פלאשנט עסקים - הסבה מקצועית מעל גיל 40: איך עושים את המעבר?
שבת, 4 באפריל 2020
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
הסבה מקצועית מעל גיל 40: איך עושים את המעבר?
פלאשנט עסקים
יום רביעי, 29 בינואר 2020, 20:28

נשחקתם, מיציתם, ואולי פשוט הגיע הזמן להגשים חלומות ישנים? הסבה מקצועית באמצע החיים יכולה להיות הרגע לו חיכיתם – אבל חשוב לעשות אותה בחוכמה, ולאחר הכנה מעמיקה
עבור בני 40 פלוס שמסתכלים אחורה, קשה לזהות את בני ה-20 שהיינו פעם. בחלוף השנים, עוברים עלינו הרבה שינויים: בטעם, בהעדפות, בצרכים – וגם בחלומות. גם מסלול הקריירה שבו בחרנו לפני שני עשורים או שלושה, עלול לעיתים לאבד מקסמו. יש כאלה שהתעייפו מעבודה תובענית ושוחקת; אחרים מעדיפים עבודה שתעניק משמעות חדשה לחייהם; ויש גם כאלה המחפשים איזון חדש בין הבית למשפחה.

תהיה אשר תהיה הסיבה, הסבה מקצועית בגילי 40 ו-50 היא כבר תופעה נפוצה הרבה יותר מבעבר. עם זאת, בשלב בחיים שבו רבים מאיתנו מטופלים במשפחה, ילדים, בני זוג והורים מזדקנים, יש הרבה פחות זמן ומקום לטעויות – ולכן, כשמחשבים מסלול מחדש באמצע החיים, כבר אי אפשר פשוט ללכת בעקבות החלום – אלא צריך לוודא שהוא מתאים לנו, מכל הבחינות.

כך תממנו הסבה מקצועית
עוד לפני שנדבר על בחירת המקצוע החדש שלכם, זה הזמן להתייחס לדאגה הכלכלית שכרוכה לרוב בהפיכת הרצון למציאות. ראשית, מדינת ישראל מציעה לא מעט הכשרות מקצועיות אשר חלקן מסובסדות. עם זאת, עבור רוב ההכשרות תזדקקו ללא מעט זמן פנוי – ולסכומים של אלפי שקלים ואף יותר.

הלימודים בקורסים המעניקים תעודה מקצועית יכולים להתמשך כמה חודשים, וגם שנה ויותר; ואילו לימודי תואר אקדמי מתפרשים על פני שלוש שנים ויותר. תקופת הלימודים הזו לרוב עמוסה, בוודאי עבור בעלי משפחות. היא דורשת תכנון מקדים ולוודא שקיימים די מקורות כספיים שיתמכו במשפחה היות ופרט לעלות הלימודים עצמם, יש צורך גם במימון שיחליף את השכר, שעד כה הגיע לחשבון הבנק מדי חודש בחודש. לכן לא מעט אנשים נעזרים בתקופה זו בהלוואות*, על מנת שיוכלו להקדיש את זמנם ללימודים מבלי לפגוע במצבו הכלכלי של משק הבית. בין האפשרויות הקיימות בשוק ניתן למצוא הלוואות מיידיות, הלוואות מבנקים והלוואות חוץ בנקאיות.

לעשות מעבר בגיל 40 צילום: Shutterstock
האם אתם באמת רוצים להחליף מקצוע?
אחרי שהתייחסנו לסוגיית האחריות הפיננסית, הצעד הבא צריך להיות בחינה מעמיקה פנימה – כדי להבין מדוע בעצם אנו חשים צורך לשנות את מסלול הקריירה שלנו. האם אכן בחרנו במקצוע לא מתאים עבורנו? ואולי הבעיה טמונה דווקא במקום העבודה או במנהל הספציפי, כך שמעבר לארגון – ואולי אף לצוות אחר באותו מקום – יכול לחולל את השינוי שחיכינו לו, בהרבה פחות מאמץ?

אם הגעתם למסקנה שלא תוכלו להמשיך בתחום העיסוק הנוכחי שלכם, זה הזמן להבין אילו חוזקות, כישורים וידע שכבר רכשתם, יוכלו לשמש אתכם במהלך המסע – וכיצד. אם תעברו למקצוע שבו כבר יש לכם בסיס כלשהו – בין אם בעקבות לימודים או בעקבות התנסות מקצועית – יהיה לכם קל בהרבה להשתלב בו, בתהליך קצר יותר לעומת לימוד של מקצוע חדש מאפס.

שחקי שחקי על החלומות
כעת, הגיע הזמן לחשוב גם על המשאלות שלכם. ייתכן שבעבר חלמתם לעסוק במקצוע מסוים, אך ויתרתם בגלל שההורים אמרו שהוא לא פרקטי, או כי חששתם שהוא לא מתאים לכם, או כל סיבה אחרת. כיום, כשאתם בוגרים ומנוסים יותר, בעלי פרספקטיבה שונה על החיים – ייתכן בהחלט שבשלו התנאים.

כך למשל, לא מעט אנשי הייטק שבחרו במקצוע בין היתר בשל רמת השכר הגבוהה, מבקשים לשנות כיוון להוראה – כדי למלא שליחות חברתית מדרגה ראשונה, תוך שהם נעזרים בחסכונות עבר כדי לפצות על המשכורת הנמוכה יותר. ניתן לראות גם מקרים הפוכים – של אנשים שמבצעים הסבה להייטק, במטרה ליהנות מתחום עניין חדש ורמת שכר משופרת.

לסיכום, גם אם אחרי שנים רבות של עיסוק באותו תחום אתם חשים שחיקה של ממש, החלטה על הסבה מקצועית היא עניין שיש לשקול בכובד ראש. ייתכן שזו ההזדמנות שלכם לשנות את החיים לטובה ואפילו להגשים חלומות - אבל חשוב להיערך בהתאם מבחינה כלכלית, ולבחור בתבונה את המסלול החדש.

*בכפוף לאישור החברה ותנאיה. המלווה ישראכרט מימון בע"מ. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.
*הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.


  כתוב למערכת
כתבות נוספות
"טבע כרכור" מצטרפת למערכה העולמית נגד הקורונה
   
תתחדשו: העולם מתקדם לאנרגיה מתחדשת
   
אושרה בנייתן של 6,000 יח' דיור בבאקה אל גרביה
   
מי הזיז את המשכנתא שלי: הצעדים בלקיחת משכנתא
   
עסקת ענק נוספת בפארק העסקים החכם של קיסריה
   
משרד חדש לעו"ד אביעד סיני
כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים    אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים
אבי בניהו חגג 60 בברלה מיוזיק קלאב    אבי בניהו חגג 60 בברלה מיוזיק קלאב
אלון גל משחק באש    אלון גל משחק באש
אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים    אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים
חנות קטנה ומטריפה - "מתנושקה שלי"
"מתנושקה" או "מתנושקה" שלי,הינה חנות מיוחדת המזכירה את ...

פלאנט ספין: סביבון הפרסים חוזר ובגדול
חנוכה גדול מהסרטים ברשת יס פלאנט בזכרון יעקב. מתחמי יס ...

סופשבוע של אמנות בחצר השוק פרדס חנה
בחמישי ושישי הקרובים 26-27.9.19 חצר השוק פרדס חנה תהפוך...


© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |