הטיפ הבריא שלך ליום האישה - פלאשנט חדשות - עיריית חדרה
יום שישי, 18 בספטמבר 2020
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
הטיפ הבריא שלך ליום האישה
מירית אזרחי
יום ראשון, 8 במרץ 2015, 17:19

יום האישה החל היום הוא סיבה טובה להקשיב למספר טיפים שיש לנשים רופאות מומחיות מהמרכז הרפואי הלל יפה לתת לך. והעיקר- הבריאות!
בענייני בריאות ישנם דברים, שבין אם תרצי ובין אם לא – שייכים לתחום הנשי בלבד. אנו מביאים לכן מספר טיפים מרופאות בכירות במרכז הרפואי הלל יפה בתחומים השונים, במיוחד עבור יום האישה, החל היום. בין אם תחליטי ליישם ובין אם לא, אולי בהחלט תגלי גם מספר דברים חדשים שלא ידעת.

הטיפ של ד"ר נעה ברר ינאי, מנהלת המכון הנפרולוגי, המרכז הרפואי הלל יפה: "תקדישי שעה ביום לעצמך"
כרופאה נפרולוגית, אני נתקלת בהרבה מאוד אנשים שהמחלה שלהם מושפעת במידה רבה מאורח חייהם – תזונה לקויה, היעדר פעילות גופנית, עישון וצריכת אלכוהול. במחלות הקשורות לנפרולוגיה (מחלות דם), יש לעניין שמירה על אורח חיים נאות, ובעיקר תזונה ופעילות גופנית קשר רב למניעת התחלואה.

נשים רבות, בעיקר כאלו שמנהלות קריירה ענפה לצד חיי משפחה תובעניים, שוכחות את "עצמן", ומוותרות על פעילות גופנית, תזונה מאוזנת ואחרים. מכאן, הדרך לתחלואה היא קצרה יותר. במהלך חיי כרופאה, עם קריירה תובענית במיוחד, אני מקפידה להקדיש לפחות שעה ביום לטפל בעצמי – בעיקר פעילות גופנית.

שעה של ריצה, שחיה, הליכה בבוקר יכולה "לסדר" את כל היום, אבל גם חוג כלשהו, או כל פעילות, שתהיה בלי ילדים, לא בעבודה ובלי בן הזוג- לבד לעצמך, יכולה להשפיע משמעותית מבחינה מנטאלית ופיזית. מעבר לכך, שכרופאה חשוב לי מאוד להוות מודל אישי – אם אני דואגות לבריאותי, הרי שבבואי למטופלים או למטופלות אני יכולה תמיד להגיד להם, ש"אם אני מצליחה למצוא שעה ביום לפעילות גופנית- גם הם יכולים".
הטיפ הבריא שלך ליום האישה
אספנו מספר טיפים מרופאות בכירות במרכז הרפואי הלל יפה. (צילום: דוברות בית החולים)
הטיפ של ד"ר אסנת ולפיש, אחראית הריון בסיכון, מחלקת נשים ויולדות, המרכז הרפואי הלל יפה: "הגלולה נגד הריון - יש לה יתרונות רבים אך גם חסרונות", וגם – "אין צורך בתקופת "ניקוי" לאחר ההפסקה בנטילת הגלולות לשם כניסה להריון"

ללא ספק אחת מהמצאות החשובות לאיכות חייהן של הנשים במהלך המאה הקודמת הייתה הגלולה למניעת הריון. היא מקנה לנו את החופש לתכנן ילודה עם מי ומתי שנחפוץ. עם זאת, חשוב לזכור מספר דברים בעת נטילת גלולות: הראשון- זהו אמצעי מניעה יעיל למניעת הריון, אך הוא אינו יעיל במניעת הדבקה במחלות מין כגון איידס, הרפס ומחלות נוספות שעלולות לעשות שמות בגוף האישה.

מכאן, שההמלצה היא לעשות שימוש בגלולות באופן מושכל, ובמידה שאין בן זוג קבוע, או שאין מידע מספיק על בן הזוג- יש להשתמש גם בקונדום. חסרון שני, מוצנע יותר, בכל הנוגע לגלולות – יש מחקרים המראים שהן פוגמות בחשק המיני. עניין החשק אולי פחות רלוונטי לנשים צעירות ורווקות, אך בזוגיות הנמשכת שנים, האתגר בתחזוק הקשר המיני הוא מורכב גם כך. זכרי שקיימים אמצעי מניעה אחרים שאולי מתאימים לך יותר.

אחת הטעויות הנפוצות בקרב נשים היא שאם הן מעוניינות להיכנס להריון והן נטלו גלולות (זמן רב או זמן מועט), הרי שחייב לעבור פרק זמן משמעותי של מספר חודשים עד שהגוף "יתנקה" והאישה תחזור להיות פורייה באופן "טבעי". ההנחה הזו הינה מוטעית. בעת הפסקת הגלולות האישה שבה לבייץ ולהיות פורייה, ויתרה מזו, בספרות הרפואית מצוין כי מיד לאחר הפסקת הגלולות הסיכוי לביוץ כפול – דהיינו, שתי ביציות והריון תאומים – הוא אף גדול יותר.

הטיפ של ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים, המרכז הרפואי הלל יפה: "אל תתייאשי גם אם הילד חוזר מהגן כל פעם עם מחלה אחרת"
אין כמעט אימא שלא נתקלה במצב הבא: הילד הגיע לפרקו ונכנס לגן. מהרגע הזה, כל שבוע הוא חולה במשהו אחר. איכשהו, למרות שבעידן שלנו כבר יש מעורבות רבה גם של האבות, עדיין מרבית האחריות נשארת אצל האמהות, והן אלו שמפסידות ימי עבודה בלהישאר עם הילד בבית, או שהם אלו שמוזעקות על ידי הגננת להוציא אותו מהגן.

אז לפני שאת מתייאשת, ושוקלת להוציא אותו מהגן לגמרי, שיתחזק "בבית" ויחזור לגן רק בגיל מאוחר יותר, קבלי את ההסבר הבא: נכון, הוא יהיה יותר חולה בהתחלה, וכך סביר להניח שזה יימשך עד גיל שנתיים –שלוש, אבל החדשות הטובות הוא שעדיף שיהיה חולה ויקבל את התנגודת הרצויה בגיל צעיר, מאשר לשמור אותו מוגן בבית. למה? – כי בגיל מאוחר יותר ההשפעה של מחלות מסוימות גרועה יותר. כמו כן, החשיפה לאלרגנים יוצרת חיסון טבעי אצל הילד. אז לא, אל תתני לו אקמול ותשלחי אותו לגן, אבל אל תתייאשי.

הטיפ של ד"ר מיכל שטיין, מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות, המרכז הרפואי הלל יפה: "לכי תתחסני"
ישנם מספר חיסונים חשובים לנשים, בשלבים השונים של החיים.
במידה שההיריון או הלידה צפויים להיות בעונת השפעת - חשוב ביותר להתחסן כנגדה. השפעת עלולה לגרום למחלה קשה ביותר ואף למוות, בקרב נשים הרות ובקרב תינוקות צעירים, ולכן אישה הרה המתחסנת מגנה הן על עצמה והן על תינוקה בחודשי חייו הראשונים.

בנוסף , בטרימסטר השלישי של ההיריון, סביב שבוע 30, מומלץ ביותר להתחסן כנגד שעלת, שהיא מחלה קטלנית לתינוקות צעירים. חשוב שהאם תתחסן, תפתח נוגדנים ותעביר אותם לתינוקה - כך נוצרת הגנה כפולה: גם אנו מפחיתים את הסיכון שהאם עצמה תחלה ותדביק את תינוקה, והתינוק יהיה מוגן מפני הדבקה גם מאחרים בזכות הנוגדנים שקיבל מאימו.

חיסון נוסף, קריטי לבריאות נשים, הוא החיסון כנגד נגיף ה- HPV. זהו חיסון מהפכני, הראשון שנועד למנוע סרטן. נגיף ה HPV הגורם ליבלות בגניטליה, התמרה טרום סרטנית ובהמשך לסרטן צוואר הרחם, כמו גם לסרטנים אחרים - סרטני הפה והלוע, סרטן הרקטום ועוד. הנגיף עובר ביחסי מין, אך בניגוד לרב המחלות המועברות במין - קונדום אינו מגן בפני הדבקה בצורה טובה שכן המעבר הוא מעור לעור.

הנתונים שנאספו עד כה ברחבי העולם, לאחר מתן עשרות מיליוני מנות חיסון, מורים שהחיסון יעיל מאד במניעת יבלות חרוטיות והתמרה טרום סרטנית, ובנוסף - בטוח מאד למתן. יעילותו של החיסון מיטבית כשניתן בתחילת גיל ההתבגרות, ולכן כיום ניתן כחיסון שיגרתי לנערות בגיל בית הספר (בכיתות ח'). עם זאת, לחיסון ישנה יעילות בכל גיל, ולכן, והוא מומלץ לגם לנערות ונשים בוגרות יותר, ניתן להתחסן עד גיל 45 בקופות החולים.

הטיפ של ד"ר ביאטריס טיאוסנו, מנהלת מחלקת עיניים, המרכז הרפואי הלל יפה: "להתאפר כמה שפחות"
אולי זו לא תהיה ההמלצה הכי פופולארית, אבל דווקא כרופאת עיניים שנפגשת עם כל התופעות שגורמים תכשירי איפור, גם כאלו שנבדקו היפו אלרגנית ואפילו כאלו שמופקים מצמחים ונחשבים "טבעיים", זו עדיין המלצתי ואני משתדלת ליישם אותה גם על עצמי.

אני נתקלת בנשים שמתאפרות עם אותו התכשיר שנים ויום אחד מפתחות אליו אלרגיה שגורמת לנפיחות, אודם ובצקות. איפור מכיל חלקיקי צבע, חלקיקי מגנזיום ועוד חומרים שהם סיבה לאירעות אלרגיה. אם בכל זאת חשוב לך להתאפר שימי דגש על מספר דברים: בדקי תאריך תפוגה ואם לא קיים (על מרבית התכשירים הקוסמטיים לצערי עדיין לא קיים), קני במקום שמחזיק את התכשיר בצורה הולמת והחליפי אותו לפחות פעם בשנה.

עשי שימוש בתכשירים שמוגדרים כהיפואלרגניים, החזיקי את האיפור בהתאם לתנאים הרשומים עליו. הימנעי ככל הניתן מאיפור בתוך העין – זה מתכון בטוח לאודם, נפיחות ואחרים.
  כתוב למערכת
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
שי עד הדלת לאזרחים הותיקים
שי עד הדלת לאזרחים הותיקים
   
שנה חדשה עם הוקרה והצטיינות - העובדים המצטיינים בעיריית חדרה
שנה חדשה עם הוקרה והצטיינות - העובדים המצטיינים בעיריית חדרה
   
המשטרה חילקה חבילות מזון למשפחות נזקקות
המשטרה חילקה חבילות מזון למשפחות נזקקות
   
מועצת הנוער העירונית מסייעת למשפחות במצוקה
מועצת הנוער העירונית מסייעת למשפחות במצוקה
   
הנחות בארנונה למגורים לנפגעי הקורונה
הנחות בארנונה למגורים לנפגעי הקורונה
   
נהג ברכב בפראות עם 3 בנותיו הקטנות כשהוא שיכור
נהג ברכב בפראות עם 3 בנותיו הקטנות כשהוא שיכור
 לוקאלי
מסכת טלאים על מרכז הצעירים העירוני מסכת טלאים על מרכז הצעירים העירוני
המבנה כוסה במסכה עשויה טלאים, פרי יצירה של עשרות אמנים, צעירים ובני נוער, כולם תושבי העיר...

שלומי גבאי | 18.9.2020

היערכות לפינוי האשפה בחגי תשרי היערכות לפינוי האשפה בחגי תשרי
בעיריית חדרה מדגישים כי מתבצעים מאמצים רבים לשמור על ניקיון העיר, תוך תגבור מערך הפינוי...

ראובן יגיל | 16.9.2020

הוכשרו מד הוכשרו מד"צים חדשים
בארגון המד"צים בחדרה לא ויתרו על הכשרת מדריכים צעירים, וקיימו סמינר להכשרת מדריכים חדשים תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות...

ראובן יגיל | 16.9.2020

השר לענייני מודיעין ביקר בחדרה השר לענייני מודיעין ביקר בחדרה
השר ציין כי ביקר בחדרה במסגרת כהונתו כשר הכלכלה והתעשייה, וכי בביקורו כעת הוא שמח להיווכח שתנופת ההתפתחות בעיר ממשיכה בקצב מואץ...

ראובן יגיל | 16.9.2020

נפתח בחדרה המועדון לאזרחים ותיקים דוברי רוסית נפתח בחדרה המועדון לאזרחים ותיקים דוברי רוסית
אחרי פתיחת מועדון לאזרחים ותיקים דוברי אמהרית נפתח גם מועדון לדוברי רוסית, שיוכלו ליהנות משפע הפעילויות שמקיים מיזם "קהילה לדורות"...

שלומי גבאי | 8.9.2020

 מדברים על זה
חשד: העלים מס בסכום של מעל 2.6 מיליון שקלים חשד: העלים מס בסכום של מעל 2.6 מיליון שקלים
תושב זכרון יעקב חשוד בהצהרה כוזבת למכס בדבר ייבוא כוהל והתחמקות מתשלום מס בסכום של מעל 2.6 מיליון שקלים. על פי החשד העבירות בוצעו באמצעות חברת שיווק מטבחי ...

שלומי גבאי | 17.9.2020

המשטרה חשפה בית בושת בחדרה המשטרה חשפה בית בושת בחדרה
תושבת האזור נעצרה בחשד שניהלה את המקום שפעל ברחוב הגיבורים בעיר. הבלשים עכבו לחקירה 6 לקוחות ששהו במקום ו-6 נשים...

שלומי גבאי | 14.9.2020

רובע הים בחדרה - על מה מדובר, מהו סטטוס התוכנית ואילו קרקעות ניתן לרכוש? רובע הים בחדרה - על מה מדובר, מהו סטטוס התוכנית ואילו קרקעות ניתן לרכוש?
הפרויקט מובל על ידי עיריית חדרה, אשר כבר אישרה הקצאה של כ-8 מיליון ש"ח לפיתוח הרובע החדש...

פלאשנט עסקים | 7.9.2020

עצי חזון עם טיפים לבחירת פרגולה מעץ עצי חזון עם טיפים לבחירת פרגולה מעץ
אנשי המקצוע של עצי חזון יסייעו לכם להבין איזו פרגולה מתאימה לתקציב שלכם, יאפיינו היטב את תנאי השטח והצרכים המדוייקים שלכם...

פלאשנט צרכנות | 6.9.2020

2 קטינים נעצרו בחשד לשימוש והחזקה לא חוקית של נשק 2 קטינים נעצרו בחשד לשימוש והחזקה לא חוקית של נשק
המשטרה עצרה 2 קטינים בני 14 תושבי כפר קרע בחשד לשימוש והחזקה לא חוקית של נשק...

שלומי גבאי | 5.9.2020

כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
שבת שלום מאיש העיתונים של חדרה    שבת שלום מאיש העיתונים של חדרה
היכרות עם מפקד הכבאות החדש    היכרות עם מפקד הכבאות החדש
נוי מחדרה נבחרה לפרזנטורית בקמפיין האקדמית עמק יזרעאל    נוי מחדרה נבחרה לפרזנטורית בקמפיין האקדמית עמק יזרעאל
אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים    אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים
"הקש על עץ" - הסטודיו של רייצל
התשוקה הגדולה לעיצוב החלה שהייתה נשואה צעירה ובעלת משפח...

אומנות העיצוב של פז בק
פז בק מעצבת תכשיטים מפרדס-חנה כרכור התחילה את דרכה בעיצ...

יופי וטיפוח אורגני טבעי על-פי קטרינה ידלין
קוסמטיקה אורגנית הינה טיפוח שהוא טבעי,ומיוצרת בדרך כלל ...

תיירות ונופש
שיתוף פעולה תיירותי אזורי יוצא אל הדרך שיתוף פעולה תיירותי אזורי יוצא אל הדרך
בתחילת השבוע התכנסו חמישה ראשי רשוי...
שלומי גבאי | תיירות

קיסריה היא יעד תיירותי מהטובים בעולם לשנת 2020 קיסריה היא יעד תיירותי מהטובים בעולם לשנת 2020
מגזין התיירות המוביל Travel & leisu...
פלאשנט תיירות | תיירות

רומניה מנקודת מבט שונה רומניה מנקודת מבט שונה
מרחק הטיסה הקצר והעלויות הנמוכות הם...
לילך אנטון | תיירות

המלצות קולינריות שכדאי להכיר בפראג המלצות קולינריות שכדאי להכיר בפראג
פראג ידועה כאחת ממעוזי הקולינריה בא...
דונה נבון | תיירות

חמישה יעדים מומלצים לירח דבש באירופה חמישה יעדים מומלצים לירח דבש באירופה
נשבעתם זה לזו אמונים, הבטחתם שלנצח ...
הדר צאלים | תיירות

טיפים והמלצות
עצי חזון עם טיפים לבחירת פרגולה מעץ עצי חזון עם טיפים לבחירת פרגולה מעץ
אנשי המקצוע של עצי חזון יסייעו לכם ...
פלאשנט צרכנות | טיפים והמלצות

טיפים לניסור בטון ביהלום בחדרה והסביבה טיפים לניסור בטון ביהלום בחדרה והסביבה
בחדרה אפשר למצוא את כל סוגי המבנים ...
פלאשנט טיפים והמלצות | טיפים והמלצות

טייסט אוף דה ווילד וחברות מובילות נוספות טייסט אוף דה ווילד וחברות מובילות נוספות
הבשר של טייסט אוף דה ווילד הינו בשר...
פלאשנט טיפים והמלצות | טיפים והמלצות

למה צובעים את הדירה ביציאה משכירות? למה צובעים את הדירה ביציאה משכירות?
יש מקרים שבהם מי שנכנס לנכס בוחר לה...
פלאשנט צרכנות | טיפים והמלצות

צפון קר ונהדר – מקומות עצירה שווים בדרך לחרמון צפון קר ונהדר – מקומות עצירה שווים בדרך לחרמון
החורף כבר לגמרי כאן והשנה – הוא במל...
פלאשנט צרכנות | טיפים והמלצות

בעריכת: מירב טור
"אני אהיה עגיל לך" על עגילים, פירסינג וכל היתר
ללא ספק האקססוריז הכי לוהט ונחשק בקרב נשים הינו העגיל. ...

"כובע מהסרטים" כובע הפדורה
כובע הפדורה הפך לפופולארי ביותר במהלך שנות ה- 20 של המא...


© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |