פלאשנט בריאות - שש סיבות פחות מוכרות לעלייה במשקל
יום רביעי, 20 בנובמבר 2019
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
שש סיבות פחות מוכרות לעלייה במשקל
מאת: מירית אזרחי
יום שלישי, 3 במרץ 2015, 06:36

עליתם במשקל, אבל אתם מוכנים להישבע שהרגלי האכילה שלכם לא השתנו בתקופה האחרונה. ייתכן שאתם צודקים. שרה שטרן קטיעי ושושי נתנזון, דיאטניות בשירות הדיאטה של המרכז הרפואי "הלל יפה", מספקות סיבות נוספות לעליה במשקל, מלבד אכילת יתר.
"עלייה במשקל והשמנה הן תופעות נפוצות שהולכות ומתגברות במחוזותינו", מסבירות קטיעי ונתנזון. ההשמנה מביאה עימה תחלואה שפוגעת באיכות חיינו ומקצרת את תוחלת החיים שלנו. ישנה אמירה נפוצה כי אנו משמינים מעודף אנרגיה שאנו אוכלים. עם זאת, מלבד סיבה זו ישנן סיבות שונות ומגוונות לעודף אנרגיה". קראו ובדקו.

"עלייה במשקל והשמנה הן תופעות נפוצות שהולכות ומתגברות במחוזותינו" צילום: יחצ

1. צריכת תרופות- תרופות אנטי כדכאוניות, תרופות לסוכרת, סטרואידים ועוד.
התחלתם לקחת תרופות ובד בבד עליתם במשקל ? בחלק מן המקרים יש קשר.
"קיימות תרופות מסוגים שונים היכולות לגרום לעלייה במשקל כחלק מתופעות הלוואי במנגנונים שונים. לדוגמה: תרופות אנטי דיכאוניות. בדרך כלל הדיכאון מלווה בירידה בתיאבון ולכן גם במשקל, כך שעם קבלת טיפול נגד הדיכאון, ההרגשה משתפרת ואז ישנה נטייה לחזור לאכול ו... לעלות במשקל.

ישנן תרופות שחלק מתופעות הלוואי שלהן הוא הגברת התשוקה לפחמימות. למשל: גלולות למניעת הריון, עשויות לגרום לעלייה קטנה וחד פעמית במשקל, אם כי לא אצל כל הנשים הנוטלות אותן", אומרות נתנזון ושטרן קטיעי.

כמו כן, הן מציינות, כי חלק מהתרופות לסוכרת גורמות לצבירת נוזלים שמתבטאת אף היא בעלייה במשקל: ישנם מטופלים שהאינסולין ותרופות להגברת יצור האינסולין גורמות להם לעלייה במשקל מעצם הגדלת כמויות האינסולין בגוף שהוא הורמון המאופיין בהשראת יצור רקמת שומן.
גורם נוסף שגורם לעלייה אפשרית במשקל הוא צריכת סטרואידים- הגורמים לצבירת נוזלים ש"תורמים" אף הם למשקל הגוף.

2. שינוי באורח החיים – הפסקת עישון, פנסיה, ואפילו יציאה לחופשה.
הפסקתם לעשן ? בשעה טובה, אבל שימו לב להרגלי האכילה שלכם.
"ישנם דברים שונים באורח חיינו ששינוי שלהם יכול להביא לעלייה במשקל. הדוגמא "הקלאסית" היא הפסקת עישון. יש נטייה לאלו המפסיקים לעשן לאכול יותר כפיצוי על חוסר פעילות של הפה, ירידה בחילוף החומרים ועלייה בתיאבון שנובעים מהחסר בניקוטין", מסבירות שטרן קטיעי- ונתנזון.

הגעתם אל הפנסיה המיוחלת? יצאתם לחופשה ארוכה? בכול שינוי באורח החיים, לרבות במקרים אלו, כדאי שתיזהרו עם מה שאתם מכניסים לפה. "דוגמאות שכיחות לשינוי באורח החיים הן יציאה לפנסיה או חופשה ארוכה. מדובר במצב הגורם בהכרח לשינוי באורח החיים. ישנה זמינות גבוהה יותר של מזון שיכולה גם להשפיע על הכמיהה אליו. כמובן, שמצב זה אינו מחויב אם זמן הפנאי יושקע בפעילות חדשה ותמלא חללים אותם עלול האוכל למלא", אומרת הדיאטניות בשירות הדיאטה ב"הלל יפה".

3. גיל.
שהיית צעירה המותניים היו צרות יותר ? הגיוני. ככל שעולה הגיל- מוטב להיזהר עם הקלוריות עקב חילוף החומרים המואט. "עם ההתבגרות, ישנה ירידה בחילוף החומרים הבסיסי של הגוף. עניין זה בא לידי ביטוי בעיקר לאחר העשור השלישי לחיים, ועלול להשפיע על העלייה במשקל", מציינות שטרן קטיעי ונתנזון. "מלבד זאת, עם הגיל, ישנם המתחילים ליהנות יותר מאוכל מגוון או מורכב. הפיכת בישול או אכילה למעין תחביב, יכולה אף היא להשפיע על המשקל, וגם בה צריך להיזהר".

4. תופעה של תת פעילות של בלוטת התריס.
"תופעה של ירידה בהפרשת הורמוני בלוטת התריס גורמת לירידה בחילוף החומרים ולעלייה במשקל. לעניין זה ישנן תופעות לוואי אחרות כמו עייפות, עצירות, תחושת קור ועוד", מסבירות השתיים.

5. חוסר שינה ומתח.
לא ישנתם טוב בלילה ? כדאי שתקפידו ביתר שאת על כל מה שנכנס לכם לפה. "חוסר שינה גורם לירידה בהפרשת ההורמון לפטין הקשור בהבערת מסרים של רעב ושובע למוח ולעלייה ברמות ההורמון גרלין שמעודד אכילה. כמו כן, חוסר שינה גורם לעייפות ועצבנות שיוצרים, לעיתים, רצון לאכילת יתר".

6. השמנה בעקבות דיאטה".
אתם רצים מדיאטה לדיאטה ולמרות זאת עולים במשקל ? אתם לא לבד. "השמנה בעקבות דיאטה" – הוא מושג שיש לו פנים רבות", אומרות שטרן-קטיעי ונתנזון. " הוא מאופיין בכמה צורות. אחת מהן היא אכילה רבה של אוכל דיאטטי. השנייה היא תופעה של אנשים שעצם הזכרת המילה דיאטה מגבירה אצלם את התיאבון, דילוג על ארוחות כדי לחסוך בקלוריות, ולבסוף השלמתן באכילת פיצוי עם "ריבית".

צורה שלישית היא דחיית הארוחה שלאחר ביצוע הפעילות הגופנית – אחרי ביצעו פעילות גופנית ישנה תחושת רעב, שאם לא מממשים אותה עלולה להסתיים בזלילה. הפתרון הוא כמובן לאכול ארוחה סבירה מיד לאחר הפעילות".

לסיכום: משקל עודף הוא בעיה שייתכנו לה סיבות רבות. חלק מתהליך טיפולי נאות הוא לפעמים בדיקה של המקור/הסיבה לבעיה, וכמובן- נטילת אחריות וטיפול פרטני מותאם, כל אחד בדרך המתאימה לו ביותר.
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
נחנכה מרפאה חדשה בשער מנשה
   
6.5 מיליון שקלים הושקעו בחדר מיון של הלל יפה
   
האולימפיאדה של בתי החולים התקיימה בשער מנשה
   
חדש ב"הלל יפה" - מרפאת מטיילים
   
יעל דן: "החשיפה למצוקת הנפגעות שינתה את חיי"
   
חדש ב"הלל יפה": מרפאת לספורטאים וללוחמים
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים    אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים
חגיגה ספורטיבית: ספורטאי האזור חגגו ביס פלאנט    חגיגה ספורטיבית: ספורטאי האזור חגגו ביס פלאנט
מביאים כבוד לעיר    מביאים כבוד לעיר
מתחדשים במדרסים    מתחדשים במדרסים

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |