לילד משעמם בכיתה? הנה כמה טיפים לעזור לו להתרכז בשנה הבאה - פלאשנט חינוך -
יום שני, 19 באוגוסט 2019
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
חינוך
לילד משעמם בכיתה? הנה כמה טיפים לעזור לו להתרכז בשנה הבאה
פלאשנט חינוך
יום רביעי, 7 באוגוסט 2019, 16:54

שעמום בכיתה היא תופעה שמתארים תלמידים רבים במהלך שנות הלימודים, במיוחד בשנים הקודמות לסיום התיכון בהן הלימוד מתבסס על ההכנה לבגרות. עבור מרבית התלמידים מדובר בתחושה חולפת שאינה מלווה בסימפטומים חיצוניים אך עבור חלק מהילדים תחושת השעמום מובילה להתנהגות חריגה כמו הפרעה בשיעור, תנועות פיזיולוגיות בלתי פוסקות (התנדנדות על הכיסא למשל) וקשיים להתמקד בחומר הנלמד. הפתרונות מסתתרים באיתור הגורם לשעמום. במאמר זה ננסה לצין כמה טיפים שיסייעו לכם לקבל את האבחנה הנכונה, לזהות אם טיפול בהפרעות קשב וריכוז יוכל להתאים ולסייע לילד להתרכז יותר בשיעור.
ADHD ושעמום הנובע מחוסר יכולת להתרכז בנאמר
קבוצת הילדים הראשונה כוללת ילדים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז ומתקשים להבין את החומר הלימודי הדורש רמת ריכוז גבוהה. קבוצה זו עשויה להראות סימנים של חוסר שקט, להפריע בכיתה, לנוע בחוסר נוחות ולהתרוצץ.

במהלך השעות שלאחר הלימודים ילדים אלה ימשיכו להפגין התנהגות היפראקטיבית, יתקשו לנהל שיחה מבלי להתפרץ לדברי האחר ויפגינו סימפטומים אחרים האופייניים לילדים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות. הפרעות אלה ניתן לאבחן בצורה מקצועית ולקבל המלצות מהצוות החינוכי והצוות המטפל, בחלק מהמקרים יומלץ על שילוב של טיפול תרופתי.

עד לאבחון המלא תוכלו לסייע לילד באמצעות הענקת הכלים לשמירה על ריכוז במהלך השיעור כמו:
ריכוז לתקופות זמן קצרות: בקשו מהתלמיד להתרכז לעשרים דקות בלבד בהתחלת כל שעור. בזמן זה הוא יכול לסכם את דברי המורה גם אם אינו מרוכז לחלוטין. לאחר עשרים דקות הוא יכול לעשות הפסקה מנטלית, להפסיק לסכם ולחזור שוב לעשרים דקות נוספות של ריכוז.
טיפים להפגת השעמום (צילום: pixabay)
תגמול: ילדים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז מתקשים לראות את תוצאות מעשיהם לטווח ארוך. לכן, נסו לתגמל אותם על פעולות קטנות שביצעו כמו סיכום של השיעורים באותו היום המאפשר להם לקבל שי קטן או מדבקת כוכב על לוח בבית. לאחר שצברו מספר כוכבים יוכלו לקבל מתנה גדולה יותר.

ילדים מחוננים בעלי הפרעות קשב וריכוז המשתעממים מחוסר אתגר
קבוצת ילדים נוספת המגלה חוסר שקט בגלל שעמום בכיתה היא ילדים מחוננים בעלי רמת משכל גבוהה שאינם מפגינים ציונים נמוכים במקצועות האקדמיים אך זוכים להערות רבות הנוגעות להתנהגות. חלקם לוקים בהפרעות קשב וריכוז הגורמות להם לרצות להתקדם מהר בחומר הלימוד מבלי להמתין לאחרים.

מחקר וותיק משנות ה-90 מסייע לאבחן האם זו הסיטואציה ממנה סובל ילדכם. אם חוסר השקט מתבטא בסיטואציות לימודיות בהן המורה חוזר על חומרי לימוד שכבר ידעו קודם לכן אך אינו מופיע בסיטואציות אחרות יתכן ומדובר בתלמיד בעל שיעור IQ גבוה.

הדרך הטובה ביותר היא ביצוע אבחון ADHD הכולל ראיונות עם מורי התלמיד וזיהוי הבדלים בין ההתנהגות בבית בסיטואציות שאינן קשורות ללימודים בהשוואה לסיטואציות חברתיות אחרות או משחק עצמי בבית. אם ההתנהגות מופיעה רק בבית הספר מומלץ לבצע אבחון ולזהות אם מדובר בתלמיד מחונן.

במידה וגיליתם לילד הפרעות קשב וריכוז המשולבות ב-IQ גבוה כדאי להעלות את רמת האתגר הלימודי ולשלבו בקבוצות לימוד עם כיתות גבוהות יותר במקצועות בהם הוא מצטיין. במקרים רבים ילדים אלה יוכלו "לקפוץ כיתה" או לשלב לימודים באוניברסיטה במהלך לימודיהם בתיכון ולהצליח. במהלך יום הלימודים ניתן גם לאפשר להם ללמוד חומרים מתקדמים יותר ולהכין דפי עבודה המתאימים לרמתם הלימודית.

ילדים המשתעממים ומפריעים בשיעור בשל הפרעות רגשיות
במקרים אחרים אותם נזכיר בקצרה, שעמום בשיעור המוביל להפרעות ההתנהגות אינו קשור להפרעות קשב וריכוז אלא לסיבות אחרות. בין הסיבות הללו ניתן למנות הפרעות רגשיות, סיטואציות קשות שהילד עובר בבית (במקרה של גירושין למשל עשויות להופיע הפרעות התנהגות) וקשיים חברתיים. הפתרון להפרעות אלה שונה מדרכי הסיוע לילדים הלוקים ב-ADHD ומתמקד בשיחות יעוץ על ידי יועצת בית הספר שעשויה להפנות לפסיכולוג ילדים.
לסיכום, שעמום בשיעור והפרעה למהלכו התקין יעידו בדרך כלל על קיומה של בעיה נוספת שיכולה לנבוע מליקוי מולד או מבעיה רגשית. מומלץ להסתייע בצוות החינוכי ולבצע אבחון להפרעות קשב וריכוז על מנת שתגלו את מקור הבעיה ותוכלו לעזור בצורה הטובה ביותר לילד.
אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.
מקורות
* Turk, T. N., & Campbell, D. A. (2002). What's Wrong with Doug? The Academic Struggles of a Gifted Student with ADHD from Preschool to College. Gifted Child Today, 25(4), 48.
לינק למקור
* Webb, J. T., & Latimer, D. (1993). ADHD and Children Who Are Gifted. ERIC Digest# 522.

לינק למקור
כתבות נוספות
חגיגת אהבה לרגל ט חגיגת אהבה לרגל ט"ו באב ב"המטבח" בגן שמואל
זוגות מכל הגילאים והמינים שרוצים לחוות חוויה מרגשת מהנה מצחיקה ומגבשת מוזמנים ל"המטבח" מרכז חדש לסדנאות בישול ואפיה לסדנת בישול ים תיכוני שמיוחדת לט"ו באב...

ראובן יגיל | 11.8.2019

זהירות: מתקפת סייבר על ישראל זהירות: מתקפת סייבר על ישראל
בשעות האחרונות התקבל דיווח ביחידת הסייבר בלהב 433 על תחילת פעילות של תשתית פישינג (דיוג) אשר נועדה לאסוף פרטי לקוחות ופרטי חשבונות בנק מאזרחים בישראל...

שלומי גבאי | 9.8.2019

השקה חגיגית לספר השקה חגיגית לספר "באושר ועושר - הסיפור האמיתי"
בחמישי הקרוב בערב בשעה 20:00 ביוניקורן פרדס חנה תתקיים ההשקה של הספר החדש של שי אביבי ומיכל ליבדינסקי...

פלאשנט תרבות | 6.8.2019

331 אלף שקלים לפיתוח חוף הים בחדרה 331 אלף שקלים לפיתוח חוף הים בחדרה
מועצת העיר אישרה תב"ר שנועד לשיפוץ מגדלי ההצלה ורכישת רכבי הצלה וציוד רפואי, במטרה להמשיך לתחזק את חופי הים בחדרה ברמה נאותה ובטיחותית
...


ראובן יגיל | 4.8.2019

עיריית חדרה מבצעת גיזום יזום עיריית חדרה מבצעת גיזום יזום
בן-חיים יצא לרחובות העיר ועמד מקרוב על ביצוע הגיזום על-פי ההמלצות המקצועיות...

ראובן יגיל | 29.7.2019

מדברים על זה
טל אליהו: טל אליהו: "לפתוח קו אוטובוס שייחבר בין חדרה למתחם הקניות מול החוף"
לפני כשנה וחצי נפתח מתחם הקניות "מול החוף" אך בשל חוסר בתחבורה ציבורית לאיזור מתקשים חלק מתושבי חדרה, שאינם בעלי רכב פרטי, להגיע אליו. הצעה חדשה המתגבשת בי...

ראובן יגיל | 29.7.2019

חדרה מצדיעה ליהדות מרוקו חדרה מצדיעה ליהדות מרוקו
הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו בחרה לפתוח בחדרה את אירועי ההצדעה לציון 60 שנה לעלייה הגדולה ממרוקו לישראל...

ראובן יגיל | 29.7.2019

חוויה איטלקית עם השף אייל פינקלשטיין חוויה איטלקית עם השף אייל פינקלשטיין
"המטבח", המרכז החדש לסדנאות בישול ואפייה וקייטרינג בגן שמואל שאותו הקימה מלכת הגסטרונומיה המקומית נורית אלפנדרי, אירח השבוע את השף אייל פינקלשטיין לסדנת בי...

הדר צאלים | 29.7.2019

שיתופי פעולה לטובת אזרחים ותיקים שיתופי פעולה לטובת אזרחים ותיקים
במסגרת תוכני רואים רחו"ק מובילה מנהלת אגף הרווחה מיזם להבניית שיתופי פעולה בין אגפי הרווחה לבין סניפי הביטוח לאומי למתן שירותים לקשישים
...


שלומי גבאי | 29.7.2019

החלו העבודות בפרויקט החלו העבודות בפרויקט "שיקום שכונות" של מי חדרה בגבעת אולגה
סגן ראש העיר ויו"ר דירקטוריון מי חדרה טל אליהו: "זהו פרויקט מבורך, שמצטרף לפרויקטים רבים אחרים שאנו מובילים בשכונות הוותיקות , כחלק מההשקעה שלנו לטובת חידו...

פלאשנט לוקאלי | 29.7.2019


 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
מדליסט הזהב גל פרידמן מגרד ביס פלאנט    מדליסט הזהב גל פרידמן מגרד ביס פלאנט
דורי בן זאב מגרד    דורי בן זאב מגרד
אלטון ג'ון סחף את המבקרים שהגיעו ליס פלאנט זכרון יעקב    אלטון ג'ון סחף את המבקרים שהגיעו ליס פלאנט זכרון יעקב
ערב חגיגי לנשות האזור ביס פלאנט זכרון יעקב    ערב חגיגי לנשות האזור ביס פלאנט זכרון יעקב

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט 2017            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |