פלאשנט ספורט - ג'קי מלכה – ה''אבא'' של כדורגלני אולגה הלך לעולמו
יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
  מבט לעבר      ג'קי מלכה – ה"אבא" של כדורגלני אולגה הלך לעולמו
מאת: חן קורקוס
יום שישי, 10 בפברואר 2017, 16:52

יצחק (ג'קי) מלכה ז"ל : כוכב העבר של הפועל גבעת אולגה המיתולוגית היה מהכדורגלנים הראשונים בני דורו שהוכיח מהי אינטליגנציית משחק ברמה גבוהה מאוד, ולימים אף הפך לאחד ממאמני הכדורגל הטובים ביותר באזור. מלכה גידל דורות של כדורגלנים מצוינים מבני השכונה, אותה ואת המועדון המקומי אהב, אהבה עזה, וכן זכה לקבל אהבה עזה בחזרה מאלפי תושבי השכונה שגם ליוו אותו בדרכו האחרונה. ג'קי מלכה, כדורגלן ענק. איש מקסים, וחייכן. ה"אבא" של כדורגלני גבעת אולגה, וחבר יקר! יהי זכרו ברוך!

ג'קי מלכה – ה"אבא" של כדורגלני אולגה הלך לעולמו 
עצב גדול נפל השבוע על שכונת גבעת אולגה עם הגיעה הידיעה על מותו של כדורגלן ומאמן העבר יצחק (ג'קי) מלכה, שהלך לעולמו לאחר מספר שבועות בהם היה מאושפז בבית החולים וחלה החמרה במצבו הבריאותי. מאות בני משפחה חברים מכרים שכנים, אוהדים, ואישי ציבור מהעבר וההווה הגיעו לחלוק לג'קי כבוד אחרון ובמסע הלוויה נראו חברים מכל קצוות הקשת, שהגיעו לכבד אותו בדרכו האחרונה.

נראו שם חבריו הוותיקים שהופיעו איתו יחד בקבוצת הכדורגל של הפועל גבעת אולגה המיתולוגית וחלק גדול מאוד מחניכיו שהגיעו לכבד את מורם ורבם בדרכו האחרונה. חברים שהפכו לבני בית ולמשפחה מורחבת עבור ג'קי שתמיד היה מחובר אליהם, מחובר לקהילה, מחובר לשכונה בכל ליבו. מי שבכל הראיונות שנערכו עימו בעבר ציין זאת בהתרגשות גדולה ואמר" "כל בני שכונת גבעת אולגה הם בשבילי כמו ילדיי, כל ילד וילד שהדרכתי אותו במגרש הכדורגל, היה עבורי כמו בן נוסף".

מלכה החל לשחק כדורגל עוד בהיותו ילד צעיר, ברחובות עיר הולדתו – "קזבלנקה" שבמרוקו וכבר בגיל 10 הצטרף לקבוצת הילדים של מועדון הכדורגל – "רק" - בפרבריה של העיר, שם שיחק עד גיל נוער ובכל אותן השנים הצטיין ג'קי וכישרונו הגדול לא נעלם מאנשי הכדורגל בעיר ועוד לפני שמלאו לו 18 עבר לשחק במועדון הגדול יותר – "ראש נואר", היא הקבוצה הבכירה ביותר שבמחוז, וב- 1959 ולאחר שנה וחצי במדי "ראש נואר", עלה עם משפחתו ארצה והתיישב בשכונת נחליאל שבחדרה, ומיד עם הגיעו ארצה החל ג'קי במבחני הקבלה בהפועל חדרה ביחד עם בנימין בלנרו, וזאת אצל גדול המאמנים, דוביד שוויצר, שמיד הורה להעביר אותם לשורות הקבוצה, וכבר באותו סוף השבוע הם הופיעו במדי הפועל חדרה מול ביתר ירושלים בימק"א.

שלוש שנים שיחק ג'קי בהפועל חדרה במסגרת הליגה הלאומית, היא אז הליגה הראשונה, וב- 1962 עם מעבר משפחתו , ל-"מעברת אגרובנק" בגבעת אולגה, ויחד היכרותו את רעייתו מזל שתבדל"א, עבר לשורות הפועל גבעת אולגה, שם שיחק עד 1975 כשהוא מצטיין ומראה את כישרונו הרב במשחקים רבים, כבש שערים רבים, התחבר מאוד לשכונה, למועדון, ואל האוהדים, והפך להיות מנהיג המועדון. וכל מי שהכיר אותו ידע שכמו אחרים ומוכשרים בתקופה ההיא, יכול היה ג'קי מלכה אילו היה משחק היום, להגיע רחוק מאוד בכדורגל.

ב- 1975 פרש מלכה ממשחק פעיל פתח בקריירת אימון, ועבר קורס מאמנים בכיר במכון ווינגייט אצל אמציה לבקוביץ ביחד עם נחום סטלמך, איציק שפירא, עמוס זולוטוב, ועוד רבים וטובים, והשתלמויות אצל בובי רובסון (אנגליה), אריק ריבק (גרמניה), ובוריס עומר (אורגוואי).

בקריירת האימון שלו אימן בקבוצות כמו:הפועל גבעת אולגה ( זכה עימה בגביע המדינה המחוזי ב- 1988 ), הפועל בית אליעזר ( עלה איתה ליגה, ללא כל הפסד במהלך עונה שלמה), הפועל כפר קרע איתה גם עלה ליגה, מכבי עפולה איתה הגיע לצמרת ליגה א',ובעוד מועדונים רבים ובמקביל לאימון קבוצות הבוגרים תמיד, אימן במחלקת הנוער של הפועל גבעת אולגה המועדון היקר לליבו, בו גידל דורות של כדורגלנים שהבולטים ביניהם הם: מוטי עטיה, שמואל מנשה, שאול יחזקאל, אייל עמר, יהודה זקן, נתן לוזון, גבי ואלי אוחנה, יואב אלקובי, קלוד מלכה, יואב זיו שחקן נבחרת ישראל בעבר, ועוד רבים וטובים.

בראיון שערכתי איתו לפני מספר שנים סיפר מלכה כמה הוא מתגעגע לכדורגל של פעם, ואמר:"לשחק כדורגל בקבוצה שאתה הכי מחובר אליה, זה היה מיוחד ומרגש. זו הייתה הרגשה נהדרת שאתה נותן ומתאמץ במגרש, למען המועדון, למען הסמל, למען הישוב בו אתה חי, למען האוהדים הרבים שהיו מעודדים אותנו בטירוף, הם היו עולים על גדרות, מטפסים על עצים, על מכוניות, על סולמות, ועל מה לא?! בעצם. רק בכדי לראות אותנו, לעודד אותנו, זה היה מטורף ומטריף."

ג'קי שיחק בתפקיד הקשר מתחת לחלוץ, עם החולצה מס' 10 כי העריץ את "פלה" גדול כדורגלני העולם, ונהנה מאוד לשחק במיוחד עם חבריו לשכונה שיבדל"א: שלום בטאן, ויצחק גאלי, ("אנשים נפלאים, סוסי עבודה, במגרש, ומאוד חרוצים"). סרג'יו מנטין, ("בלם חזק, חכם, ומוכשר"), וכמובן, בנימין בלנרו אותו כינה ג'קי: "אגדת כדורגל".

ונהנה מאוד לאמן את: "יצחק צ'יקו גיבש ז"ל "האחד והיחיד". שמוליק סבג ז"ל, חלוץ ענק. אלברט מריג'אן שיבדל"א כדורגלן ברמה גבוהה מאוד". יעקב ראובן "מהיר ותחבולן". ועוד רבים וטובים. ג'קי תמיד התרגש כשהוא נזכר במשחקים מיוחדים שהזיכרון מהם אף פעם לא עבר לו והוא סיפר אז: "במדי הפועל גבעת אולגה, שמינית גמר הגביע מול הפועל טבריה, בטבריה והם ליגה מעלינו, ניצחנו אותם 3:1 והעפלנו לרבע הגמר שם פגשנו את אלופת המדינה, הפועל פתח תקווה, עם ויסוקר רוזנטל, צלניקר, וסיימנו מולם 90 דק' ב 1:1 כשבדקה ה 88 היה מגיע לנו פנדל ברור שהשופט "הפחדן"...( כינה אותו ג'קי אז בשפה המיוחדת שלו והיה נראה כי גם לאחר 40 שנה הוא עדיין רותח עליו.. ) לא שרק, ואז בהארכה נשברנו, כי הם שיחקו בברוטאליות, שברו לפלינק השוער (היה מצוין) את האף והכריעו אותנו. אני בטוח שאם המשחק היה אצלנו, ועם הקהל שלנו, היינו מעיפים אותם כבר לאחר 90 דק'."

"משחק פסגה נוסף היה מול הפועל עתלית,"הם היו במקום הראשון, מאוד מוכשרים ובשורותיהם היו שחקנים טובים מאוד כמו האחים שפירא, היינו במתח ענק כל השבוע, כבר שעתיים לפני המשחק, הקהל שלנו הגיע למגרש, 3,000 איש, פשוט ישבו במגרש וחיכו. ואז הם הגיעו כמו מנצ'סטר יונייטד, לבושים באדום, מבושמים בריחות נעימים, ועם האף בעננים, עלינו למגרש נתנו להם 5 חתיכות, ( חחחח... צחק אז ג'קי את הצחוק המדבק שלו ואני צחקתי יחד איתו ) הבקעתי שלושער, הקהל היה בטירוף. הרגשה עילאית, אי אפשר לשכוח את זה", סיפר אז מלכה ז"ל בעיניים נוצצות מאושר, ואז המשיך, " והיה עוד משחק, שוב משחק פסגה מול הפועל נתניה, דקה 90 – 0:0, בעטתי בעיטת עונשין מ 18 מ' היישר לתוך החיבורים ניצחנו 0:1 ועלינו למקום הראשון, השופט לא חידש את המשחק, כל הקהל פרץ למגרש".

במהלך הראיון נשמע אז ג'קי כהרגלו צנוע במיוחד, ואז... היישר מהמטבח הצנוע זעקה רעייתו מזל שתבדל"א, "ג'קי, תספר לו על המספרת לחיבורים".. הסתכלתי עליו ושאלתי .. "שכחת משהו?".. ואז הוא ענה בשקט ובצניעות, "כן, היא לא שוכחת, נגד רעננה, הבקעתי שער במספרת מ- 20 מ' לחיבורים". החיוך שנמרח לו אז על הפנים הסגיר את האושר, הצחוק שצחקה מזל.. היה פשוט מדבק.

בתור מאמן הוסיף אז ג'קי ואמר: "תמיד אזכור את השנים היפות עם הפועל גבעת אולגה, הזכייה בגביע המחוזי ב- 1988 משערים של נתן לוזון, וחני נגר לעיני 2,000 צופים. ואת עליית הליגה עם הפועל בית אליעזר, עלינו ליגה בסטייל, לא הפסדנו כל העונה, והגענו למבחנים מול קבוצות מהמגזר הערבי שהגיעו עם קהל ענק, ואילו אנחנו הגענו עם כל הקהל של בית אליעזר, 50 איש צחק אז ג'קי , והוסיף "כולם היו בני משפחה יקרים של השחקנים. נבלענו בתוך הקבוצות האחרות, ובכל זאת ניצחנו אותם ועלינו. השמחה עם אנשי בית אליעזר הייתה גדולה, הם אנשים מקסימים".
לפני סיכום שאלתי אז את ג'קי ז"ל, איזה קבוצות בארץ? בעולם? הוא אוהד ? והוא הסתכל עליי במן מבט..... של איזו שאלה זו... וענה ללא היסוס: "רק, רק, הפועל גבעת אולגה. הפועל גבעת אולגה בשבילי ואנשי גבעת אולגה בשבילי. זה החיים. זה המשפחה. זה הדבר האמיתי!".

גקי מלכה ז"ל, מהכדורגלנים, המוכשרים, ואולי המוכשר ביותר שבכדורגלני גבעת אולגה לדורותיה. שחקן גדול, מאמן ענק, האיש שהיה חלק מהמועדון, והמועדון היה החלק הארי שבחייו. מי שגידל דורות של כדורגלנים, כישרוניים ויסודיים, ומאז ומעולם נחשב ל"אבא" של כדורגלני הגבעה. היה אהוב הקהל אהוב השכונה וגאוות שכונת גבעת אולגה בכללותה מאז.. ולעולם! היה לי העונג להכיר אותו בהיותו חבר יקר של המשפחה. היה לכולנו כל אוהדי גבעת אולגה לדורותיה הזכות להכיר אותו: אגדה!.
ג'קי מלכה, יהי זכרו ברוך!
גקי מלכה עומד שלישי מימין במדי הפועל גבעת אולגה של שנות ה 60
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
גקי מלכה עומד שמיני מימין במדי הפועל גבעת אולגה ברבע גמר הגביע
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
גקי מלכה זל משמאל עם חבריו מנטין וגלי שיבדלא
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
גקי מלכה זל עם חברו דוד איטח יבדלא
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
גקי מלכה זל עם חבריו ברגר ופלינק שיבדלא
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
גקי מלכה כמאמן עם חניכיו הצעירים דאז
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
גקי מלכה מאמן את הפועל גבעת אולגה במשחק מכריע באפיקים
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
גקי מלכה מאמן את הפועל גבעת אולגה במשחק מכריע באפיקים
צילום:ארכיון h.k תקשורת
 
גקי מלכה זל עם שניים מחניכיו הצעירים יחסית בהפועל גבעת אולגה יואב אלקובי ויואב זיו שיבדלא
צילום:ארכיון h.k תקשורת
  כתוב למערכת
מבטלעבר - כתבות נוספות
שמואל יעקובובסקי מגדולי כדורגלני חדרה הלך לעולמו
   
אהוד וואנה
   
ישראל צרפתי
   
נח פפר
   
רונן שפירא
   
גבי אוחנה
   
רונן אלטרוביץ
   
חיים סוויסה
   
מאיר דרורי
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
  מבט לעבר      
מפגש דורות    מפגש דורות
חנוך דאום הגיע להתארח בחדרה ריזורט מרשת Jacob    חנוך דאום הגיע להתארח בחדרה ריזורט מרשת Jacob
ליאור כלפון מציג אהבה מהסרטים    ליאור כלפון מציג אהבה מהסרטים
ברכת כהנים    ברכת כהנים
תיירות ונופש
יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות
...
תיירות ונופש | ממומן

3 צימרים מובילים בצפון 3 צימרים מובילים בצפון
הכירו את הצימרים המומלצים ביותר בצפ...
תיירות ונופש | ממומן

פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה
בין שלל הצגות וצילומים לסדרה חדשה, ...
תיירות ונופש

חופשה אומנותית בישראל חופשה אומנותית בישראל
אפשרות מאוד מיוחדת לחופשה ולנופש הי...
תיירות ונופש | ממומן

לחגוג את יום הבסטיליה במלון בעיר השכנה לחגוג את יום הבסטיליה במלון בעיר השכנה
מלון הספא העירוני DAVID TOWER הנמצא...
תיירות ונופש


© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |