פלאשנט בריאות - מה התחדש בתחום הטיפול בסרטן שד טריפל נגטיב?
יום חמישי, 18 ביולי 2019
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
מה התחדש בתחום הטיפול בסרטן שד טריפל נגטיב?
מאת: הדר צאלים
יום שלישי, 29 במאי 2018, 17:25

כל שנה מאובחנות בארץ כ–5,000 נשים בסרטן השד, כ–1,000 מהן מפתחות סרטן טריפל נגטיב. לרוב מדובר על נשים צעירות יותר ועד כה הטיפול כלל רק כימותרפיה וניתוח. אך כיום, אודות ליכולות כירוגיות ושיטות אבחון חדשניות, אנו עדים להתקדמות בתחום הטיפול בסרטן שד טריפל נגטיב
כדי להבין מה זה סרטן שד טריפל נגטיב, צריך להבין מה זה סרטן שד "רגיל". במקרים של סרטן שד, תאי הסרטן מבטאים קולטנים (חלבונים המצויים על פני התא) לשני הורמונים – אסטרוגן ופרוגסטרון. בנוסף, התאים מייצרים בצורה מוגברת חלבון בשם HER2 (ב-20% מגידולי השד).

לאורך השנים, פותחו תרופות ביולוגיות ממוקדות מטרה, היעילות עבור מי שהגידול שלה מבטא את הקולטנים להורמונים (חיובי להורמונים) או מייצר בעודף את חלבון HER2. חולות שהגידול שלהן לא מבטא את כל שלושת החלבונים הללו מוגדרות כטריפל נגטיב – שלילי לכל השלושה.

טיפול בסרטן שד טריפל נגטיב – מה האפשרויות?
כיום הגישה הטיפולית העיקרית בגידולי טריפל נגטיב היא הסרה של הגידול באמצעות ניתוח ולאחריו טיפולי כימותרפיה. בחלק מהמקרים מתבצעים מספר טיפולי כימותרפיה לפני הניתוח במטרה לכווץ את הגידול ובכך להגדיל את סיכויי ההצלחה של הניתוח. בשנים האחרונות התגלו חידושים בטיפולים הכימותרפיים, בין היתר התחילו להשתמש בשתי התרופות הכימותרפיות - טקסול ובטקסוטר.

חולות סרטן שד טריפל נגטיב עם מוטציה בגן- BRCA1, מטופלות בציספלטין וקרבופלטין. תרופות שהראו יעילות רבה בקרב נשאיות של המוטציה.
התרופה איקזמפרה שייכת למשפחת התרופות אפותילונים, הראתה מסוגלות להשמיד תאים סרטניים. התרופה מאושרת ע"' ה -FDA לשימוש במקרים של סרטן שד גרורתי, כולל במקרים של טריפל נגטיב. היא משפיעה על מבנים תוך תאיים ובכך גורמת לעיכוב בחלוקת התא הסרטני, דבר שמוביל להפרעה בהתפתחות הגידול. שילוב שלה עם קפציטבין גורם לעצירת התפתחות הגידול לפרק זמן ארוך יותר.
התקדמות בטיפול בסרטן שד טריפל נגטיב
התקדמות בטיפול בסרטן שד טריפל נגטיב 
אימונותרפיה וטיפולים ביולוגיים ממוקדי מטרה
טיפולי אימונותרפיה ותרופות ביולוגיות נועדו כדי לשפר את היכולת של מערכת החיסון לזהות את הגידול הסרטני, או לחילופין למנוע ממנו להתפשט באמצעות גרימת נזק בלתי הפיך לאחד מהמנגנונים המרכזיים שלו. מדובר על תרופות בעלות תופעות לוואי מופחתות משמעותית מתופעות הלוואי שמאפיינות את טיפולי הכימותרפיה. תרופות אלו מיועדות לגרימת נזק ספציפי לתאי הגידול, ולכן הן כמעט ואינן משפיעות על תאי הגוף הבריאים. לעומת זאת, כימותרפיה פועלת באופן כוללני על כל תאי הגוף שנמצאים בתהליכי בחלוקה, דבר שמוביל לנזק כבד גם לתאים הבריאים.

לאחרונה נעשה ניתוח גנומי לגידולי טריפל נגטיב, במטרה לאפיין ולמיין את התכונות הגנטיות שלהם, כדי למצוא מטרות חדשות להתמקד בהן עבור טיפולים חדשניים ממוקדי מטרה. לא מדובר כאן על זיהוי של חלבונים ייחודיים שמתבטאים על פני התאים הסרטניים, אלא על גנים ייחודיים המצויים בדנ"א של התא הסרטני. גנים אלו מהווים את המטרה הבאה של התרופות הביולוגיות. כרגע ישנם שני גנים מרכזיים (PTEN, PIK3CA) שיכולים להוות את היעד של טיפול ממוקד מטרה.

נמצא כי תתי הסוגים השונים של סרטן טריפל נגטיב מכילים תכונות ייחודיות, שניתן להתמקד בהן לצורך פיתוח של תרופות ביולוגיות ממוקדות מטרה. התגלה ששני תתי סוגים של הגידול מבטאים את התכונות המתאימות עבור טיפול אימונותרפי המבוסס על מעכבי צ'קפוינט (Checkpoint inhibitor). טיפול זה משמש כבר במחקרים קליניים בסוגי סרטן אחרים, ומראה יעילות גבוהה.

קיטרודה נחשבת לאחת מהתרופות האימונותרפיות הנפוצות ביותר, היא משמשת לטיפול בסוגי סרטן אחרים כגון סרטן הריאות, סרטן העור וכדומה. התרופה מבוססת על עיכוב החלבון PD-L1, שמתבטא בריכוז גבוה על חלק מהתאים הסרטניים. תרופה זו זכתה לאישור ממנהל התרופות והמזון האמריקאי לשימוש כנגד כל גידול סרטני המבטא את החלבון הזה. מחקר שנעשה בנושא, הראה ש – 60% מהחולות בסרטן שד טריפל נגטיב נמצאו חיוביות ל – PD-L1. זהו נתון מעודד המעיד על האפשרות לטפל בחולות האלו באמצעות קיטרודה.

רפואה מותאמת אישית בסרטן טריפל נגטיב
רפואה מותאמת אישית היא גישה מהפכנית בעולם האונקולוגיה. היום ניתן לבצע בדיקה גנטית של הגידול שהתפתח אצל המטופלת, ובהתאם לתכונות ולמאפיינים שייחודיים לו – להתאים את תכנית הטיפול האופטימלית עבורה. במקום להעניק לכל חולה את אותה תכנית הטיפול, ניתן למקד את הטיפול בהתאם למאפיינים הגנומיים של תאי הגידול. באמצעות זיהוי מוטציות גנטיות הקיימות בתאי הגידול, ניתן להבין את המנגנון הביולוגי העומד בבסיסו.

ריצוף גנטי מאפשר זיהוי של מעל 400 גנים שונים, דבר שמאפשר זיהוי של מוטציות שונות והתאמה מדויקת של תרופות ביולוגיות ממוקדות מטרה. בנוסף, הבדיקה מאפשרת לגלות האם קיימת התאמה לטיפולים אימונותרפיים ולקיטרודה. כמו כן, הבדיקה מאפשרת לזהות את סוגי הטיפולים הכימותרפיים שיהיו אפקטיביים עבור הגידול הספציפי של המטופלת.
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
יעל דן: "החשיפה למצוקת הנפגעות שינתה את חיי"
   
חדש ב"הלל יפה": מרפאת לספורטאים וללוחמים
   
ערבות הדדית – עובדים למען עובדים
   
הדיקור החזיר לאישה את התחושה בכפות הרגליים
   
מתי יש צורך בניתוח החלפת מפרקי ברך וירך?
   
בת 28 מתה בהלל יפה לאחר ניתוח שנחשב "רגיל"
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
אלטון ג'ון סחף את המבקרים שהגיעו ליס פלאנט זכרון יעקב    אלטון ג'ון סחף את המבקרים שהגיעו ליס פלאנט זכרון יעקב
ערב חגיגי לנשות האזור ביס פלאנט זכרון יעקב    ערב חגיגי לנשות האזור ביס פלאנט זכרון יעקב
מתחממים לקראת הפריימריס    מתחממים לקראת הפריימריס
ההפתעה שציפתה לשף אסף גרנית במטבח של הלל יפה    ההפתעה שציפתה לשף אסף גרנית במטבח של הלל יפה

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |