פלאשנט בריאות - כאב ראש אצל ילדים? זה לא משחק
יום שישי, 28 בפברואר 2020
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
כאב ראש אצל ילדים? זה לא משחק
מירית אזרחי
יום חמישי, 5 במרץ 2015, 16:34

פרופ' משנה מוחמד מחאג'נה, מומחה לנוירולוגיה בילדים ומנהל המכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי הלל יפהקחו מעניק לכם כמה טיפים לעזרה ראשונה במיגרנות לילדים: שתיית מים ושינה טובה יעילים והוכחו מחקרית. גם מיץ לימון ומיץ תפוזים העשירי בויטמין C – מקלים מאוד.
אז מתי להשתמש בטיפים, מה שעושים שמדובר בפעוט לא מדבר, ומתי חייבים ללכת מיד לרופא?
פרופ משנה מחג'נה עושה סדר, ומסביר להורים על כל הסיבות לכאבי ראש אצל פעוטות, ילדים ונוער - ודרכי הטיפול בהן. שווה לקרוא.

"כנוירולוג ילדים, אני עד ליותר מקרים של ילדים ובני נוער הסובלים מכאבי ראש ומגיעים לטיפול שהוא מעבר למשככי הכאבים הרגילים", פותח פרופ' משנה מוחמד מחאג'נה, מומחה לנוירולוגיה בילדים ומנהל המכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי הלל יפה.. "חיי היום יום והמודעות הגבוהה לתחומי החיים השונים מלחיצים היום לא רק את המבוגרים, אלא גם את הילדים, והדבר ניכר בתופעה השכיחה של כאבי ראש.

למרות שבמיקרים לא מעטים, במיוחד כאלו שכבר מוצאים עצמם אצל נוירולוג, אכן מדובר בבעיה פיזית שהפתרון שלה נע בין פשוט למורכב, ללא ספק הגעה לאיזון בחיי הילד וסביבתו – הם בעלי תרומה חשובה בטיפול בכאבי הראש. יש לציין, שגם נטילת משככי כאבים להקלה על כאבי הראש הנמכרים ללא מרשם, דורשת ווידוא מול גורם מקצועי של המינון הנכון הניתן בגילאים הצעירים ועליה להיות מותאמת ומבוקרת לגיל ולמשקל הילד". אומר פרופ' מחאג'נה.

כמה זה שכיח ?
מחקרים מראים שכ50% מהאוכלוסייה סבלו בחייהם מכאבי ראש משמעותיים, שגם דרשו פנייה לרופא לבירור. בדומה לזאת, גם בקרב ילדים ובנוער, מדובר באחת התלונות השכיחות ביותר.
כשתינוק או פעוט סובל מכאב ראש, לא תמיד הוא יודע להצביע על מקור הבעיה או הכאב, זה לא נובע רק מחוסר יכולת להביע עצמו במילים, במידה שהילד עדיין לא מדבר, אלא גם מכך שכאב הראש גורר בעקבותיו תופעות נוספות המטשטשות את הסיבה הראשונית להתהוותן. לכן, זו גם הסיבה, שדווקא התערבות של נוירולוג ילדים נעשית פעמים רבות רק אחרי החרפתן של תופעות כגון חיוורון, רגישות לאור, אפאטיה ("סמרטוטיות"), ישנוניות המלווה בחוסר יכולת לישון ועוד".

מה ההבדל בין כאבי הראש שחווים ילדים לבין כאבי הראש במבוגרים?
"ההבדל נובע בסיבה לכאבי הראש. בעוד שבקרב מבוגרים שכיחה מאוד הסיבה הנפשית : לחץ, מתח וכדומה, בקרב ילידם ובני נוער הסיבה היא פעמים רבות סיבה פיזית, שנעוצה במחלות כגון סינוסיטיס, אנמיה או במרכיבים הורמונאליים שונים. ברוב המכריע של המקרים לא ניתן למצוא הוכחה אורגנית חד משמעית או משמעותית להופעת כאבי הראש ולכן לא ניתן לגדוע את היווצרותם, אלא רק להקל על התסמינים שלהם כשמופיעים".

מהן הסיבות השכיחות לכאבי ראש אצל תינוקות, ילדים ובני נוער?
מחקרים סטטיסטיים הראו שתלונות על כאבי ראש זהות בקרב בנים ובנות עד הגיעם לגילאי 10-11. בשלב זה, ועד לסיומו של גיל ההתבגרות שכיחות כאבי הראש הופכת מהותית יותר בקרב המתבגרות מאשר בקרב המתבגרים. הסיבות לכך נעוצות בשינויים ההורמונאליים האינטנסיביים שעוברות בנות בגיל ההתבגרות, אך לא מעט גם בהיבטים רגשיים. הוכח שבנות ונשים מושפעות נפשית מהסביבה יותר מגברים ובנים, והדבר עלול להשפיע גם על בעיות פיזיות מתהוות כגון כאבי ראש".

ניתן לחלק את הסיבות לכאבי ראש אצל ילדים לשני מצבים: הראשון -סיבות קלות ושפירות. כאבי ראש הנובעים כתוצאה מחוסר נוזלים, חוסר בשעות שינה, עייפות וקשיים רגשיים ובהסתגלות חברתית. הללו ניתנים לטיפולים במשככי כאבים פשוטים, ללא התערבות רפואית, ונפתרים על ידי שינה טובה, שתייה מספקת וטיפול נקודתי במצב רגשי מלחיץ.

השני: סיבות רציניות הדורשות התערבות. לעניין זה ישנם מספר תופעות גופניות אפשריות הגורמות לתעוקה ולכאב ראש. להלן הסיבות הדורשות התערבות: שהילד עם מיגרנה.
פרופ' משנה מחאג'נה: "מיגרנה היא אירוע חוזר של התקפי כאבי ראש, כאשר בין ההתקפים עצמם לא מזוהות תלונות נוספות. התקף מיגרנה ילווה בדרך כלל בבחילות, רגישות לאור ונטייה לישנוניות. הסיבות למיגרנה לא תמיד ניתנות לאיתור, גם לא על ידי בדיקות עזר כגון בדיקת דם, הדמיה מוחית ובדיקת EEG (בדיקה שסוקרת את הפעילות החשמלית של המוח).

אצל חלק מהילדים הסובלים ממיגרנה ניתן לראות שינויים לא ספציפיים בבדיקת ה- EEG, אך ברוב המקרים של המיגרנה מדובר בהתקפים לא תדירים. ישנם מצבי לחץ שיכולים לגרום להתקף של מיגרנה כמו תקופת בחינות,או במקרה של נערות מתבגרות – תקופת המחזור".

איך מקלים על ילד הסובל ממיגרנה ?
הטיפול שגם הוכח מחקרית הוא לשתות הרבה מים וללכת לישון. פתרון נוסף, שאמנם אין לו הוכחה מחקרית, אך יש לו השפעה מקלה, הוא שתייה של משקה תפוזים או משקה לימון המכילים ויטמין C, ויטמין שלו השפעה חיובית במקרים של כאב ראש. יש להימנע ממאכלים עשירים בקפאין, שוקולד, חומרים משמרים ודומיהם. במקרים הקשים של המיגרנה קיימים טיפולים תרופתיים הניתנים במרשם על ידי הרופא.

כיצד מזהים מיגרנות וכאבי ראש אצל תינוקות ופעוטות?
"מיגרנה אכן יכולה להופיע גם בגילאי שנה. השם המדעי של התופעה הואBenign Paroxysmal Vertigo. כאב הראש אצל התינוק יתבטא בהתקפים של בכי ממושך, תלותיות רבה יותר באחד מההורים (לא מוכן "לרדת מהידיים"), חיוורון וחוסר יכולת לישון. אצל ילדים בגיל שנתיים ישנה תופעה שנקראת Paroxysmal Torticollis, שמתבטאת בישיבה שמלווה לה הטיית צוואר של מספר שעות רצופות ( הילד נראה כאילו הצוואר שלו "תפוס"). תופעה זו מהווה מעין תסמין מקדים לאפשרות שאותו ילד יסבול בעתיד ממיגרנות".

שהילד עם סינוסיטיס, דלקת של מערות האף ומערות הפנים.
פרופ' משנה מחאג'נה: "מדובר במחלות שמתבטאות בכאבי ראש קשים, המלווים ומופיעות הרבה פעמים בילדים הסובלים מנזלת כרונית או בעיות אחרות בדרכי הנשימה. אלו מחלות שמתפתחות כתוצאה ממחלות חום שונות ומלוות בכאבי ראש קשים, שרק הולכים ומתגברים כאשר אינם מאובחנים בזמן. האבחון שלהן הוא על ידי בדיקת רופא וביצוע צילום של מערות הפנים. הטיפול הוא אנטיביוטי במידה שהדלקת היא חיידקית, או טיפול תומך במקרים של דלקת ויראלית".


פרופ' משנה מוחמד מחאג'נה. צילום: דוברות בית החולים
שהילד עם אנמיה (חסר דם).
פרופ' משנה מחאג'נה: ""אנמיה נגרמת כתוצאה מחסר ברזל בגוף הגוררת אחריה תסמינים קליניים שונים כגון חולשה כללית, חיוורון, קשיים בתפקוד (בלימודים) וכמובן – כאבי ראש. "כאשר הורה מבחין בתופעות האלו אצל ילדו", מסביר פרופ'/מ מחאג'נה, "יש לפנות לרופא הילדים, לבצע בדיקות דם ולקבל טיפול תומך מתאים לטיפול באנמיה".

שלילד כאבי ראש כתוצאה מגידולים מוחיים.
פרופ' משנה מחאג'נה : "אמנם מדובר בסיבה נדירה יחסית לכאבי ראש, אך חשוב לציין שגידולים של המוח מהווים את הקבוצה השנייה בשכיחותה בגידולים בילדים (לאחר סרטן הדם). שכיחות הגידולים של מערכת העצבים המרכזית בקרב ילדים מתחת לגיל 15 שנים היא בסביבות 2.5 מקרים כ-100,000 תושבים. חשוב מאוד להגיע לאבחון מוקדם ככל הניתן בכדי שהטיפול והפרוגנוזה יהיו מיטביים. כאבי הראש המחשידים לגידולים הם: כאבי ראש ממושכים שהולכים ומחמירים עם הזמן, מלווים בהקאות, מעירים משינה ומלווים בטשטוש ראייה. בקרב פעוטות יהיו גם מצבים של חוסר תיאבון , ירידה במצב הכללי של הגוף ועלייה לא פרופורציונאלית בהיקף הראש".

שהילד במצבי טראומות וחבלות.
פרופ' משנה מחאג'נה ": "ילדים נופלים וקמים באם זה בגן המשחקים, בחצר בית הספר או בבית עקב משחק משובה זה או אחר. כאב ראש שהוא תוצאה מחבלה או טראומה עקב נפילה או מכה, במידה ואינו דורש טיפול רפואי ברור לעין, אינו חייב להיות משמעותי, אך בהחלט דורש מעקב של ההורים. במצב שבו ילד בריא מתחיל לבכות, להתלונן על כאבים, להקיא וכדומה יש לשקול פניה לרופא. במרבית המקרים, כדאי פשוט לעקוב אחרי התנהגות הילד ולוודא שלא מפתח את התסמינים הללו, מאבד הכרה וכן שהמקום שקיבל את המכה אינו מתנפח משמעותית".
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
מאסטר אישי – כך תהפוך שיטת ה-N.L.P את חייכם לטובים יותר
   
הלל יפה: נשלל החשד להידבדקות בנגיף הקורונה
   
הלל יפה: שני מטופלים אושפזו בבידוד מחשש שנדבקו בקורונה
   
טיפים והמלצות לחיזוק והמרצת מערכת החיסון בחורף
   
שיתוף פעולה בין רפלקסולוגים מצרפת למרפאה בהלל יפה
   
בדיקת איידס ללא תשלום
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים    אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים
אבי בניהו חגג 60 בברלה מיוזיק קלאב    אבי בניהו חגג 60 בברלה מיוזיק קלאב
אלון גל משחק באש    אלון גל משחק באש
אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים    אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |