המשבר במשק ממוטט אבות גרושים אל בור כלכלי חסר מוצא. - -
יום שישי, 24 במאי 2024
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   רכילות
חוק ומשפט
המשבר במשק ממוטט אבות גרושים אל בור כלכלי חסר מוצא.
פלאשנט חוק ומשפט
יום חמישי, 21 בדצמבר 2023, 16:33

מאות אלפי אבות גרושים עומדים בפני שוקת שבורה ומתקשים בתשלום דמי מזונות
עקב המלחמה נכנס המשק הישראלי לקיפאון עמוק. חלק מהמומחים מעריכים את הירידה בהיקף העסקים במדינה בכ-50%. על פי נתוני חברות האשראי, באזורי העימות ירד השימוש בכרטיסי אשראי ב-80%.

מאות אלפי עובדים מצאו את עצמם ללא מקור פרנסה, חלקם באופן זמני עקב הוצאת עובדים לחל"ת, וחלקם לתקופה שעלולה להיות ממושכת הרבה יותר  - בשל פיטורין או התמוטטות העסק שבבעלותם.

לדברי עו"ד עינבר לב, העוסקת בדיני משפחה, רבים מאותם מובטלים חדשים הינם אבות גרושים, הנדרשים לשלם בכל חודש דמי מזונות לילדיהם. תשלומים אלה מותאמים להכנסתם טרם המשבר, אך כעת, בשל אובדן מקור פרנסתם – רבים מהם נאלצים להפסיק לשלם את דמי המזונות, או להפחית את התשלום באופן דרסטי. 

לדברי עו"ד לב, מדובר בעשרות אם לא מאות אלפי אבות שעומדים בפני שוקת שבורה. לדבריה, חלקם אמנם מגויסים כעת למילואים, שם מובטחת להם הכנסה חודשית לא מבוטלת, אך רבים אחרים נותרו בעורף, ופשוט מתמוטטים כלכלית.

מה אמורות לעשות האימהות, כשהמזונות לא משולמים? גם הן הרי עלולות להיקלע למשבר כלכלי?

לדברי עו"ד עינבר לב, אכן, זהו מצב ביש לכל הצדדים – וללא ספק פוגע בעיקר בילדים. אך לדבריה, הממשלה הכריזה על מצב חירום בישראל, וחרף כך, המוסדות ממשיכים לפעול נגד אבות שאיבדו את מטה לחמם, כתמול שלשום – וזה דבר נורא.

לדברי עו"ד לב, על פי חוק, אימהות הנסמכות על תשלומי המזונות, ולא מסוגלות, או לא מעוניינות למצוא מקורות כספיים חלופיים, פתוחה בפניהן הדרך לדרוש את הכספים באופן מיידי, וזאת בשתי דרכים שונות, ששתיהן, אגב, מהוות בשורות רעות מאד לאבות.

אופציה ראשונה, היא לפנות למוסד לביטוח לאומי (הבט"ל), ולבקש ממנו לשלם להן את דמי המזונות. במקרה והאם עומדת בתנאי הסף המנויים בחוק, יעביר לה הבט"ל בין 70% ל-75% מגובה המזונות שנקבעו לה, בהתאם לגובהם. בשלב זה, יפתח הבט"ל תיק בהוצאה לפועל נגד האב, ויפתח נגדו בהליכי גבייה מהירים, ומאד לא סימפטיים.

לדברי עו"ד לב, הפנייה לבט"ל פתוחה אך ורק לאימהות שהכנסתן נמוכה, ולעיתים נמוכה מאד, כשסף זה משתנה בהתאם למספר הילדים, לגילם ולגיל האם. רק לסבר את האוזן, אם לילד אחד המשתכרת למעלה מ-6,000 ₪ ברוטו בחודש - לא תהיה זכאית לפנות לסעדו של הבט"ל. 

לדברי עו"ד לב, סכום סף זה משתנה בהתאם לגיל האם ומספר הילדים, אך בכל מקרה, שכרה של האם אסור שיחצה את ה-9,000 שקלים ברוטו בחודש, כי במקרה זה היא תאבד כל זכאות לתשלום מזונות מהבט"ל.

לדברי עו"ד לב, אימהות המשתכרות שכר גבוה יותר, ותלויות בתשלומי המזונות, יכולות לפנות בעצמן להוצאה לפועל ולפתוח לאבות תיק, על סמך הסכם המזונות שהופר. 

מה עושים בהוצאה לפועל ברגע שהאישה פותחת נגד האב תיק?

עו"ד עינבר לב: "כמו כל תיק הוצאה לפועל מזונות, לאחר מסירת האזהרה ובחלוף 21 יום, ניתן לעקל כל רכוש או כספים הרשומים על שם האב, ולאחר תקופה שבה העיקול לא גורם לגבייה בפועל, ניתן אף למנוע ממנו לחדש את רישיון הנהיגה, למנוע ממנו יציאה מהארץ, ומגבלות רבות נוספות.

מה היית מציעה לאב שנפתחו נגדו צעדים בהוצאה לפועל? האם יכולים לבוא לקראתו עקב המצב?

עו"ד עינבר לב: "לצערי הרב לא. לא ניתן אפילו לחלק את החוב לתשלומים, אלא אם מדובר בחוב עבר מאד גבוה, ובכפוף לתשלום של לכל הפחות מחציתו, תוך שהוא עומד בחיובים השוטפים".

לדברי עו"ד לב, רק במקרה של חוב עבר גבוה, רשאי ראש ההוצאה לפועל לבוא לקראת החייב ולחלק לו את יתרת חובו לתשלומים יחד עם החיובים השוטפים. "זהו החוק, נכון לכרגע, ולצערי איש לא חשב לשנותו לרגל המצב הקשה שאליו נקלע המשק".

האם הגיעו אליך אבות עם סיפור כזה?

עו"ד עינבר לב מעידה שהמציאות הקשה בשטח כבר נותנת את אותותיה, ואל משרדה הגיעו כבר מספר מקרים קשים שהתפתחו עקב המצב.

לדבריה, הגיע אליה מ', גבר שפוטר מחברת הייטק עקב המלחמה. מזונותיו, על פי הסכם הגירושין, הועמדו על סך של 8,000 ₪ בחודש, לשלושת ילדיו. אין לו שום דרך לשלם כעת את המזונות, שכן הוא בקושי מצליח לספק את צרכיו הבסיסיים. בנוסף, המשבר העולמי בהייטק מקשה מאד על שכירת עובדים חדשים, מה גם שהמשק הישראלי כולו מוקפא, וראיונות עבודה רבים מתבטלים.

לדברי עו"ד לב, ל-ו' לא מגיעים דמי אבטלה, היות ועדיין לא עברו 100 ימים מאז התקבל לעבודה שממנה פוטר כעת. הוא גם לא גויס למילואים, וכעת הוא סמוך על שולחנם של הוריו, וגר עימם.

לדברי עו"ד עינבר לב, בת זוגו לשעבר מרוויחה מעל ל- 9,000 ₪ בחודש, ולאחרונה פתחה נגדו תיק בהוצאה לפועל, לגביית דמי המזונות של החודשים אוקטובר ונובמבר, שלא הועברו לה. כתוצאה מכך חשבונותיו עוקלו, וקרן השתלמות שלו נתפסה, ורוקנה, תוך הפסד ניכר של 35% מהסכום שנצבר בה. חרף כך, הכסף שעוקל לא כיסה את מלוא חוב המזונות, והעיקולים נגדו לא הוסרו.

"זו בדיוק הדוגמא כיצד הופך אב נורמטיבי, שמשתכר על פי רוב מעל הממוצע במשק, למי שבקרוב לא תהיה לו ברירה אלא לפתוח בהליכי חדלות פירעון" אומרת עו"ד עינבר לב.

כך לדבריה, הגיע אל משרדה לאחרונה נ', אב גרוש מאשקלון, שאשתו לשעבר פתחה נגדו תיק בהוצאה לפועל דרך המוסד לביטוח הלאומי, לאחר שלא שילם לה, גם הוא, את מזונות אוקטובר ונובמבר. לדברי האב, הוא חי מהיד לפה כבר חודשיים, משום שהעסק שבבעלותו הפועל בימים כתיקונם באשקלון, נסגר עקב המלחמה.

לדברי עו"ד עינבר לב, גם נגד נ' החלה ההוצאה לפועל להפעיל עיקולים, והוא נמצא כעת על סף פשיטת רגל.

מה הביקורת? הרי הילדים חייבים להתקיים. אי אפשר להפיל את כל ההוצאות שלהם על האימהות?

"נכון, אבל אנחנו לא מדברים על ימים רגילים. מדובר על תקופת חירום. אין שום סיבה שהמוסד לביטוח לאומי לא ישלם דמי מזונות שתשלומם התעכב בחודשים האחרונים" אומרת עו"ד עינבר לב. לדבריה, אנחנו מדברים על דמי קיום של אלפי ילדים בישראל, שבימים אלה נפגעו ללא תקנה. "לשם כך קיים המוסד לביטוח לאומי. אין שום סיבה שדלתו תהיה סגורה בפני אימהות ששכרן גבוה יותר מ-5,000 שקלים לצורך זה".

יש לך הצעות אופרטיביות?

"בהחלט" אומרת עו"ד לב. "היות והממשלה הכריזה על מצב חירום במשק, הייתי מצפה שהשר הממונה יוציא שתי הוראות שעה, הגוברות על החוק הקיים. הראשונה, שהמוסד לביטוח לאומי ייעתר מעתה לכל בקשה של אם לתשלום 75% מדמי המזונות שלה, אם האב הפסיק לשלמם, וזאת, מבלי להתחשב בהכנסתה או ביתר המגבלות המנויות בחוק ואף מבלי למחול לאבות על חוב זה. הוראת שעה שנייה, תורה על עיכוב מידי בהפעלת ההוצאה לפועל לגביית חוב מזונות דרך הבט"ל, עד 6 חודשים מתום תקופת החירום במשק, כמו כן, ועל מנת לעודד את אותן אמהות לפתוח תיק הוצל"פ נ' האבות, אך דרך הבט"ל, יש להחיל הוראות שעה לפיה תיק הוצל"פ פרטי לא ניתן לפתוח עד לסיום מצב החירום".

"זו הדרך הנכונה והראויה ביותר, שבה יתאפשר לעשרות אלפי קטינים לזכות בתשלומי מזונותיהם, אך מאידך אבותיהם, שנקלעו בשעה קשה זו לעצירת הכנסה מוחלטת – לא ייאלצו להכריז על עצמם כעל חדלי פרעון, ולהתדרדר לשולי החברה. כמובן, שאותם אבות יידרשו להשיב את הסכום ששולם בשמם למוסד לביטוח לאומי בבוא העת, אך לעניין זה תינתן להם כאמור ארכה לתשלום של שישה חודשים או אפשרות להסדיר את החוב בתשלומים נוחים" מציעה עו"ד לב.

עו"ד עינבר לב http://www.dineymishpaha.co.il/ עוסקת בתחום דיני משפחה, גישור, צוואות, מאבקי ירושה ועיזבונות, ומדורגת בין המשרדים המובילים בישראל לדיני משפחה על פי 100DUNS.

 
עו"ד עינבר לב (צילום: ענת קזולה)
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
הכול על בית הדין לעררים הגשת ערר
   
גלו את היתרונות שתקבלו מקידום אתרים לעסק שלך
   
"לעולם לא עוד"
   
סיפורה של אנקה גולדפינגר במתנ"ס גבעת אולגה
   
תשלום טסט לרכב: הכנה לטסט ואפשרויות התשלום
   
חברת הסעות מציעה את יתרון הבטיחות ולכן נחשבת לבחירה המועדפת היום
   
טקס חלוקת מלגות לסטודנטים
   
קייטנת הקיץ שכולה חוויות – היכנסו וגלו
   
ממתנדבי מד"א באהבה
   
גיזום עצים בתל אביב – מי בעל המקצוע לתחום זה ועם מי כדאי להתייעץ?
   
קבלו את קפה עוטף נתיב העשרה
   
רישיון נהיגה לרכב ציבורי
   
פתחו קדנציה עם אמנה לכבוד הדדי
   
הקוד הגדול: מה זה בניית שלד פלדה ואיך לבחור בחברה המתאימה ביותר?
   
ביטוח ועדי בתים האגודה לתרבות הדיור
   
עוברים דירה? כך תעשו את זה נכון!
   
"יחד כולנו נשתף פעולה ונעבוד קשה"
   
איך מגשי אירוח חלביים ישדרגו את החתונה שלכם
   
מה עומד מאחורי הסעיף של פסילה מנהלית?
   
גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת חברת עמילות מכס
   
נעצרו חשודים בהפעלת מטען חבלה בחדרה
   
למה לפנות לעורך דין במקרה של תאונת דרכים בעבודה
   
סיבות לכך שגברים צריכים לשקול חולצות אוברסייז
   
תאונת עבודה בסמוך לבית
   
בפרס חנה נערכים לשעת חירום
   
מנשה זלקה נפגש עם שר התרבות והספורט
   
קורס שיווק דיגיטלי – כל מה שצריך לדעת
   
העלילה על הגרוש כי הוא צורך סמים קשים וכמעט הצליחה להפריד אותו מילדיו
   
גאים במקום עבודתם
   
עובדים מיוחדים ומצטיינים
צרכנותכתבות נוספות >>
מה הכוונה בכלי רכב ממונעים לילדים? מה הכוונה בכלי רכב ממונעים לילדים?
כלי רכב ממונעים יכולים לעלות את הביטחון העצמי של הילדים שלנו ולאפשר להם להרגיש בטוחים יותר בעצמם וביכולות האישיות שלהם...

פלאשנט צרכנות | 31.1.2022| ממומן

גן אירועים בחדרה גן אירועים בחדרה
מחפשים גן אירועים בחדרה? הגעתם בדיוק למקום הנכון! במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את מה שצריך לדעת לפני שבוחרים גן אירועים בחדרה...

פלאשנט צרכנות | 9.5.2021

יתרונות הבישול על כיריים אינדוקציה יתרונות הבישול על כיריים אינדוקציה
יש הרבה יתרונות לבישול על כיריים אינדוקציה, ואם אתם מתכננים לרכוש כיריים חדשות אבל תוהים אם כדאי לכם לעבור למכשיר זה או לא, הגעתם למקום הנכון...

פלאשנט צרכנות | 31.3.2021| ממומן

כך תוכלו להימנע מהצורך בביצוע הסרת כתמים ממזרון כך תוכלו להימנע מהצורך בביצוע הסרת כתמים ממזרון
זכרו שאתם לא רוצים לקום בבוקר שיש לכם אוכל על המיטה, ואתם לא רוצים להגיע למצב שבו תצטרכו לבצע הסרת כתמים ממזרון...

פלאשנט צרכנות | 10.3.2021| ממומן

תפוחי – מדוע אנשים בוחרים לקנות פירות וירקות במשקים פרטיים תפוחי – מדוע אנשים בוחרים לקנות פירות וירקות במשקים פרטיים
לפני שנסביר מדוע יותר ויותר צרכנים בוחרים לרכוש מוצרים כמו פירות וירקות, דרך משקים פרטיים, חשוב להדגיש, שיש לאינטרנט תפקיד חשוב בכך...

פלאשנט צרכנות | 1.3.2021| ממומן

עסקיםכתבות נוספות >>
תומכות בעסקים בזמן המלחמה הגיעו לפרדס חנה תומכות בעסקים בזמן המלחמה הגיעו לפרדס חנה
...

פלאשנט עסקים | 19.3.2024 0

"נינה קונדיטורית בוטיק"
פלאשנט למען העסקים. נינה יחזקאל בעלת הקונדיטוריה "נינה קונדיטורית בוטיק", הנמצאת בדרך הבנים 74 בפרדס חנה כרכור, מזמינה אתכם לחגיגה של טעמים  ...

פלאשנט עסקים | 22.2.2024 0

מקריית שמונה לזכרון יעקב מקריית שמונה לזכרון יעקב
פלאשנט למען העסקים, קבלו את אנט דניאל – מטפלת ברפואה משלימה במלון בית מימון זכרון יעקב התפנתה מקריית שמונה ...

(פלאשנט עסקים, "עסקים וצרכנות") | 15.2.2024 |  ממומן

לצלוח את האתגרים לצלוח את האתגרים
האפקט המיידי של אסף נבון...

(פלאשנט עסקים, "עסקים וצרכנות") | 8.2.2024 |  ממומן

סטודיו לציור חופשי סטודיו לציור חופשי
תמר ארבל-אלישע, ציור חופשי, מבנימינה, מזמינה אתכם לעוף עם הדימיון ולצלול לעולם של צבעים ויצירה בסדנאות ליחידים ולקבוצות...

(פלאשנט עסקים, "עסקים וצרכנות") | 1.2.2024 |  ממומן

 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
ציוצים
מצדיעים למתגייסות והמתגייסות מפרדס חנה    מצדיעים למתגייסות והמתגייסות מפרדס חנה
חוגגים עצמאות בכינרת    חוגגים עצמאות בכינרת
עושים כבוד לסא    עושים כבוד לסא"ל סלאמן חבקה ז"ל
קולקציית הקפסולה של אילנית לוי    קולקציית הקפסולה של אילנית לוי
במה תבחרו: יפן, סין, הודו או נפאל?
קבלו כמה מתכונים ייחודיים שיקחו אתכם לטיול רחוק מכאן ...

נגה גולן - צורפת ומעצבת מכל הלב
...

"שקשוק הקבקבים"
ליאת יעקובסון בעלת עסק שקיים מעל 15 שנה של קבקבים מעבוד...

עולם האומנות של דורית שפירא
דורית אוהבת לייצור חוויה ייחודית דרך יצירותיה הרב גוניו...

מסרגות הזהב של אלכסנדרה
אלכסנדרה תושבת פרדס-חנה תמיד חלמה, תוך כדי שהיא הלבישה ...

תיירות ונופש
חכם בשמש: 5 חופשות משפחתיות בארץ בספטמבר חכם בשמש: 5 חופשות משפחתיות בארץ בספטמבר
החופש הגדול נגמר והחגים בדרך – זה ה...
תיירות ונופש | ממומן

יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות
...
תיירות ונופש | ממומן

3 צימרים מובילים בצפון 3 צימרים מובילים בצפון
הכירו את הצימרים המומלצים ביותר בצפ...
תיירות ונופש | ממומן

פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה
בין שלל הצגות וצילומים לסדרה חדשה, ...
תיירות ונופש

חופשה אומנותית בישראל חופשה אומנותית בישראל
אפשרות מאוד מיוחדת לחופשה ולנופש הי...
תיירות ונופש | ממומן

טיפים והמלצות
ישראלים עושים מיליונים מספורט ישראלים עושים מיליונים מספורט
...
טיפים והמלצות | ממומן

איך לשמור על צנרת המים הביתית איך לשמור על צנרת המים הביתית
...
טיפים והמלצות | ממומן

איך מוצאים מוהל רופא מומלץ?  איך מוצאים מוהל רופא מומלץ? 
...
טיפים והמלצות | ממומן

דילמה לקראת החתונה: שמלות כלה לרכישה והשכרה דילמה לקראת החתונה: שמלות כלה לרכישה והשכרה
...
טיפים והמלצות | ממומן

בונים ומעצבים - המרכז לעבודות גבס בטיפים שאתם חייבים להכיר בונים ומעצבים - המרכז לעבודות גבס בטיפים שאתם חייבים להכיר
...
טיפים והמלצות | ממומן

בעריכת: מירב טור
"פנינה של כתבה"
הפנינים חדרו לאופנה בשנות ה-20 וה-30. הן משובצות על אבי...

הקאמבק של הבד הקאמבק של הבד "הנראה והבלתי נראה"
...


© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |
פלאשנט - חדשות חדרה והסביבה | עיתון בחדרה | עיתונים מקומיים בחדרה | מקומונים בחדרה | מגזין בחדרה והסביבה | מגזינים בחדרה | עיתון בחדרה והסביבה | מקומון בחדרה והסביבה