תושבים בחדרה: ''לא נסכים להקמת תחנת כח נוספת'' - פלאשנט חדשות - עיריית חדרה
שבת, 11 ביולי 2020
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
תושבים בחדרה: "לא נסכים להקמת תחנת כח נוספת"
מאת: מירית אזרחי
יום רביעי, 27 במאי 2015, 06:33

משרד הפנים אישר לאחרונה הקמת תחנת כח במפעלי נייר חדרה בכפוף להשלמת תנאים להיתר, הכוללים אישור פיקוד העורף ותנאים סביבתיים המצריכים את אישור משרד הגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה. מבחינת התושבים: המאבק החל.
זאב גלמן, תושב חדרה, מרכז מאבק תושבים וועדי שכונות שמטרתו לעצור את הקמת תחנת כח במפעלי נייר חדרה. "על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה חדרה מוכת זיהום אוויר. גם כך התברכנו ב"אורות רבין", לא נסכים שתהיה תחנת כוח נוספת".

יצוין, כי הממצאים החמורים כפי שפורסמו לאחרונה לפיהם מתריע מנכ"ל הגנת הסביבה, דוד לפלא, על מפגעי זיהום אויר חמורים מתחנת הכוח "אורות רבין", עד כדי פגיעה בבריאות התושבים ותמותת יתר של 155 אנשים באזור חדרה, כלשונו, לא הותירו את התושבים אדישים. המידע על הקמת תחנת כוח נוספת בחדרה מסעיר את הרוחות.

ועד הפעולה כנגד הקמת תחנת הכוח במפעלי נייר חדרה מחדש בימים אלו את פעילותו, ויוצא למאבק כנגד במהלך.
את הפעילות מרכז ומוביל זאב גלמן, תושב צפון חדרה, פעיל סביבתי, בעל ניסיון רב בנושא זה. גלמן, כזכור, רכז את ההתנגדות להקמת תחנת כוח במפעלי נייר בשנת 2006, תוך שיתוף פעולה עם וועדי השכונות נווה חיים והאוצר, ועוד אלפי תושבים שחתמו על עצומות כנגד המהלך.

בראיון ל"פלאשנט" מתריע גלמן: "ההסכם בין מפעלי נייר חדרה לחברה זכיינית על הפעלת תחנת הכח בהספק של 120 מגה וואט אמור להחתם תוך 3 חודשים.
המאבק שאני מרכז אינו אישי, אלא למען התושבים. הקמת תחנת הכח תהיה בכיה לדורות. הפעלת התחנה תגרום לשורת מפגעים מסוכנים, ואנו נעשה הכל על מנת לעצור את רוע הגזירה"

גלמן מציין, כי הפעילות יצאה לדרך. גלמן: "ועד הפעולה הקרוי: "התנגדות קואלציית התושבים וועדי השכונות למאבק בתת"ל 20 (תחנת הכוח במפעלי נייר חדרה) חידש בימים אלו את ימיו כקדם.. אנו דורשים מעיריית חדרה, מהות"ל (ועדה לתשתיות לאומיות) של משרד הפנים, ממשרד הגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה – ללכת שכם אחד עם התושבים, על מנת לשמור על בטחונם, איכות חייהם, בריאותם, וערך בתיהם.שלחתי מכתב מסודר לראש העיר, צביקה גנדלמן בנושא, טרם קבלתי תשובה".

גלמן מרחיב: "כיום יש למפעלי ניר חדרה תחנת כוח לשימוש עצמאי בהספק של 40 מגה וואט. תחנה זו מתוכננת להיות מוחלפת בתחנת החדשה שהיא תהיה בעלת הספק של 120 מגה וואט, עם אפשרות ל230 מגה וואט".

בשנת 2006 הובלתי בשיתוף וועדי השכונות והתושבים את ההתנגדות להקמת תחנת כוח נוספת במפעלי נייר בהספק של 230 מגה וואט, אז דובר על הספק זה. ההתנגדות היתה מול הות"ל - הועדה לתשתיות לאומיות של משרד הפנים. ההתנגדות לא עזרה לנו. אמנם התחנה טרם הוקמה, אך זה נובע משיקולים של מפעלי ניר.
בימים אלו אמור מפעלי נייר חדרה למכור את הזיכיון להקמת תחנת כוח
לחברה זכיינית, והיא תפעיל את תחנת הכוח למשך 27 שנה".


גלמן מדגיש: "אישור זה ניתן בשנת 2007, אנו עומדים היום בשנת 2015 מאז קבלת האישור השתנה פקטור חשוב שהועלה בהתנגדות שלנו, והוא מניעת פיצוץ התחנה עקב ירי רקטות.
לכן הנימוק הראשון שלנו הוא בטחוני. כבר יש בחדרה את תחנת הכוח "אורות רבין", המהווה יעד מספר 1 על פי פיקוד העורף לכוחות אויב. כבר ראינו זאת במלחמות האחרונות שנורו טילים לעבר חדרה, ורק בנס לא היו הרוגים. כעת עלול להתווסף יעד אסטרטגי נוסף, עוד תחנת כוח, מה שיהפוך את חדרה לאטרקטיבית במיוחד לירי טילים. לזה לא נסכים".

גלמן מציג את הנימוק השני: "קראתי את הממצאים החמורים שאתר "פלאשנט" בהם מתריע מנכל המשרד להגנת הסביבה, בפני מנכל חברת חשמל, במכתב מהחודש שעבר על הסכנות הבריאותיות החמורות, הנגרמות כתוצאה מפליטת אויר באורות רבין, עד כדי תמותת יתר של 155 איש מאזור חדרה בשנה. קראתי בעיון רב גם שחברת חשמל דוחה את הטיפול במשך שנים בהתקנת אמצעים לצמצום הפליטות. אז רוצים עוד תחנת כוח בחדרה? אין סיכוי שנסכים שתוגדל תחנת הכח במפעלי ניר חדרה"
נימוק שלישי: "התחנה תעבוד על גז, ובמקרים של תקלות תעבור לעבוד על מזוט- שהוא חומר מסרטן".
סיבה רביעית: "נישוף של הארובה ושחרור הקיטור משמיע רעש ופוגע באיכות החיים".
נימוק חמישי: "כידוע, לאחר פרסום הסקר על תחלואת הסרטן בחיפה אנשים התחילו להימלט משם, אולם אין קופצים על המציאה- קרי על הבתים בחיפה. ערך הנדל"ן בחיפה ירד פלאים, ועוד ירד הרבה. בחדרה יקרה בדיוק אותו הדבר אם תקום כאן תחנת כוח נוספת. השלכות נוספות צפויות להיות לנדלן המסחרי ולכל פיתוח העיר".

טיעון ששי, המתייחס למעשה לכלל הנימוקים הקודמים: גלמן מדגיש תחנת הכח תעמוד על מרחק של כ-600 מטר מבתי התושבים בשכונות האוצר ונווה חיים. סמוכות לתחנת הכח במפעלי נייר חדרה עוד שכונות בהן: גני אלון, הפועל המזרחי, רמב"ם, הזיתים, גבעת בילו, השכונות במזרח חדרה, ואזור מרכז העיר. "כל ההיבטים שמניתי עלולים לסכן אלפי בתי אב, בהם גרים עשרות אלפי תושבים. יתרה מכך, התחנה תפעל באזור תעשייה ובו אלפי עובדים שיחשפו למפגעים שעות ארוכות מדי יום ביומו. כידוע לי, עיריית חדרה מתכננת לפתח את אזור התעשייה הדרומי במרכז מסחרי עם מסעדות ובתי קפה, וכמו כן על גדות נחל חדרה , ממש על יד התחנה , מתוכנן מרכז בילוי שוקק חיים".

גלמן מסכם: "הות"ל של משרד הפנים הם מקבלי ההחלטה. חלק מהטענות שלנו היו ידועות לות"ל, ונותרו כפי שהן – קרי מפגעי רעש מהנישופים.
אולם אנו נפנה לות"ל בימים הקרובים לבחון מחדש את כל הנושא עקב נימוקים חדשים. נדרוש מהות"ל לקחת בחשבון כי המצב הביטחוני השתנה, והפך לאיום מוחשי. בנוסף נציין את המידע החמור והמדאיג, לפיו תחנת הכח "אורות רבין" מאז הקמתה ועד היום לא מבצעת את הוראות משרד הגנת הסביבה בנושא צמצום פליטות האוויר, ודוחה אותן מעת לעת משך שנים, ובינתיים התושבים סובלים, עד כדי סכנה בריאותית ואף תמותת יתר, ונסתמך על פרסומי אתר פלאשנט במכתב מנכ"ל הגנת הסביבה למנכל חברת חשמל מהחודש שעבר. אנו מצפים כי עיריית חדרה, איגוד ערים לאיכות הסביבה, המשרד להגנת הסביבה ירתמו למאבק שלנו".
תושבים בחדרה:
מפעלי נייר: "השימוש בגז טבעי, בטוח יותר, ומזהם פחות" (צילום: רון איתן)
ממפעלי נייר חדרה נמסר בתגובה, כי לכשתוקם תחנת הכוח החדשה, תתבסס על שימוש בטכנולוגיה העדכנית ביותר ותפעל בהתאם לתקנים המחמירים ביותר הנדרשים על ידי משרדי הממשלה ורשויות הפיקוח השונות. יצוין כי השימוש בגז טבעי, בטוח יותר, ומזהם פחות מתחנות כוח הפועלות על סוגי דלק אחרים, וכי הקמת התחנה והפעלתה יספקו מקומות עבודה נוספים לתושבי האזור.

תגובת משרד הפנים: "תת"ל 20 - תחנת כח בקוגנרציה בשטח מפעלי נייר חדרה, אושרה ע"י מליאת הות"ל בהליך סטטוטורי תקין, הכולל שמיעת המתנגדים לתכנית. בתאריך 29.3.2015 אישרה רשות הרישוי של הות"ל את הבקשה להיתר להקמת תחנת הכוח בכפוף להשלמת התנאים להיתר, הכוללים בין השאר: אישור פיקוד העורף, בין היתר, לנושא אבטחת התחנה, תכנית צמצום פליטות ממגדלי הקירור באישור איגוד ערים לאיכות הסביבה, והגשת דו"ח אקוסטי המציג את האמצעים להשתקת מקורות הרעש ולעמידה בתנאי התקנים הרלוונטים לאיכות אוויר ומניעת מפגעים. ככל שלא יושלמו התנאים לעיל, לא יינתן היתר לתחנה".

מדוברות המשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה : "המשרד להגנת הסביבה לא יאפשר את הפעלת תחנת הכוח אם ימצא שהיא תגרום לחריגות מערכי הסביבה. הבקשה של מפעל נייר חדרה לאישור התחנה נבחנת בימים אלה, ועל פי היתר הפליטה היא תופעל בגז ותחליף את דודי הקיטור הפועלים כיום במפעל במטרה לצמצם את זיהום האוויר.

מאיגוד ערים שרון כרמל לאיכות הסביבה נמסר כי האיגוד בוחן את הנושא.
  כתוב למערכת
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
גנדלמן יכנס לבידוד עד יום שלישי הקרוב
גנדלמן יכנס לבידוד עד יום שלישי הקרוב
   
רוצים להתחתן? מרכז הצעירים בחדרה מציע לכם מקום
רוצים להתחתן? מרכז הצעירים בחדרה מציע לכם מקום
   
תושב קיסריה חשוד באי דיווח בהיקף למעלה מ-112 מיליון שקלים
תושב קיסריה חשוד באי דיווח בהיקף למעלה מ-112 מיליון שקלים
   
עיריית חדרה מפתחת מודל ייחודי ללמידה במרחב העירוני
עיריית חדרה מפתחת מודל ייחודי ללמידה במרחב העירוני
   
"חדרה היא דוגמה ומופת להידברות בין המגזרים"
   
חילופי נשיאים במועדון
חילופי נשיאים במועדון "רוטרי" חדרה
כתבות 2018 כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
נוי מחדרה נבחרה לפרזנטורית בקמפיין האקדמית עמק יזרעאל    נוי מחדרה נבחרה לפרזנטורית בקמפיין האקדמית עמק יזרעאל
אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים    אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים
אבי בניהו חגג 60 בברלה מיוזיק קלאב    אבי בניהו חגג 60 בברלה מיוזיק קלאב
אלון גל משחק באש    אלון גל משחק באש
"יופי וסגנון אישי על-פי שני אלה"
שני אלה הינה יועצת אופנה בהתאמה אישית ומדריכה לתכנון הח...

"ססגוני זה מה שאני אוהבת"
בשל הימים הקשים שאנחנו עוברים בצל הקורונה הרגשתי צורך ב...

חנות קטנה ומטריפה - "מתנושקה שלי"
"מתנושקה" או "מתנושקה" שלי,הינה חנות מיוחדת המזכירה את ...

תיירות ונופש
שיתוף פעולה תיירותי אזורי יוצא אל הדרך שיתוף פעולה תיירותי אזורי יוצא אל הדרך
בתחילת השבוע התכנסו חמישה ראשי רשוי...
שלומי גבאי | תיירות

קיסריה היא יעד תיירותי מהטובים בעולם לשנת 2020 קיסריה היא יעד תיירותי מהטובים בעולם לשנת 2020
מגזין התיירות המוביל Travel & leisu...
פלאשנט תיירות | תיירות

רומניה מנקודת מבט שונה רומניה מנקודת מבט שונה
מרחק הטיסה הקצר והעלויות הנמוכות הם...
לילך אנטון | תיירות

המלצות קולינריות שכדאי להכיר בפראג המלצות קולינריות שכדאי להכיר בפראג
פראג ידועה כאחת ממעוזי הקולינריה בא...
דונה נבון | תיירות

חמישה יעדים מומלצים לירח דבש באירופה חמישה יעדים מומלצים לירח דבש באירופה
נשבעתם זה לזו אמונים, הבטחתם שלנצח ...
הדר צאלים | תיירות

טיפים והמלצות
צפון קר ונהדר – מקומות עצירה שווים בדרך לחרמון צפון קר ונהדר – מקומות עצירה שווים בדרך לחרמון
החורף כבר לגמרי כאן והשנה – הוא במל...
פלאשנט צרכנות | טיפים והמלצות

חגיגת אהבה לרגל ט חגיגת אהבה לרגל ט"ו באב ב"המטבח" בגן שמואל
זוגות מכל הגילאים והמינים שרוצים לח...
ראובן יגיל | טיפים והמלצות

יריד הלייף סטייל 2019 ABOUT US SUMMER  חוזר יריד הלייף סטייל 2019 ABOUT US SUMMER חוזר
היריד יתקיים בין ה 2-4 למאי ב"מער...
דונה נבון | טיפים והמלצות

איך לבחור את סבון הפנים המתאים ביותר עבורך? איך לבחור את סבון הפנים המתאים ביותר עבורך?
סבון פנים בוחרים לפי סוג העור ועוד ...
דונה נבון | טיפים והמלצות

איך לשמור על עור הפנים בגיל מבוגר? איך לשמור על עור הפנים בגיל מבוגר?
נשים וגברים מעל גיל 50 יכולים לשמור...
הדר צאלים | טיפים והמלצות

בעריכת: מירב טור
"אני אהיה עגיל לך" על עגילים,פירסינג וכל היתר
ללא ספק האקססוריז הכי לוהט ונחשק בקרב נשים הינו העגיל. ...

"כובע מהסרטים" כובע הפדורה
כובע הפדורה הפך לפופולארי ביותר במהלך שנות ה- 20 של המא...


© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |