מה יעלה בגורלם של ילדים שהוריהם נחטפו או נרצחו? - -
יום שני, 22 באפריל 2024
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   רכילות
חוק ומשפט
מה יעלה בגורלם של ילדים שהוריהם נחטפו או נרצחו?
פלאשנט חוק ומשפט
יום שני, 4 בדצמבר 2023, 10:31

הטבח הנורא שארע בעוטף עזה, מחק משפחות שלמות, וקרע מאות אחרות. בחלק מהמקרים נחטפו הורים בעוד שילדיהם ניצלו.
הטבח הנורא שארע בעוטף עזה, מחק משפחות שלמות, וקרע מאות אחרות. בחלק מהמקרים נחטפו הורים בעוד שילדיהם ניצלו. במקרים אחרים שני ההורים נרצחו, והותירו אחריהם יתומים.

מעבר לזעזוע הנורא, ולמכת הגורל הקשה שפקדה מאות משפחות בישראל, מציבה מלחמת 'חרבות ברזל', והטבח שקדם לה, שאלות משפטיות לא פשוטות, בכל הנוגע לעתידם של אותם ילדים, והמשך הטיפול בהם על פי החוק בישראל.

לדברי משפטנים המצויים בתחום, המציאות הממתינה לאותם ילדים שאיבדו את הוריהם, או שהוריהם נפלו בשבי החמאס, היא לעיתים מציאות סבוכה וכואבת אף יותר, משום שבמשפחות לא מעטות פורצים סכסוכים סביב עתידם של אותם ילדים, וסביב רכושם.

כדי להבהיר את התמונה, ולהבין כיצד המוסדות בישראל מנסים לעצב את עתידם של אותם ילדים מוכי גורל, הפנינו מספר שאלות לעורכת הדין אווה שטיינמץ בעלת מומחיות בינלאומית לזכויות ילדים, דיני משפחה וירושה, אשר עוסקת בימים אלה, בהתנדבות, בכל ההיבטים החוקיים של ילדים שהוריהם נחטפו או נרצחו בטבח בעוטף עזה.

שאלה: במקרה שבו שני ההורים נרצחו והותירו אחריהם ילדים, האם יש פרוצדורה משפטית ברורה, שלפיה הרשויות בישראל פועלות על מנת למצוא להם בית חדש?

עו"ד שטיינמץ: "על פי חוק, כל קטין תחת גיל 18 חייב לחסות תחת אפוטרופוס, אם זה הורה טבעי, ואם מדובר באפוטרופוס ממונה. האפוטרופוס אחראי מטוב ועד רע לספק את מלוא צרכיהם, המיידיים הפיזיים והנפשיים של הקטינים תחת חסותו, וכמובן אחראי גם לניהול אורח חייהם באופן תקין. החוק בישראל מגדיר כל חלופה שבה גדל קטין שלא אצל הוריו הביולוגיים כ"אומנה". החוק נותן עדיפות במינוי אומנה לבני משפחה מדרגת קרבה ראשונה כמו דודים, סבים, אחים וכיוב', וזאת במקרה שאין לקטין הורים בכלל, או במקרה שהם אינם כשירים לגדלו בצורה מיטיבה. אם אין בנמצא קרובי משפחה שיוכלו לגדל את הקטין, תפעל המדינה לאיתור "משפחות אומנה" שאין בינן לבין הקטין קרבת דם. משפחות האומנה הללו יקבלו סמכות משפטית להחזיק ולגדל את הקטינים, וזאת תחת פיקוח רשויות הרווחה, ובמימון המדינה, בעלויות מאד נמוכות, בסך אלפי שקלים בודדים בחודש". 

במקרה ואחד ההורים נעדר, או נחטף, בעוד השני נרצח, האם קיים שוני בפרוצדורה לגבי הילדים?

עו"ד שטיינמץ: "אנחנו מטפלים בשבועות האחרונים במקרים רבים בהם שני ההורים הביולוגיים אינם, בין שאחד נרצח והשני נעדר או נחטף, ובין ששניהם נרצחו. אלה סיפורים שוברי לב. יש לברך על כך שבתי המשפט בישראל מטפלים ביעילות ובשיתוף פעולה מלא מול רשויות הרווחה ומשרד הביטחון, במתן צווי אפוטרופסות זמניים, מיידים ודחופים, לקרובי המשפחה שנרתמו לטפל בקטינים, וכך מתאפשר טיפול מיידי ורציף, תוך מענה לכל צרכי הקטינים, שנמצאים בתקופה הקשה בחייהם.

האם יש שוני בגילאים השונים? הכוונה, למשל, האם לילדים מבוגרים יותר, אך עדיין קטינים, יש איזושהי מילה או השפעה על טיב משפחת האומנה בה ישובצו?

עו"ד שטיינמץ: "הגישה המשפטית בישראל אכן קשובה לקולם של ילדים, בוודאי מעל גיל 6. כבר בגילאים נמוכים אלה מקפידים השופטים כי קולם של הילדים יישמע, ולפחות באמצעות תיווך של אנשי מקצוע המטפלים בילד. הדבר נכון לא רק לטרגדיות של אובדן הורה, אלא גם בסכסוכי גירושין, או בהגירת הורה עם ילדיו למדינה זרה, ללא קבלת רשות מבית המשפט, מה שנקרא בעגה משפטית "חטיפת ילדים". בגיל 8-9 השופטים כבר מזמנים ילדים כשהם רואים לנכון, לשוחח איתם בלשכת השופט.

האם יש נטייה שלא להפריד אחים בין משפחות אומנה?

עו"ד שטיינמץ: "החוק בישראל מחייב מראש לנסות לשמור על קשר ואחדות של קטינים עם בני משפחתם. הקשר עם ההורים, האחים ויתר בני המשפחה הוא ערך עליון, ובתי המשפט מייחסים לכך דגש מיוחד בהכרעתם. אפילו עם סבים וסבתות החוק מעניק זכויות לקשר רציף. ורק במקרי קיצון, כשאין ברירה - מפרידים בין אחים. לעיתים הברירות קשות ביותר. למשל כששני אחים שוהים במוסד, ורק אחד מהם מוצא משפחה שמוכנה לאמץ אותו. או, כאשר דווקא הסביבה המשפחתית של הילדים היא זו שמסוכנת להם, ועלולה לדרדר אותם. אז קורים מקרים, נדירים ביותר, של הפרדת אחים, וניתוק קשר בין קטין לבין בני משפחתו – כשהמטרה העליונה היא להציל את הילד ואת עתידו".

במקרה של אובדן, אמורים אותם ילדים לרשת את הוריהם, וגם לקבל הכרה כנפגעי איבה. איך הזכויות הללו נשמרות להם, ומי ממונה על שמירתן?

עו"ד שטיינמץ: "קיימת חלוקה מובנית, בין האחריות על גידול הקטינים לבין ניהול רכושם, באופן שרשויות הרווחה ימשיכו לפקח על ניהול הכספים של הקטין, מבלי שניהול זה יתערבב עם אינטרסים זרים. ייצגתי במקרים רבים שבהם האפוטרופוס שמונה, עשה שימוש ברכוש הקטינים ואיבד אותו. לצערי לפעמים היה מדובר בהורה שנותר בחיים, שהיה אחראי גם על ירושתם של הקטינים - ובזבז את כל הכספים שנצברו להם. לכן אפילו כשהורה שני נותר בחיים, צריך לפעמים גורם מפקח נוסף שידאג לעתידם של הקטינים, וביהמ"ש אכן עושה זאת וממנה אפוטרופוס לרכוש שמפקח שלא נעשה שימוש לרעה בירושת הקטינים וזו אכן נשמרת להם לבגרותם". 

האם מתגלעים לפעמים סכסוכים בין בני משפחה סביב עתיד הילדים הללו?

עו"ד שטיינמץ:" לצערנו 'מקרים קשים מובילים לתיקים קשים' והמערכת המשפטית כבר מכירה את כל סוגי הניצול לרעה של קטינים על ידי קרוביהם, ממלחמות אגו ועד לחיסולי חשבונות רגשיים וכספיים. אני קוראת לכל מי שמתנהל כעת סביב סיפור של קטינים שנפגעו מהאירועים הקשים: תהיו 100% לטובת אותם קטינים, שתפו פעולה עם כל המשפחה, ואם מתגלעות מחלוקות ביניכם - פנו לאיש מקצוע, וקבלו המלצות מקצועיות כיצד להתנהל. הילדים הללו סובלים מספיק, אפילו אם רק אחד מהוריהם נעדר או נרצח. אל תנצלו את הסיטואציה הקשה הזו. מחלו על כבודכם ונהלו הכל באווירה טובה. חשוב מאד לא להכניס את הילדים הללו, בשעה כל כך קשה, למתחים נוספים ומיותרים. חשוב להבין שהערך העליון שאליו החוק ובתי המשפט שואפים הוא הבטחת קשר מיטיב של הקטין עם כל בני משפחתו. ולכן, זה גם הדבר החשוב ביותר שצריך לעמוד בראש סדר העדיפויות של מי שנמצא בחייו של אותו קטין. העיקרון הזה אמור לדחות ולבטל את כל סכסוכי המשפחה, האגו והרצונות של הבוגרים שסביב הקטין".

מה קורה אם משפחה לא מצליחה להגיע לפתרון משביע רצון?

עו"ד שטיינמץ: "אם משפחה חווה עימותים קשים, העניין יגיע בסופו של דבר להליכים משפטיים. ואז נכנס גורם מחוץ למשפחה, שופטים, ורשויות הרווחה. במקרים כאלה ממנה בית המשפט אפוטרופוס לרכוש, שמנהל את רכושו של הילד בצורה שקולה, מבלי להתחשב במטענים הרגשיים שהמשפחה נושאת עימה. במקרים רבים, משפחות שהסתכסכו, ואיבדו אפוטרופסות על קרוביהם, מתחרטים על מעשיהם, אבל אז זה כבר מאוחר מדי. ברגע שבית משפט מתערב בחסות על קטינים, וכופה אפוטרופסות זרה על המשפחה – זה צעד שעל פי רוב מאד קשה לחזור ממנו".

האם יש התחשבות ברקע התרבותי או הדתי של הילדים ששכלו את הוריהם, בכל הנוגע לקביעת משפחת האומנה?

עו"ד שטיינמץ: "בהחלט. הדבר מהווה חלק משיקולי ההשמה של משפחות אומנה. השאיפה היא לשמור על קירבה, ככל הניתן, למושגים ולסביבה הטבעית שבה גדל הקטין עד הטרגדיה שפקדה אותו. לכן ייעשה מאמץ להותיר את הקטין באותה סביבה דתית, תרבותית או אתנית שבה גדל. לא תמיד הדבר יתאפשר, ולפעמים ההמלצות המקצועיות יהיו שונות בתכלית. לעיתים קרבה למקום הטרגדיה עלולה דווקא להזיק לקטין, ולכן יוחלט להרחיקו לאזור אחר. הדברים נקבעים בהתאם להמלצות אנשי המקצוע, כשמעל הכל נמצאת טובת הקטין, והתאמתה לנסיבות שאליהן הוא נקלע".

במקרה וההורה שנותר בחיים התמוטט נפשית, ולא כשיר יותר לגדל את ילדיו, האם הפרוצדורה לטיפול בהם משתנה? האם השינוי הזה זמני או קבוע, ומתי מחליטים מתי לקבע אותו?

עו"ד שטיינמץ: "המאמץ לעולם יהיה לסייע להורה לגדל את ילדו, להתאושש ולחזור, ולכן בשלבים ראשוניים של חוסר תפקוד תיעשה השמה זמנית על מנת לבחון בטווח הזמן הקרוב את שיקומו של ההורה, ואת האפשרות שהילד יחזור לגדול עימו. אולם כמובן שזמן ילד שונה מהותית מזמן מבוגר ואי אפשר יותר מדי למתוח זמנים. המטרה היא לנסות ולייצר לילד שגרת חיים יציבה, כמה שיותר מהר. לכן, אם בחלוף תקופה סבירה, ההורה לא משתקם, ואין ברירה, יעבור קטין בשנותיו הראשונות לבחינת חלופת אימוץ ואומנה, לפי הנסיבות והגיל.

בין הנפגעים בטבח בעוטף ובמלחמה שפרצה בעקבותיו, ניתן למצוא גם משפחות חדשות, כמו למשל בני זוג חד מיניים שהוכרו כנופלים. היכן שיקולים מהתחום הזה נכנסים בקביעת משפחת אומנה?

עו"ד שטיינמץ: "בישראל, לאורך שנים, נפסלו זוגות חד-מיניים מלהיבחר למסלולי אומנה ואימוץ, אולם הדבר השתנה בשנים האחרונות, ומשפחות חד מיניות בהחלט יכולות להוות משפחות אומנה ואימוץ למופת. לצערי, התהליך הפורמלי בישראל עדיין מתייחס רק לאחד מבני הזוג כהורה מאמץ, בעוד שלשני לא יותר לאמץ את הקטין. בדיוק על נושא זה הוגשה עתירה לבית המשפט הגבוה לצדק, שמתנהלת בימים אלו ממש".

האם יש שוני בפרוצדורה כאשר ההורים נעדרים, או חטופים, לעומת הורים שברור כי איבדו את חייהם? 

עו"ד שטיינמץ: "אפוטרופסות על קטין היא מטבעה הליך מדורג, שנבחן על ידי רשויות המשפט בליווי ובהמלצת רשויות הרווחה. בשלבים הראשונים נקבעת תמיד רק "אפוטרופסות זמנית". רק לאחר שאותה אפוטרופסות נבחנת לעומק, היא הופכת לקבועה. מטבע הדברים, כאשר הורה של קטין הוכרז כנעדר או כחטוף -  הקטין יקבל מענה זמני ולא קבוע, בתקווה שהוריו ישובו הבייתה, ויחזרו לתפקידם הטבעי. לעומת זאת, אילו מדובר בקטין ששכל את הוריו, משפחת האומנה תקבל עליו צו אפוטרופסות זמני, אך כבר בקביעת זהות משפחת האומנה, ידובר בהחלטה צופת פני עתיד, והרשויות ייבחנו את המשפחה כפתרון לטווח ארוך, על מנת שבבוא היום, האומנה תהפוך לקבועה". 

האם בית המשפט יכול להורות על אימוץ ילד, גם כשההורה שנותר בחיים עדיין בשבי?

עו"ד שטיינמץ: הן על פי החוק בישראל והן על פי האמנה הבינלאומית כשיש הורה שייתכן וישוב, לא יתאפשר אימוץ, אלא עד ליום שבו יוכל הקטין לממש את זכותו, לפגוש ולגדול עם הוריו ובני משפחתו. חשוב להבין, שחלופת הנתק מההורים היא האחרונה בתור בכל החלופות השונות.עו"ד אווה שטיינמץ https://www.altofirm.com/ מבעלי משרד עורכי הדין אלטו א.קליין שטיינמץ ושות' תל-אביב, המתמחה בזכויות אדם וזכויות ילדים, וכן באבטחת מידע, פרטיות, גישורים ובוררויות, הדין המסחרי, חברות  ומעמד אישי.

 
עו"ד אווה שטיינמץ (צילום: מאשה יאצינה )
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
ממתנדבי מד"א באהבה
   
גיזום עצים בתל אביב – מי בעל המקצוע לתחום זה ועם מי כדאי להתייעץ?
   
קבלו את קפה עוטף נתיב העשרה
   
רישיון נהיגה לרכב ציבורי
   
פתחו קדנציה עם אמנה לכבוד הדדי
   
הקוד הגדול: מה זה בניית שלד פלדה ואיך לבחור בחברה המתאימה ביותר?
   
ביטוח ועדי בתים האגודה לתרבות הדיור
   
עוברים דירה? כך תעשו את זה נכון!
   
"יחד כולנו נשתף פעולה ונעבוד קשה"
   
איך מגשי אירוח חלביים ישדרגו את החתונה שלכם
   
מה עומד מאחורי הסעיף של פסילה מנהלית?
   
גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת חברת עמילות מכס
   
נעצרו חשודים בהפעלת מטען חבלה בחדרה
   
למה לפנות לעורך דין במקרה של תאונת דרכים בעבודה
   
סיבות לכך שגברים צריכים לשקול חולצות אוברסייז
   
תאונת עבודה בסמוך לבית
   
בפרס חנה נערכים לשעת חירום
   
מנשה זלקה נפגש עם שר התרבות והספורט
   
קורס שיווק דיגיטלי – כל מה שצריך לדעת
   
העלילה על הגרוש כי הוא צורך סמים קשים וכמעט הצליחה להפריד אותו מילדיו
   
גאים במקום עבודתם
   
עובדים מיוחדים ומצטיינים
   
במה תבחרו: יפן, סין, הודו או נפאל?
   
חגיגה דמוקרטית
   
התקנת מצלמות אבטחה ומערכות אבטחה לעסק
   
לא סתם אחת: חברת השיווק המובילה בישראל
   
מדריך מקיף להבנת מחירי התפילין: עובדות וגורמים
   
קבלו את בוטיק "מיקה"
   
המלגזה שתשנה את פני המפעל שלכם: איך בוחרים מלגזת דיזל טויוטה
   
איך למצוא מבצע בקניית מצבר לרכב
צרכנותכתבות נוספות >>
מה הכוונה בכלי רכב ממונעים לילדים? מה הכוונה בכלי רכב ממונעים לילדים?
כלי רכב ממונעים יכולים לעלות את הביטחון העצמי של הילדים שלנו ולאפשר להם להרגיש בטוחים יותר בעצמם וביכולות האישיות שלהם...

פלאשנט צרכנות | 31.1.2022| ממומן

גן אירועים בחדרה גן אירועים בחדרה
מחפשים גן אירועים בחדרה? הגעתם בדיוק למקום הנכון! במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את מה שצריך לדעת לפני שבוחרים גן אירועים בחדרה...

פלאשנט צרכנות | 9.5.2021

יתרונות הבישול על כיריים אינדוקציה יתרונות הבישול על כיריים אינדוקציה
יש הרבה יתרונות לבישול על כיריים אינדוקציה, ואם אתם מתכננים לרכוש כיריים חדשות אבל תוהים אם כדאי לכם לעבור למכשיר זה או לא, הגעתם למקום הנכון...

פלאשנט צרכנות | 31.3.2021| ממומן

כך תוכלו להימנע מהצורך בביצוע הסרת כתמים ממזרון כך תוכלו להימנע מהצורך בביצוע הסרת כתמים ממזרון
זכרו שאתם לא רוצים לקום בבוקר שיש לכם אוכל על המיטה, ואתם לא רוצים להגיע למצב שבו תצטרכו לבצע הסרת כתמים ממזרון...

פלאשנט צרכנות | 10.3.2021| ממומן

תפוחי – מדוע אנשים בוחרים לקנות פירות וירקות במשקים פרטיים תפוחי – מדוע אנשים בוחרים לקנות פירות וירקות במשקים פרטיים
לפני שנסביר מדוע יותר ויותר צרכנים בוחרים לרכוש מוצרים כמו פירות וירקות, דרך משקים פרטיים, חשוב להדגיש, שיש לאינטרנט תפקיד חשוב בכך...

פלאשנט צרכנות | 1.3.2021| ממומן

עסקיםכתבות נוספות >>
תומכות בעסקים בזמן המלחמה הגיעו לפרדס חנה תומכות בעסקים בזמן המלחמה הגיעו לפרדס חנה
...

פלאשנט עסקים | 19.3.2024 0

"נינה קונדיטורית בוטיק"
פלאשנט למען העסקים. נינה יחזקאל בעלת הקונדיטוריה "נינה קונדיטורית בוטיק", הנמצאת בדרך הבנים 74 בפרדס חנה כרכור, מזמינה אתכם לחגיגה של טעמים  ...

פלאשנט עסקים | 22.2.2024 0

מקריית שמונה לזכרון יעקב מקריית שמונה לזכרון יעקב
פלאשנט למען העסקים, קבלו את אנט דניאל – מטפלת ברפואה משלימה במלון בית מימון זכרון יעקב התפנתה מקריית שמונה ...

(פלאשנט עסקים, "עסקים וצרכנות") | 15.2.2024 |  ממומן

לצלוח את האתגרים לצלוח את האתגרים
האפקט המיידי של אסף נבון...

(פלאשנט עסקים, "עסקים וצרכנות") | 8.2.2024 |  ממומן

סטודיו לציור חופשי סטודיו לציור חופשי
תמר ארבל-אלישע, ציור חופשי, מבנימינה, מזמינה אתכם לעוף עם הדימיון ולצלול לעולם של צבעים ויצירה בסדנאות ליחידים ולקבוצות...

(פלאשנט עסקים, "עסקים וצרכנות") | 1.2.2024 |  ממומן

 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
ציוצים
קולקציית הקפסולה של אילנית לוי    קולקציית הקפסולה של אילנית לוי
גאווה אזורית    גאווה אזורית
מצדיעים ומחבקים את הפצועים    מצדיעים ומחבקים את הפצועים
גאווה חדרתית    גאווה חדרתית
במה תבחרו: יפן, סין, הודו או נפאל?
קבלו כמה מתכונים ייחודיים שיקחו אתכם לטיול רחוק מכאן ...

נגה גולן - צורפת ומעצבת מכל הלב
...

"שקשוק הקבקבים"
ליאת יעקובסון בעלת עסק שקיים מעל 15 שנה של קבקבים מעבוד...

עולם האומנות של דורית שפירא
דורית אוהבת לייצור חוויה ייחודית דרך יצירותיה הרב גוניו...

מסרגות הזהב של אלכסנדרה
אלכסנדרה תושבת פרדס-חנה תמיד חלמה, תוך כדי שהיא הלבישה ...

תיירות ונופש
חכם בשמש: 5 חופשות משפחתיות בארץ בספטמבר חכם בשמש: 5 חופשות משפחתיות בארץ בספטמבר
החופש הגדול נגמר והחגים בדרך – זה ה...
תיירות ונופש | ממומן

יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות
...
תיירות ונופש | ממומן

3 צימרים מובילים בצפון 3 צימרים מובילים בצפון
הכירו את הצימרים המומלצים ביותר בצפ...
תיירות ונופש | ממומן

פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה
בין שלל הצגות וצילומים לסדרה חדשה, ...
תיירות ונופש

חופשה אומנותית בישראל חופשה אומנותית בישראל
אפשרות מאוד מיוחדת לחופשה ולנופש הי...
תיירות ונופש | ממומן

טיפים והמלצות
ישראלים עושים מיליונים מספורט ישראלים עושים מיליונים מספורט
...
טיפים והמלצות | ממומן

איך לשמור על צנרת המים הביתית איך לשמור על צנרת המים הביתית
...
טיפים והמלצות | ממומן

איך מוצאים מוהל רופא מומלץ?  איך מוצאים מוהל רופא מומלץ? 
...
טיפים והמלצות | ממומן

דילמה לקראת החתונה: שמלות כלה לרכישה והשכרה דילמה לקראת החתונה: שמלות כלה לרכישה והשכרה
...
טיפים והמלצות | ממומן

בונים ומעצבים - המרכז לעבודות גבס בטיפים שאתם חייבים להכיר בונים ומעצבים - המרכז לעבודות גבס בטיפים שאתם חייבים להכיר
...
טיפים והמלצות | ממומן

בעריכת: מירב טור
"פנינה של כתבה"
הפנינים חדרו לאופנה בשנות ה-20 וה-30. הן משובצות על אבי...

הקאמבק של הבד הקאמבק של הבד "הנראה והבלתי נראה"
...


© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |
פלאשנט - חדשות חדרה והסביבה | עיתון בחדרה | עיתונים מקומיים בחדרה | מקומונים בחדרה | מגזין בחדרה והסביבה | מגזינים בחדרה | עיתון בחדרה והסביבה | מקומון בחדרה והסביבה