''טרור לא ינצח מדינה. טרור הוא מפלטו של החלש שמזנב בחזק'' - פלאשנט חדשות -
יום שישי, 19 באוגוסט 2022
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
חדשות
"טרור לא ינצח מדינה. טרור הוא מפלטו של החלש שמזנב בחזק"
מערכת פלאשנט
יום שלישי, 12 באפריל 2022, 08:20

אילן אוסטפלד, יועץ אסטרטגיה ותקשורת במאמר על הטרור: "טרור לא ינצח מדינה, בטח לא מדינה איתנה ביטחונית ולמודת קרבות כמדינת ישראל"
אין כנראה עוד מקום בעולם שידע בעשורים האחרונים גלי טרור אינטנסיביים, בעלי מאפיינים כל כך מגוונים במרחבים גיאוגרפיים קרובים יחסית, יותר ממדינת ישראל. ידענו גלי טרור שהתפתחו והיו לרצפים קטלניים, חווינו על בשרנו את הזוועות, חלקנו שילמו בחייהם ובחיי יקיריהם, חלקנו סוחבים פציעות בגוף ורובנו נושאים בנפשנו דרך קבע את הצלקות והחששות, כפרטים, כחברה וכארגונים. טיפלנו כל פעם נקודתית בהתארגנויות טרור ובמערכי התידלוק של ההסתה. ביצענו פעולות סיכול וכיבוי התבערה, התמודדנו עם ארגוני טרור ״לומדים״ שמתחזקים תעשייה וסחר באמל״ח ובידע אשר הצליחו להניע לפעולה לא רק חוליות עם מערכי תכנון, ארגון וסיוע אלא גם פיגועי ״בודדים״ שנקטו יוזמות אישיות במופעי אימה וטירוף רצחניים.

לטרור יש מטרה אחת: זריעת פחד וחרדה שיזעזעו את תחושת הביטחון בציבור ואת אמון הציבור בהנהגה ותיפקודה.
טרור לא ינצח מדינה, בטח לא מדינה איתנה ביטחונית ולמודת קרבות כמדינת ישראל.
טרור הוא מפלטו של החלש שלא בוחל באמצעים ובשיטות כדי לזנב בחזק ולפגוע בשגרת חייו.

כוחו העיקרי של הטרור הוא יכולתו להופיע כמעט בכל זמן, כמעט בכל מקום, כמעט בכל תצורה, ובעיקר - הכוח המהווה מרכיב הייחוד שלו - אלמנט ההקרבה. אותו אלמנט שמאפיין ומחבר את רוב המרצחים הכי שפלים, היודעים שהם יוצאים אל מותם ומשתדלים לקחת איתם כמה שיותר קורבנות.

אנחנו לא זרים כאן, אנחנו לא מקבלים את שפתם ההתנהגותית של אלה הבוחרים להקריב עצמם - אבל מבינים אותה לא רע ומכירים את מחיריה. אנו למודי ניסיון, ניסיון שנרכש בדם.

שלושה מרכיבים עיקריים יעמדו לנו כדי שנשכיל לבלום, לדכא ולרסן את הגל הנוכחי ובפרק זמן מספיק קצר כדי שלא נשלם בעוד ועוד קורבנות: שידרוג וכיוונון מערכי המודיעין - הערכות ורסטילית מקסימלית אך שפויה לתגובה מהירה - ומנהיגות חזקה ואמיצה, מנהיגות הזוכה לאמון רוב הציבור, מנהיגות שנשענת על פעולה, הסברה וחיזוק איתנות החברה.

את המודיעין המעולה שסייע ומסייע לנו לסכל אלפי, אולי עשרות אלפי פיגועים בעשורים האחרונים הצלחנו לשכלל מאד. איך אומרים ולא בציניות? מכל העולם באים באמת ללמוד מאיתנו. זו עובדה. את הישגי המודיעין שלנו בלחימה בטרור, הנשענים בעיקר על השב״כ וצה״ל יש להתאים ולהרחיב גם למרחבי פעולה שאינם נכללים תחת ההגדרה של מרחבי ההתעניינות והצי״ח הקיימים שלהם. לאיפה? לכר הנרחב של הסחר באמל״ח, הממשקים עם ארגוני הפשיעה ומוקדי ההסתה במוסדות החינוך והדת בחברה הערבית בישראל, ביו״ש, ברצועת עזה וברשתות החברתיות בכל הכח ובכל האמצעים הכי מתקדמים. כן, התופעה ההולכת ומתרחבת של השתתפות ערביי ישראל במעגלי התכנון, הייצור, הסיוע והביצוע של פעולות טרור בעידוד ובהכוונת גורמי טרור כמו החמאס או בהשראת דעא״ש, מחייבת זאת. לא נעים? לא נורא. אם נדע ללחוץ נכון ולנטר לעומק ומבעוד מועד את המעגלים הללו - נפחית באופן משמעותי את הרצון וגם את היכולת של אותו מיעוט קיצוני בקרב ערביי ישראל לקחת חלק ולהשתתף בטרור נגדנו. עבודה נכונה של חריש עמוק ומתמשך גם עם גורמים פועלים ומופעלים גם יחד, בתוך החברה הערבית, גורמים המייצגים את הרוב המוחלט שמעוניין להקיא את אותם קיצונים מקרבם, תביא תוצאות. זה מחייב פתיחות, זה מחייב ריכוז מאמץ מתואם מתמשך, לאורך זמן גם עם המשטרה ומג״ב, מאמץ שישקלל ויתכלל את המידע שבמילא מצטבר, עם המידע שיתווסף, את המידע שמתפספס ונופל ״בין הכיסאות״, יארוג את הפסיפס המודיעיני השלם ויבנה תשתית שתסייע לסגור מעגלים, לאיכון, להתרעה ולסיכול ויתרום בוודאי גם לשיקום וחיזוק ההרתעה.

לשם כך יש לשנות כמה וכמה פרדיגמות, לשם כך יש להזיז הצידה אגו ארגוני ובעיקר יש לחזק את המאמץ ולתמוך אותו בכח אדם, באמצעים מיוחדים ובמשאבים. יש מרחבי תמרון ופעולה שהמודיעין המצויין שלנו יכול עוד ועוד למצות ולפעול בהם. משטרת ישראל שכידוע לכולנו קטנה על המדינה במצבה הנוכחי, צריכה להיות גורם מרכזי ומוביל בההערכות הזו יחד עם השב״כ ובתנאי שתוגדל באופן משמעותי ובמיידי בעיקר במודיעין שלה ובכוחות השטח המבצעיים שלה.

כל מי שהתנסה בלחימה, עסק בתכנון וביצוע פעולות צבאיות שונות ובוודאי מי שנאלץ ללחום בטרור יודע שקלאוזביץ׳ צדק כשכתב: ״קו ההגנה לעולם ייפרץ״

זה נכון לקרבות בין צבאות סדירים, זה נכון למבצעים מיוחדים חודרי מערכי הגנה משוכללים ככל שיהיו. זה בוודאי נכון למדינה שכל פינה בה יכולה להפוך ברגע ליעד לפיגועי טרור מסוגים שונים, מדקירות סכין, דרך השתוללות במסע ירי רכוב או רגלי, דרך הטמנת מטעני נפץ, דרך פיגועי התאבדות ועד פיגועי מיקוח עם בני ערובה שמשום מה קצת שכחנו מהם אך הם עלולים לחזור. הניסיון מחזק את הנחת היסוד כי כל מערך הגנתי שתוכנן ונבנה ע״י בן אנוש יכול להיפרץ ע״י בן אנוש. בהינתן הנחה זו, הרי שעלינו להבין שאין שום דרך להגן באופן יעיל וקבוע על כל גן ילדים, על כל בית ספר, תחנת הסעה, מתחם קניות, חוף ים או רחוב זה או אחר במאה אחוזים בכל נקודת זמן ובכל פינות הארץ. אי אפשר כנראה גם להציב לוחמים על כל מטר לאורך גדר ההפרדה. זה לא מעשי, זה לא הגיוני ואפשרי זמנית בלבד ורק אם מתקבלת התרעה מודיעינית נקודתית.

בבואנו לתת מענה אפקטיבי, המשימה העיקרית צריכה להתמקד בזמינות מהירה של כוחות תגובה ראשוניים ברמות שונות ברוב חלקי הארץ. לא בכל ארוע יהיו בסביבה במקרה לוחמים משובחים כמו לוחמי הימ״ס שחיסלו את המחבלים בפיגוע בחדרה…לפעמים גם המזל משחק תפקיד. בניית מוכנות לתגובה מהירה ומיומנת ברמות שונות ברחבי הארץ, היא צורך מובהק שחוזר ועולה מדי פעם, אך נדחק ונשכח כשימים שקטים חוזרים.

יש לקדם יוזמות למשמר מקומי, משמר שכונה, משמר הכפר, משמר אזרחי עירוני, זאת רק בהדרכת, בבקרת ובחניכת המשטרה, או המשמר הלאומי העתידי המדובר שכדאי כבר להקים ובתאום מלא עם מערכי הביטחון של הרשויות המקומיות. יש אזרחים רבים מאד שרוצים לקחת חלק במערכים כאלה, בעיקר כשמדובר הלכה למעשה בהגנה על הבית. לא מיליציות, לא מסגרות פורקן ל״רמבואים״ מקומיים, אלא מסגרות מקומיות מאורגנות, גמישות, זמינות, מזוהות באופן בולט וברור בעת פעילותן, חמושות בכלי נשק פרטיים מפוקחים ומאושרים ו/או בכלי נשק מהמשטרה/צבא. מסגרות מאומנות דומות לכיתות הכוננות הותיקות בישובי קו התפר, ישובי הספר לאורך קווי המגע, בעוטף עזה וביו״ש, ברמה שתוגדר על פי אזורי הפעולה שלהן גם בירי באקדחים ובכלי נשק ״ארוכים״, בהגשת עזרה ראשונה, בהתנהלות מבצעית בסיסית בשטח בנוי ופתוח ובתרגולת ״העברת מקל״ בסיסית לכל יחידה מבצעית שתגיע לזירת ארוע מיד אחרייהן.
"אנו למודי ניסיון, ניסיון שנרכש בדם". אילן אוסטפלד 
אנו עדים בימים האחרונים ליוזמות מקומיות כאלה, הן מבורכות כמובן, אך על המשטרה לקחת עלייהן אחריות בתאום עם השלטון המקומי, כך שיגיבו מהר ונכון ויפעלו רק בעת הצורך ובהתאם לאיום ולחוק. מימד הזמינות המבצעית המהירה לקיצור זמני תגובה יכול לתת גמישות נוספת, שכבה נוספת של יכולות שיסיימו ארועי ותקריות פח״ע מהר מאד ויחסכו דם. נכון, זה מורכב ורגיש, זה גם יכלול פה ושם תקלות, אבל זה אפשרי וכדאי. אם זה יצליח ולו במבחן אחד ויחסוך חיי אדם - זה גם יהיה שווה.

מה לא נכתב או נאמר על מנהיגות בזמן משבר ביטחוני? אחד המימדים המשמעותיים של מנהיגות בזמנים בהם הביטחון האישי של אזרחים בשפל והדאגה משתלטת על סדר היום האישי והלאומי - היא השבת האמון והרגעת הציבור. אין הורים שלא ירצו אבטחה איכותית רצופה וברמה הכי גבוהה במוסדות החינוך של ילדיהם, אין כמעט מי שלא חושבים פעמיים לפני יציאה או נסיעה כלשהי בימים כאלה, ולא חשוב לאן, כי כמעט כל מקום מועד לפורענות. תחושת ביטחון קל לאבד באחת, כדי להשיבה יש להתאמץ ולהוכיח שינוי מציאות לאורך זמן.

דומני שהסטנדרטים של השיח, של המסרים, של דפוסי ההתנהלות וההתנהגות בקרב רבים ורבות במנהיגות הלאומית והמקומית שלנו, הינם סטנדרטים שראויים להשתנות, סטנדרטים שמכוונים לציטוט הבא במהדורת החדשות הקרובה, לציוץ הבא בטוויטר או לפוסט הבא בפייסבוק/באינסטוש/בטיקטוק. ביטחון אישי ואמון ציבור לא משיגים באמצעות לייקים.

מנהיגות צריכה לקחת אחריות, לעשות מה שנכון ( שלא תמיד עולה בקנה אחד עם מה שפופולארי …) לדבר רצוף ובגובה העינים לציבור לא רק בהצלחות, אלא ואולי בעיקר בכשלונות, בתקופות של אי ודאות ובאירועים קשים. קשה לטעת בציבור רגיש, קשוח, ספקן וידען כמו הציבור בישראל תחושה ש״יש על מי לסמוך״. לא פחות מהיותו של גל טרור מבחן לכח העמידה האישי והלאומי, הוא מבחנם של מנהיגות ומנהיגים, של הנושאים באחריות וצריך לקוות שעם נקיטת הפעולות הנכונות, שיכללו מאמץ רצוף ומתמשך של פעולות התקפיות והגנתיות יעילות וממוקדות ורמיסת הניסיונות שבדרך להעצים ולהמשיך את גל הטרור, דרך החזרת מחוללי הטרור למציאות בה הם עוסקים בהישרדות, נרדפים ומוגבלים בתנועה ובפעולה מחשש לחייהם, נראה את ההנהגה הלאומית עושה נכון, מדברת נכון וגם מחזירה את תחושת הביטחון לאזרחי ישראל. זוהי שעת מבחן לכל אחת ואחד מאיתנו, נוכל לו אם נהיה נחושים, אם נסמוך ונתמוך זה בזה ובכוחות הביטחון המצויינים שלנו, ובעיקר אם מבקשי נפשנו יבינו שמולם התייצב שוב ״קיר הברזל״ הישראלי כשלפניו ״כמו רקפות בין הסלעים״ משירו המצויין של אריאל הורוביץ, מתייצבים ישראליות וישראלים שנכונים להאבק על עצמאותם ועתיד אומתם על אדמת המולדת.

אילן אוסטפלד, יועץ אסטרטגיה ותקשורת, בעבר כתב ופרשן לענייני צבא וביטחון, מפקד ביה״ס ללוחמה בטרור בצה״ל, תושב חדרה.
עוד כתבות שיכולות לעניין אותך
לוקליזציה – תעשו את זה עם חברה מקצועית
   
ביטוח נסיעות לחו"ל – סוכנות הביטוח שדואגת לכם
   
הכול על גיזום עצים תל אביב
   
מנתח אף הכי טוב בארץ – איך מוצאים אותו?
   
מדריך לפגיעה בתאונת דרכים המלווה בנזקי גוף
   
איך בוחרים מומחה שיפור מהירות אתרי וורדפרס?
   
מתנות לחגים ומשלוח מתנות עד הבית
   
מדוע כדאי לתרום דרך עמותות ולא באופן ישיר?
   
תאונה בדרך לעבודה - למה אתם זכאים
   
אשפוז כפוי - קחו זאת בחשבון
   
המדריך לפיקניק המושלם
   
הכול על רכישת אוזניות אלחוטיות
   
האם קידום בפייסבוק שונה מקידום בגוגל?
   
כיצד נקבעים מחירי הובלת דירות?
   
איך סוגרים ביטוח נסיעות לחו"ל לטיול ארוך?
   
סקירה פרטית בהיריון – מה זה?
   
השכרת אוהלים לאירועים בקיץ
   
טיפול ותחזוקה במערכת מתח גבוה
   
עורך דין מיסים
   
מנסים לחסוך כסף? יש חסרונות בתיקון 190?
   
עסקים בחדרה והסביבה, גיבוי בענן ששומר עליכם כבר יש לכם?
   
מדוע קידום ממומן בגוגל הוא כה טוב לחברות קטנות?
   
כיצד אידיאל היופי קשור אל אנורקסיה נרבוזה?
   
בית הדין עצר את מינויה של כלנית שרון למנכ"לית העיריה
   
לחתונה הכי שווה EVER – מבחירת מקום ועד סגירת DJ לחתונה
   
בית הדין דחה את התביעה נגד גנדלמן, זיגדון ומוססקו
   
השתלת שיער מיי הייר - מדוע כל כך כדאי לבצע שם השתלת שיער?
   
מדוע כריתת עצים היא כה חשובה?
   
יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות
   
סליקה אינטרנטית - כל מה שצריך לדעת
צרכנותכתבות נוספות >>
מה הכוונה בכלי רכב ממונעים לילדים? מה הכוונה בכלי רכב ממונעים לילדים?
כלי רכב ממונעים יכולים לעלות את הביטחון העצמי של הילדים שלנו ולאפשר להם להרגיש בטוחים יותר בעצמם וביכולות האישיות שלהם...

פלאשנט צרכנות | 31.1.2022| ממומן

גן אירועים בחדרה גן אירועים בחדרה
מחפשים גן אירועים בחדרה? הגעתם בדיוק למקום הנכון! במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את מה שצריך לדעת לפני שבוחרים גן אירועים בחדרה...

פלאשנט צרכנות | 9.5.2021

יתרונות הבישול על כיריים אינדוקציה יתרונות הבישול על כיריים אינדוקציה
יש הרבה יתרונות לבישול על כיריים אינדוקציה, ואם אתם מתכננים לרכוש כיריים חדשות אבל תוהים אם כדאי לכם לעבור למכשיר זה או לא, הגעתם למקום הנכון...

פלאשנט צרכנות | 31.3.2021| ממומן

כך תוכלו להימנע מהצורך בביצוע הסרת כתמים ממזרון כך תוכלו להימנע מהצורך בביצוע הסרת כתמים ממזרון
זכרו שאתם לא רוצים לקום בבוקר שיש לכם אוכל על המיטה, ואתם לא רוצים להגיע למצב שבו תצטרכו לבצע הסרת כתמים ממזרון...

פלאשנט צרכנות | 10.3.2021| ממומן

תפוחי – מדוע אנשים בוחרים לקנות פירות וירקות במשקים פרטיים תפוחי – מדוע אנשים בוחרים לקנות פירות וירקות במשקים פרטיים
לפני שנסביר מדוע יותר ויותר צרכנים בוחרים לרכוש מוצרים כמו פירות וירקות, דרך משקים פרטיים, חשוב להדגיש, שיש לאינטרנט תפקיד חשוב בכך...

פלאשנט צרכנות | 1.3.2021| ממומן

עסקיםכתבות נוספות >>
בוקר של מעשים טובים ברמאדה חדרה בוקר של מעשים טובים ברמאדה חדרה
הנהלת מלון ריזורט חדרה יצאו לביה"ח הלל יפה ליום מלא של מעשים הטובים. היה שמח ומרגש...

ראובן יגיל | 30.3.2022 0

סאני תקשורת משיקה סניף חדש בגן שמואל סאני תקשורת משיקה סניף חדש בגן שמואל
חברת סאני תקשורת, היבואנית הרשמית של מוצרי Samsung בישראל, מתרחבת ופותחת את סניפה ה-26 בגן שמואל, מתחם מבנה, קיבוץ גן שמואל...

פלאשנט עסקים | 22.3.2022 0

מפגש משותף של רשת OpenValley עם החברה למתנ מפגש משותף של רשת OpenValley עם החברה למתנ"סים הארצית
מפגש הנהלה מורחבת של "החברה למתנ"סים הארצית" התקיים השבוע במתחם החדשנות OpenValley בקיסריה...

(שלומי גבאי, "עסקים וצרכנות") | 6.3.2022 |  ממומן

2.6  מיליון שקלים עבור תכנון מתחם ברנדייס בחדרה 2.6 מיליון שקלים עבור תכנון מתחם ברנדייס בחדרה
משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הודיעו לעיריית חדרה על קבלת כ 2.6 מיליוני שקלים עבור תכנון מתחם ברנדייס...

(ראובן יגיל, "עסקים וצרכנות") | 1.12.2021 |  ממומן

 מדד תשומות הבנייה מזנק מה תהיה ההשפעה על מחירי הדירות באור עקיבא? מדד תשומות הבנייה מזנק מה תהיה ההשפעה על מחירי הדירות באור עקיבא?
חברות הבניה הבונות באור עקיבא: "המדינה לא עושה מספיק בכדי לאזן את עליית המחירים ובסוף הצרכן סופג את העליות"...

(ראובן יגיל, "עסקים וצרכנות") | 6.6.2021 |  ממומן

 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
ציוצים
מפגש דורות    מפגש דורות
חנוך דאום הגיע להתארח בחדרה ריזורט מרשת Jacob    חנוך דאום הגיע להתארח בחדרה ריזורט מרשת Jacob
ליאור כלפון מציג אהבה מהסרטים    ליאור כלפון מציג אהבה מהסרטים
ברכת כהנים    ברכת כהנים
מסרגות הזהב של אלכסנדרה
אלכסנדרה תושבת פרדס-חנה תמיד חלמה, תוך כדי שהיא הלבישה ...

"כישרון מופלא"
הציורים של ליאת גריסרו (ברזילי) בעלת המותג ליארטיק LI_A...

"עולמות של צבע"
יערית בוקנט בת 39 הינה אומנית, ציירת ומפסלת בחומר הפולי...

"מכחול הזהב"
אליאור בר- און, אמנית, מעצבת גרפית ומאיירת, חיה ועובדת ...

סיפורה של מאיירת - אנה טהר-זהב
אנה טהר-זהב מעצבת גרפית ומאיירת מהמושבה בנימינה...

תיירות ונופש
יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות יתרונות של אכסניה בצפון לעומת אופציות לינה אחרות
...
תיירות ונופש | ממומן

3 צימרים מובילים בצפון 3 צימרים מובילים בצפון
הכירו את הצימרים המומלצים ביותר בצפ...
תיירות ונופש | ממומן

פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה פאן אנד סאן - איציק כהן כובש את נהריה
בין שלל הצגות וצילומים לסדרה חדשה, ...
תיירות ונופש

חופשה אומנותית בישראל חופשה אומנותית בישראל
אפשרות מאוד מיוחדת לחופשה ולנופש הי...
תיירות ונופש | ממומן

לחגוג את יום הבסטיליה במלון בעיר השכנה לחגוג את יום הבסטיליה במלון בעיר השכנה
מלון הספא העירוני DAVID TOWER הנמצא...
תיירות ונופש

טיפים והמלצות
בונים ומעצבים - המרכז לעבודות גבס בטיפים שאתם חייבים להכיר בונים ומעצבים - המרכז לעבודות גבס בטיפים שאתם חייבים להכיר
...
טיפים והמלצות | ממומן

ספא זוגי בתל אביב - בילוי מושלם בכל מועד ספא זוגי בתל אביב - בילוי מושלם בכל מועד
...
טיפים והמלצות | ממומן

היתרונות של התקנת מעלון מדרגות היתרונות של התקנת מעלון מדרגות
...
טיפים והמלצות | ממומן

שיפוץ הבית עבור אדם עם מוגבלות: כל מה שצריך לדעת שיפוץ הבית עבור אדם עם מוגבלות: כל מה שצריך לדעת
שיפוץ בית והתאמתו לאדם בעל מוגבלות ...
טיפים והמלצות | ממומן

טיפים שיעזרו לכם לבחור חשמלאי בחדרה מוסמך טיפים שיעזרו לכם לבחור חשמלאי בחדרה מוסמך
כל הטיפים לבחירת חשמלאי מוסמך בחדרה...
טיפים והמלצות | ממומן

בעריכת: מירב טור
המחר של האופנה המחר של האופנה
תעשיית המחר באופנה תהיה בהחלט שונה, הרבה יותר מצומצמת ו...

"כוחו של הבגד"
סטיילינג אינו רק בחירת צבע בגד מתאים או נעל מתאימה וכו’...


© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |
פלאשנט - חדשות חדרה והסביבה | עיתון בחדרה | עיתונים מקומיים בחדרה | מקומונים בחדרה | מגזין בחדרה והסביבה | מגזינים בחדרה | עיתון בחדרה והסביבה | מקומון בחדרה והסביבה