פלאשנט ספורט - חיים סוויסה
יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
  מבט לעבר      חיים סוויסה
מאת: ארכיון h.k תקשורת
יום חמישי, 31 במרץ 2016, 06:35

חיים סוויסה, היה כדורגלן מצוין. קשר מוכשר, שקט וחכם שהציג כדורגל ברמה גבוהה מאוד. חיים היה, ה"אייל ברקוביץ" השמאלי של מכבי חדרה, ועוד אחד שהיה שייך לדור הכדורגלנים האיכותיים המוכשרים האחרונים שצמחו במחלקת הנוער האיכותית דאז של מכבי חדרה, בה עשה את מרבית הקריירה. חיים סוויסה היה כדורגלן אדיר. איש מקסים, וחבר יקר.

 

חיים סוויסה התחיל את דרכו בכדורגל במחלקת הנוער של מכבי חדרה כבר בהיותו בגיל 9 אצל מאמן הכדורגל המצוין והוותיק יאיר מילמן , אצל המאמן נתן אברבנל, ומאמני ילדים נוספים, הוא לקח חלק בקבוצות מחלקת הילדים נערים ונוער של מכבי חדרה בהצטיינות רבה וכבר בעונת 1983/1984 בהגיעו לגיל 16.5 בלבד הוא צורף לקבוצת הבוגרים ששיחקה אז בליגה א' צפון והייתה הקבוצה הוותיקה ביותר בליגה ואחת מהאיכותיות בה.

חיים השתלב מהר מאוד בקבוצת הבוגרים ולאחר מספר ימים של חבלי לידה התחבר מהר מאוד לשחקנים הוותיקים יותר בקבוצה שידעו להעריך מאוד את הכישרון הצעיר שהצטרך אליהם נתנו לו את כל החופשיות לעשות במגרש כרצונו וחיים בהחלט החזיר בגדול והפך לבורג חשוב מאוד בחוליית הקישור של המכביסטים הירוקים מחדרה.

סוויסה זכה לשחק תחתם של מאמנים רבים ומצוינים שתמיד ידעו להעריך את כישוריו ניווטו אותו קדימה והוא החזיר להם בגדול וביניהם : יעקב אזולאי ואלי חג'ג' זכרם לברכה וכן אצל : יוסי סופר, אבי ארגז, ואחרים שיבדל"א. ותמיד תמיד הצטיין וסחף את מכבי חדרה לתצוגות כדורגל מצוינות היה שותף להישגים נאים והגיע לגדולות.

שלוש עשרה שנה רצופות שיחק סוויסה בקבוצת הבוגרים של מכבי חדרה ולאחר מכן עבר לשחק בהפועל מגדל העמק מליגה ב' צפון ב' שם עזר לקבוצה להעפיל לליגה א' בסיום עונת 1994/1995 ולאחר מכן עבר להפועל גבעת אולגה בעונת 1995/1996 ולאחר מכן המשיך לשחק כדורגל במסגרת הליגות למקומות עבודה וכן בבית"ר פרדס חנה השכנה שם שיחק עד גיל 41, מאחר והתקשה מאוד להשלים עם פרישה ממשחק אבל לבסוף...כמו כולם....פרש ממשחק לאחר קריירה אדירה.

חיים נחשב לאהוב מאוד ברחבי העיר חדרה והסביבה למרות שהיה מזוהה לחלוטין עם מכבי חדרה וקיבל אהבה בכל מקום. חיים מסוג השחקנים שהקהל ידע להעריך את כישוריו גם כשהיה משחק נגד הקבוצה היריבה ובקטע הזה שאני מזכיר לו , חיים מתרגש ומספר:

"הייתי שותף למשחקים גדולים, לקרבות צמרת, ומשחקים מעניינים מול קבוצות עם קהל גדול כמו : הפועל קרית שמונה. מכבי אחי נצרת. הפועל נצרת עילית, הפועל עכו, ואפילו ב"דרבים" מותחים ומסקרנים מול מכבי אור עקיבא השכנה עם הקהל הגדול שלה ומול הפועל גבעת אולגה שהייתה תמיד מגיעה עם קהל ענק , מה שבאמת היה מרגש אותי תמיד שלא משנה מה הייתה התוצאה אותי אף פעם לא הקניטו ובדיוק ההיפך תמיד כיבדו עודדו ומחאו כף. עד עצם היום הזה אני פוגש אנשים שזוכרים היטב את אותם הימים והם כמובן מזכירים לי את זה כל הזמן. זה לא מובן מאליו".

חיים, היום? נשוי לאתי, ואבא לחן נוי ועמית, אבא למופת, בעל נדיר, וכן..עדיין מתגעגע לכדורגל?
"בגדול אני מתגעגע לאווירה, להתרגשות, לפרפרים, ולמשחק עצמו. היום ובמשך מעל 12 שנה אני מאמן קבוצות של ילדים וכן חי את המשחק יום יום שעה שעה אבל עדיין מתרגש ומתגעגע להרגשה הזאת שרק שחקן כדורגל שמשחק בפועל מבשל שער ומבקיע יכול לדעת למה אני מתכוון זו הרגשה עילאית. וזה געגוע אחד גדול".

חיים שיחק בתפקיד, קשר "פליימייקר" עושה משחק עם המספר 10 על גבו לאחר שבחר בו כי 10 זה מספר שתמיד היה על גבם של שחקנים מובילים/ כוכבים. וחיים כן...כמו כל ילד צעיר שאף ל"טופ".

שחקן מסוים שמאוד נהנית לשחק איתו?
"רונן אלטרוביץ': בלם ברמה גבוהה מאוד. טייגר, ש\חקן שהיה לבד מחזיק את כל הגנת הקבוצה. רוני ויצמן: בלם ברמה גבוהה מאוד. חכם, אינטליגנט, מנהיג . גבי סבג: סקורר ענק. חלוץ אדיר ומבקיע שערים בחסד". יעיש סוויסה : כדורגלן כישרוני מהרמות הגבוהות ביותר. היה תענוג לשחק איתו יחד זו הייתה חוויה אמנם עשה קריירה מצוינת אבל יכול היה להגיע אפילו ל"טופ"! כולם ככולם ועוד כאלו שלא הזכרתי חברים טובים מאוד שלי גם היום!"

זיכרון מיוחד ממשחק ספציפי שתמיד נשאר איתך?
"משחק גביע מול הפועל כפר סבא הגדולה מליגת העל שהגיעה אלינו לשלב שמינית הגמר עם שחקנים כמו: גדעון סיימן, שלמה קירט, יצחק מיימוני ועוד: הצגנו כדורגל ענק וניצחנו אותם 2:0 מצמד שערים של גבי סבג היחיד והמיוחד. אני זוכר שהמגרש במכבי היה מפוצץ באוהדים ואנחנו היינו בהלם. הרי לנו למכבי לא היו הרבה אוהדים אבל התברר כי כל אוהדי הכדורגל מהסביבה הגיעו לחזות במשחק שסיקרן את כולם וכשהעפנו מבט ליציעים ראינו שם אוהדים של הפועל חדרה, של מכבי אור עקיבא ושל הפועל גבעת אולגה שפשוט עמדו שם ועודדו אותנו . זה היה מרגש היינו בטירוף.

שני משחקים נוספים היו בשלב רבע הגמר באותה עונה מול הפועל פתח תקווה הגדולה עםף רפי כהן, אלון חזן, ניר לווין ועוד תותחים. במשחק הראשון אצלנו בחדרה שוב נתנו הצגה וסיימנו ב 2:2 ( גבי סבג כמובן...) ובמשחק השני הגומלין אצלם במושבה ניצחנו 1:0 משער של....נכון.. גבי סבג... הגולר הענק שלנו..ועלינו לחצי הגמר שם נוצחנו מול שמשון תל אביב 4:0 אבל זאת הייתה חוויה. רגעים שאי אפשר לשכוח".

משחק נוסף היה משחק צמרת מכריע מול הפועל רמת השרון על העלייה לליגה א' באותה עונה יחידה בה ירדנו לליגה ב' ניצחנו 3:0 בישלתי הצטיינתי הבקעתי בעיטת 11 מ' וחזרנו לליגה א'. התרגשות".

קבוצות בארץ? בעולם?
"קודם כל מכבי חדרה! מכבי זאת אהבה. הייתה ונשארה. היום שאני עובר ליד מגרש מכבי ורואה מה קורה שם כואב לי הלב.....אני מבין שדברים משתנים בחיים אבל כרגע לראות אותו עומד במצבו עם עשבים שוטים קוצים זוהמה וזה כבר שנה שלימה בה יכלו הילדים הצעירים בינתיים להתאמן שם זה צובט בלב. וכן אני..אוהד מילדות את בית"ר ירושלים: הקבוצה של המדינה! ומי שלא מסכים איתי שיקום! חחח.. "

מה דעתך על הכדורגל של אז ביחס להיום?
"מאוד שונה, היום כח , מהירות לחץ חזק על המגרש, ואז היה יותר כישרון, אך יותר מהנה, היום הכל מלאכותי, סביב הכסף, גם אנחנו קיבלנו סכומי כסף אך סכומים קטנים יחסית. אם היינו מפסידים היינו סוגרים את עצמנו בבית מבושה, היום שחקן שמפסיד יוצא לבלות בלילה, לא מעניין אותו בכלל".

חיים סוויסה: תודה על ראיון עוצמתי שהזכיר נשכחות. זוכרים אותך לטובה, קשר מצוין! אדיר! מוכשר! שגם אני בתור אוהד של הפועל גבעת אולגה היריבה, ידעתי להעריך כמו כל ייתר חבריי ביציע נוכח כישרונך הרב והמשחק המושלם שהצגת. חיים סוויסה היה קונצנזוס! מתוך היכרות רבת שנים חייב להגיד שהיית ונשארת אדם צנוע שקט עניו ומקסים. מאחל לך בריאות הנאה ממשפחתך, אריכות ימים ועד 120.
חיים סוויסה בתמונות בודדות שנשמרו במדי הפועל גבעת אולגה
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
חיים סוויסה בתמונות בודדות שנשמרו במדי הפועל גבעת אולגה
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 

צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
חיים סוויסה כורע ראשון משמאל במדי הפועל גבעת אולגה
צילום:ארכיון h.k תקשורת
  כתוב למערכת
מבטלעבר - כתבות נוספות
שמואל יעקובובסקי מגדולי כדורגלני חדרה הלך לעולמו
   
ג'קי מלכה – ה"אבא" של כדורגלני אולגה הלך לעולמו
   
אהוד וואנה
   
ישראל צרפתי
   
נח פפר
   
רונן שפירא
   
גבי אוחנה
   
רונן אלטרוביץ
   
מאיר דרורי
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
  מבט לעבר      
מפגש דורות    מפגש דורות
חנוך דאום הגיע להתארח בחדרה ריזורט מרשת Jacob    חנוך דאום הגיע להתארח בחדרה ריזורט מרשת Jacob
ליאור כלפון מציג אהבה מהסרטים    ליאור כלפון מציג אהבה מהסרטים
ברכת כהנים    ברכת כהנים
תיירות ונופש
יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות
...
תיירות ונופש | ממומן

3 צימרים מובילים בצפון 3 צימרים מובילים בצפון
הכירו את הצימרים המומלצים ביותר בצפ...
תיירות ונופש | ממומן

פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה
בין שלל הצגות וצילומים לסדרה חדשה, ...
תיירות ונופש

חופשה אומנותית בישראל חופשה אומנותית בישראל
אפשרות מאוד מיוחדת לחופשה ולנופש הי...
תיירות ונופש | ממומן

לחגוג את יום הבסטיליה במלון בעיר השכנה לחגוג את יום הבסטיליה במלון בעיר השכנה
מלון הספא העירוני DAVID TOWER הנמצא...
תיירות ונופש


© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |