בית המשפט בחדרה הורה לחסן קטין בניגוד לעמדת הוריו - פלאשנט חדשות -
יום שני, 21 באוקטובר 2019
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
בית המשפט בחדרה הורה לחסן קטין בניגוד לעמדת הוריו
מאת: שלומי גבאי
יום חמישי, 11 ביולי 2019, 10:47

השופט פפרני: "הרווח ממתן החיסון גדול משמעותית מהסיכונים הטמונים במתן החיסון, דומני כי לא ניתן להשלים עם עמדת ההורים ועל בית המשפט לעשות שימוש בסמכותו ובשיקול הדעת המוקנה לו."
בעקבות פניה של היועץ המשפטי לממשלה - משרד הרווחה והשירותים החברתיים בחיפה הורה בית משפט לענייני משפחה בחדרה לבני זוג לחסן את בנם וזאת בניגוד להחלטתם שלא לחסנו. מהדיון עולה כי בני זוג שלהם בן משותף חגגו את נישואיהם, ולמרבה הצער, בבוקר שלאחר מסיבת הנישואין, סמוך לשעה 12:00, נגרמה לבנם בכף רגלו השמאלית כוויה בדרגה 2.

מיד לאחר המקרה טופל הקטין על ידי חובש שהיה במקום, באמצעות שטיפת כף הרגל במים זורמים, קירור ומריחת משחת אלוורה. לאחר מכן, סביבות השעה 13:30, הביאו ההורים את הקטין למרפאתו של ד"ר א' אשר לו היכרות מוקדמת עמם.

במרפאה טופל הקטין באמצעות משחת פולידין וסילברול וכן בוצעה חבישה. ביום א' 30.6.19, סביבות 09:00, חזרו המשיבים למרפאתו של ד"ר א' ובהמלצתו, פנו להמשך טיפול בקופת חולים.

ההורים פנו לסניף קופת חולים שם נבדק הקטין על ידי אחות המרפאה שהמליצה על בדיקתו גם על ידי רופא הילדים במקום. רופא הילדים, ד"ר ש', בדק את הקטין והמליץ להורים לפנות לאחות משרד הבריאות לצורך בחינת האפשרות למתן חיסון נגד מחלה הטטנוס עקב הפגיעה.

מאחר ולא ניתנה הסכמת ההורים למתן חיסון, דיווח ד"ר ש' על המקרה ללשכת הבריאות המחוזית, לרופאה הנפה ד"ר ו' שיצרה קשר עם ההורים ושוחחה עמם, ולאחר ששמנו את עמדתה והתייעצו עם ד"ר א', החליטו ההורים לסרב למתן חיסון לקטין.
בית המשפט בחדרה הורה לחסן קטין בניגוד לעמדת הוריו
בית המשפט בחדרה (צילום: שלומי גבאי)
לטענת המבקשים, קיים הכרח במתן חיסון, נוכח חשש כי פצע הכוויה ממנו סובל הקטין עלול להזדהם בחיידק הטטנוס. נבגי החיידק מצויים בסביבה, בכל מקום, עלולים להיכנס לגוף דרך פצעים מזוהמים או נזק לרקמות כולל כוויה. החשש הוא כי חיידק הטטנוס יפעיל רעלן אשר גורם למחלה קשה, המתבטאת בכיווץ קשה וכואב של השרירים עד כדי סכנת מוות עקב שיתוק שרירי הנשימה. קיים סיכוי לתמותה של 18% במקרה של מחלה כאשר החולה מקבל טיפול בבית חולים ובהעדר טיפול מתאים, קיים סיכון לתמותה המגיע עד כדי 100%.

הוריו של הקטין, תיארו לבית המשפט את המקרה החל מתחילתו, ולדברי האב, ההחלטה שלא להיעתר לדרישה למתן חיסון, קשורה לאופי הפצע והקרקע שהייתה במקום וכן ההנחיות שקיבלו מד"ר א'.

"לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ועיינתי בכל החומר המצוי בפניי," אמר פפרני בהחלטתו והוסיף, "שוכנעתי כי דין הבקשה להתקבל." השופט פפרני ציין כי הוא יננו מתעלם מעמדתם של ההורים ומזכותם של ההורים לקבל החלטות הנוגעות לבנם הקטין, לרבות החלטות מהותיות וצודקת ב"כ המשיבים כי אכן מדובר בזכות חוקתית הנוגעת גם לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בעניין זה הוא אמר: "התרשמתי כי מדובר בזוג הורים טובים ומיטיבים אשר דואגים לבנם הקטין, ופעולותיהם, כך על פי ראות עיניהם, נועדו לטובת בנם הקטין ולרווחתו. עם זאת, יש לזכור כי טובתו של קטין הינו השיקול הראשון במעלה, ושעה ששוכנעתי כי, במקרה שספציפי זה לנוכח פציעתו של הקטין, הרווח ממתן החיסון גדול משמעותית מהסיכונים הטמונים במתן החיסון, דומני כי לא ניתן להשלים עם עמדת ההורים ועל בית המשפט לעשות שימוש בסמכותו ובשיקול הדעת המוקנה לו. אני מורה למשיבים, הוריו של הקטין, לפנות עם הקטין מידית, ולא יאוחר מיום 9.7.19 שעה 14:00, לחדר המיון בבית החולים לשם קבלת חיסון נגד טטנוס. אפשרתי למשיבים שהות ממושכת יחסית עד מתן החיסון, וזאת בעיקר על מנת שתהא בידם שהות מספקת על מנת לשקול עמדתם וחלף עיכוב ביצוע."
  כתוב למערכת
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
כלב תקף שני ילדים שהגיעו לשחק בבית חבריהם בחריש
כלב תקף שני ילדים שהגיעו לשחק בבית חבריהם בחריש
   
עובד בתחנת הכוח בחדרה תובע להכיר במחלת הסרטן כ
עובד בתחנת הכוח בחדרה תובע להכיר במחלת הסרטן כ"פגיעה בעבודה"
   
שוטרים השתלטו על אורח באולם שמחות לאחר שאיים באקדח על הנוכחים
שוטרים השתלטו על אורח באולם שמחות לאחר שאיים באקדח על הנוכחים
   
צעיר מחדרה נעצר בחשד להחזקת אקדח וסמים
צעיר מחדרה נעצר בחשד להחזקת אקדח וסמים
   
אם ושני ילדיה נפצעו בפיצוץ שאירע ברכב
אם ושני ילדיה נפצעו בפיצוץ שאירע ברכב
   
רכש פנטהאוז וטלסקופים כדי להציץ לחדרי שינה של אחרים
רכש פנטהאוז וטלסקופים כדי להציץ לחדרי שינה של אחרים
כתבות 2018 כתבות ארכיון
 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
מביאים כבוד לעיר    מביאים כבוד לעיר
מתחדשים במדרסים    מתחדשים במדרסים
שיח מרובע עם ראש הממשלה    שיח מרובע עם ראש הממשלה
מדליסט הזהב גל פרידמן מגרד ביס פלאנט    מדליסט הזהב גל פרידמן מגרד ביס פלאנט

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |