת היא כי ביקור ראשון בטיפת חלב יעשה כאשר התינוק בן 4 ימים.

"בטיפת החלב הראשונית במחלקה אנו מעניקים ליולדת את הכלים לימים הראשונים שלאחר לידה וכן מידע בסיסי על נושאים כגון מועדי חיסונים, בדיקות התפתחות, מידע על הנקה ועוד", מציינת עדנה רוזנפלד, אחות מפקחת נפתית בלשכת הבריאות של חדרה ומיוזמות השירות הייחודי. "האחות בטיפת החלב הראשונית נותנת להן הסבר כללי, קובעת להן תור בטיפת החלב אליה הן שייכות ומציידת אותן בכל המידע הראשוני הנדרש".

"בסקרים שעשינו על מנת לבדוק האם סניף טיפת חלב הוא משהו שהיו יולדות רוצות לראות במחלקה, התשובות היו נלהבות עד מאוד", מסבירה אורנה גרינברג, אחות אחראית מחלקת יולדות במרכז הרפואי הלל יפה. "לכן, הפתיחה של הסניף מהווה עבורנו, ובעיקר המטופלות שלנו, ענין משמעותי ביותר מבחינת שירות".

איך זה עובד?
הצוות- הן במחלקת יולדות והן בתינוקייה ובפגיה- מיידע את האימהות על קיומה של טיפת החלב ומייצר את הקשר עם האחות הנמצאת שם מטעם לשכת הבריאות. "אין כמעט יולדת שלא עוברת היום בחדר הייעוץ של אחות טיפת החלב", מציינים באגף אימהות בסיפוק. "ואפילו אם עולה צורך במשהו נוסף, למשל תמיכה בבית, העובדת הסוציאלית במחלקה מייצרת את הקשר מול אחות טיפת החלב, שממשיכה מצידה לייצר קשר מתאים לטיפול בקהילה".

היוזמה הייחודית והמבורכת, הגם שהיא חדשה, הפכה מהר מאוד לשיחת היום. יולדות כבר יודעת לבקש פגישה, ובאגף אימהות הפכה טיפת החלב הראשונית לעניין שבשגרה. שגרה שכולם יודעים לומר עליה שמיישמת באופן הנכון ביותר את הקשר הרציף שמקבלת יולדת בבית החולים למול הטיפול בקהילה. ובמילים אחרות – זוהי שגרה שכולם יוצאים ממנה מורווחים, ובעיקר- רגועים.
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
מנהל חדש למחלקה אורולוגית במרכז הרפואי הלל יפה
   
יש לי יום יום קל - איך להישאר קלילים במהלך יום העבודה?
   
הגינה שתרגיע את היולדות בית החולים הלל יפה
   
הגיע הזמן להיגמל מקפה - למה ואיך?
   
מה התחדש בתחום הטיפול בסרטן שד טריפל נגטיב?
   
"אתגר הקנגורו" - יתרונות בריאותיים פיזיים ונפשיים לפג ולהוריו
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
מטיילים בין אגמים וסימטאות    מטיילים בין אגמים וסימטאות
מסיבת הפול מון של נעמה שחגגה השבוע בת מצווה    מסיבת הפול מון של נעמה שחגגה השבוע בת מצווה
מסיבת האוסקר של השחקנית אופיר שרוני מאליכין    מסיבת האוסקר של השחקנית אופיר שרוני מאליכין
גביה עם תואר - בדרך לנקודת זיכוי    גביה עם תואר - בדרך לנקודת זיכוי

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |