פלאשנט בריאות - לראשונה בישראל הוענק תו תקן האיכות JCI לשער מנשה
יום חמישי, 18 ביולי 2019
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
לראשונה בישראל הוענק תו תקן האיכות JCI לשער מנשה
מאת: שלומי גבאי
יום שישי, 9 במרץ 2018, 12:27

תו התקן היוקרתי ניתן מטעם ארגון ההסמכה הרפואי הגדול בארה"ב, שהתקינה שלו נחשבת למקיפה והמחמירה ביותר. מנהל שער מנשה פרופ' אלכסנדר גרינשפון: "התהליך המורכב שעברנו חשף 'גאוות יחידה' שאני מאוד גאה בה, והראה כמה העובדים שלנו מחוברים למרכז ומחויבים להצלחתו ולשיפור מתמיד של הליכי העבודה בו. אני מודה לכל אחת ואחד מהם"
המרכז הרפואי לבריאות הנפש שער מנשה הוא בית החולים הפסיכיאטרי הראשון בישראל ואחד מבתי החולים הפסיכיאטריים הראשונים בעולם לקבל את תו תקן האיכות היוקרתי לבתי חולים JCI. בקבלת התו מטעם ארגון ההסמכה הרפואי האמריקאי הנחשב, מעמיד עצמו "שער מנשה" בשורה אחת עם אלפי בתי חולים בעולם ובארץ שעברו גם את הליך האקרידיטציה הדקדקני, ובהם רוב בתי החולים הכלליים בישראל כדוגמת שיבא, איכילוב, רמב"ם, סורוקה, רבין, אסף הרופא, שערי צדק, פוריה, הלל יפה, ברזילי, מאיר וקפלן.

תו התקן JCI (JOINT COMMISSION INTERNATIONAL) מוענק על ידי הזרוע הבינלאומית של ה-JOINT COMMISSION – ארגון ההסמכה הרפואי הגדול בארה"ב, שפועל ללא מטרות רווח והתקינה שלו נחשבת למקיפה והמחמירה ביותר. עד כה הסמיך הארגון בתי חולים בלמעלה מ-90 מדינות, וקבלת תו התקן שלו משמעה שהפעילות הרפואית של המוסד המוסמך נעשית באופן בטוח ומתואם. ההסמכה של JCI מתחדשת מדי שלוש שנים, ובודקת עמידה בשורה ארוכה מאוד של קריטריונים מדידים, ובכללם השגת יעדי בטיחות טיפול בינלאומיים, אופן הערכת המטופל ושרשרת הטיפול בו, מניעת זיהומים וטיפול תרופתי. בתחום האדמיניסטרטיבי נבדקים, בין היתר, ניהול התשתיות של בית החולים, בטיחות המתקן, ניהול המידע ואופני גיוס והכשרת העובדים, לרבות הרופאים והמתמחים.

ההכנות של בית חולים שער מנשה למבדק ארכו לא פחות מחמש שנים, ודרשו מאמץ מקיף ומתואם מצד כל 680 עובדי המרכז – רופאים פסיכיאטרים, אנשי הצוות הסיעודי, עובדים פרא רפואיים, צוות האדמיניסטרציה ועובדי הלוגיסטיקה למיניהם. צוות ייעוץ מיוחד מארה"ב שליווה את ההליך מצא בסוף 2017 שבית החולים נמצא ברמה גבוהה מאוד של מוכנות, ובניגוד למקובל, יכול לדלג על מבדק דמה (MOCK) שמבצעים רוב בתי החולים כשלב הכנה אחרון לפני המבדק הסופי, שהתקיים בשבוע האחרון של ינואר.

תו תקן יוקרתי לשער מנשה צילום: באדיבות שער מנשה
במשך 4 ימים שהו בבית החולים שלושה בודקים מטעם JCI – רופא בכיר, אחות ואדמיניסטרטור - שסבבו בכל המחלקות והאגפים, עברו על תרשומות ופרוטוקולים, ראיינו רופאים ועובדים שונים ושוחחו עם המטופלים. בסיומו של ההליך קבעו הבודקים כי שער מנשה יישם באופן מלא 980 מתוך כאלף קריטריונים שנבדקו ורק 19 באופן חלקי; הגדירו תוצאה זו כ"מדהימה" למוסד שזהו לו המבדק הראשון בסה"כ; והודיעו, באישור מטה הארגון בשיקגו, כי מרכז שער מנשה נמצא ראוי לתו התקן היוקרתי והנחשב.

כאמור, שער מנשה הוא בית החולים הפסיכיאטרי הראשון שעבר את התהליך, והוא גם הראשון מבין כלל בתי החולים בישראל שהוסמך ע"פ המהדורה החדשה של JCI, הששית במספר, ששמה דגש על ראיונות נרחבים עם מטופלים אקראיים ובני משפחותיהם. את תהליך האקרידיטציה הובילה הנהלת המרכז, ובראשה המנהל פרופ' אלכסנדר גרינשפון, המנהלת האדמיניסטרטיבית לאה בוצר ומנהלת שירותי הסיעוד חוה קוסטיצקי.

בעקבות קבלת תו התקן שיגר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מכתב ברכה לפרופ' גרינשפון ולכלל עובדי שער מנשה: "מעבר המבדק מעיד ומסמל עבודת צוות, חתירה למצוינות, מקצועיות, דאגה למטופלים, שמירה על סביבת עבודה מתאימה למטופל ולצוות המטפל, לימוד הדרכה והכוונה של כלל העובדים ויצירת תרבות של איכות ובטיחות. הוא מביא את בית החולים לראות את כלל העשייה באמצעות דאגה למטופל, לביטחונו ולאיכות הטיפול הרפואי שהוא מקבל – כל אלה נושאים שמשרד הבריאות חרט על דגלו והנחה לקדם בכלל המערכת הרפואית בישראל.

"בית החולים הינו בית החולים הפסיכיאטרי הראשון אשר עובר את המבדק ומהראשונים בעולם", כתב עוד בר סימן טוב, "הדבר הופך את האתגר שצלחתם למשמעותי הרבה יותר". פרופ' אלכסנדר גרינשפון: "יחד עם כל עובדי שער מנשה אני נרגש מאוד לקבלת ההסמכה מטעם JCI. התהליך הארוך והמורכב שעברנו חשף 'גאוות יחידה' שאני מאוד גאה בה, והראה בבירור כמה העובדים שלנו מחוברים למרכז ומחויבים להצלחתו ולשיפור מתמיד של הליכי העבודה בו. אני מבקש להודות מקרב לב לכל אחת ואחד מהם".
  כתוב למערכת
כתבות שיכולות לעניין אותך עוד
יעל דן: "החשיפה למצוקת הנפגעות שינתה את חיי"
   
חדש ב"הלל יפה": מרפאת לספורטאים וללוחמים
   
ערבות הדדית – עובדים למען עובדים
   
הדיקור החזיר לאישה את התחושה בכפות הרגליים
   
מתי יש צורך בניתוח החלפת מפרקי ברך וירך?
   
בת 28 מתה בהלל יפה לאחר ניתוח שנחשב "רגיל"
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
אלטון ג'ון סחף את המבקרים שהגיעו ליס פלאנט זכרון יעקב    אלטון ג'ון סחף את המבקרים שהגיעו ליס פלאנט זכרון יעקב
ערב חגיגי לנשות האזור ביס פלאנט זכרון יעקב    ערב חגיגי לנשות האזור ביס פלאנט זכרון יעקב
מתחממים לקראת הפריימריס    מתחממים לקראת הפריימריס
ההפתעה שציפתה לשף אסף גרנית במטבח של הלל יפה    ההפתעה שציפתה לשף אסף גרנית במטבח של הלל יפה

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |