נעים להחכיר – על ליסינג פרטי, ליסינג תפעולי ושניהם - פלאשנט רכב ותחבורה -
שבת, 4 באפריל 2020
חדשות   ספורט   בריאות   חינוך   תרבות   עסקים   צרכנות    רכילות
רכב ותחבורה
נעים להחכיר – על ליסינג פרטי, ליסינג תפעולי ושניהם
מערכת פלאשנט
יום שני, 10 בפברואר 2020, 07:00

הכבישים בישראל עמוסים ברכבים והנוהגים בהם עמוסים בהצעות רכישה רבות ומגוונות. נדמה שמדי יום ממציאים סוכנויות ויבואני הרכב את הגלגל מחדש ולמרות זאת – נראה שהמודל העיקרי ברוב עסקאות הרכישה בארץ מתבסס על ליסינג לסוגיו שכדאי להכירם ואת ההבדלים ביניהם
קפיצה קטנה לחו"ל והגענו לארצות הברית. אם אתם סובלים מכאב שיניים נוראי ואין ברשותכם ביטוח רפואי או אלפי דולרים לשלם על טיפול – יתכן ותצטרכו להמשיך להתמודד עם הכאב. אם ברכב חפצה נפשכם מאידך – ברוכים הבאים לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות בה תנאי תשלום שונים, סוגי בעלות רבים, מקדמות והעדר מקדמות, אחוזי הנחה ועוד פרמטרים רבים אחרים מרכיבים את העסקה הבאה שיציעו לכם בבואכם לקנות רכב חדש.
לעשות עסקה נכונה (צילום: Shutterstock)
לוק אנד ליסינג
ליסינג הוא מודל עסקי לרכישת רכב בפריסה לתקופה ארוכה. למרות שמחירי הרכבים בארה"ב ובאירופה נמוכים בעשרות אחוזים מאלו בישראל – הפך אמצעי תשלום זה לעניין שבשגרה. זאת בעיקר כי אינו תופס מסגרת או מגביל את יכולות הרכישה של הנהג האמריקאי שעבורו הזדמנויות רכישה טובות ורבות. בישראל לעומת זאת, תחילתן של עסקאות הליסינג הייתה אירגונית בעיקרה, אך בשנים האחרונות חלה מגמה נוספת וכיום החלו עסקאות הליסינג הפרטי בפרט לצבור תאוצה.

בחברה טובה
שנות התשעים הביאו עמן את חברות ההיי טק המשגשגות, לצד ארגונים ותאגידי ענק שהקימו שלוחות בארץ. חלק מתנאי ההעסקה בחברות המפתות הללו היה קבלת רכב חברה עם מימון מלא של מקום העבודה וכלל הוצאות רכב, טיפולים, ביטוחים, רשיונות וכמובן דלק.

צמיחתם של ארגונים רבים כאלו בישראל הכניסה לשוק יבואני רכב חדשים וכתוצאה מכך הרחיבו החברות את ציי הרכב שלהן – שהיוו סמל סטטוס ארגוני, עד למצב בו בתחילת שנות ה-2000 אחד מכל שלושה רכבים היה רכב חברה.

ממשלת ישראל, שהייתה נגד מודל זה, החליטה לשנותו באמצעות הכנסת סעיפים שונים המגלמים בתוכם את עלויות הפינוק שבאחזקת רכב במימון מלא וגלגול המס שלו על העובדים. שינוי זה הצטרף לשתי תמורות נוספות חשובות בארץ: הראשונה היא ריבוי שחקנים בשוק הרכב והשנייה היא יכולת ההחזר של הנהג הישראלי. כך בעצם נפתחה אפשרות הליסינג גם עבור לקוחות פרטיים.

מצאו את ההבדלים
בעוד שלתאגידים ולחברות משאבים כלכליים אשר ביכולתם להציע לעובדיהם דלק ללא הגבלה ושימוש חופשי ברכב – בשוק הפרטי אין הדברים מתנהלים כך. את הנהג הפרטי מורכב יותר לאפיין מבחינת השימוש ברכב, ולכן הותאמו עבורו שני מסלולי ליסינג פרטי שונים.
מסלול אחד הוא ליסינג פרטי הכולל את החכרת הרכב בלבד, דורש לרוב תשלום מקדמה ופריסה ל-18, 24 או 36 תשלומים בהתאם לתקופת העסקה – כשבסופה מוחזר הרכב לחברה ממנה הוחכר ובמקומו ניתן להשתדרג לרכב חדש מהניילונים. המסלול השני הוא החזרת הרכב בתום התקופה לחברה וסיום העסקה, או לחלופין רכישת הרכב בתנאים טובים.

בכל אחד מהמקרים הללו בעסקאות הליסינג הפרטי, משוקלל מחיר הרכב בלבד ולא נכללות עלויות נוספות וכן חברות רבות מציעות הטבות משתנות ומבצעים כמו טיפול או שניים ללא עלות, ביטוח רכב במחיר משתלם והפתעות נוספות.

הליסינג התפעולי דומה מאד ברעיונו למודל רכב החברה וכולל טיפולים לרכב, ביטוחים ורשיונות – אך על פי רוב אינו כולל הוצאות דלק. למרות שהפריסה והתנאים בו דומים ברובם לאלו הקיימים בליסינג הפרטי, עדיין מדובר במסלול יקר יותר.

מה למי
מאחורי כל ליסינג פרטי או תפעולי ישנו מודל תמחור עם הגיון בריא מאחוריו. הרעיון הוא לא להביא את הרוכש להוציא כספים מיותרים אלא להציע לו עסקה שבתום תקופת ההחכרה יחליט לפרוש ממנה, ומאידך – למנוע נזק והפסד עקב נהגים שעושים שימוש מאסיבי ואינטנסיבי ברכב שלהם.

עסקאות ליסינג תפעולי מתאימות בעיקר ללקוחות עסקיים שרכבם משמש בעיקר לצרכי עבודה, שכאשר עד לא מזמן הוצע הליסינג התפעולי רק ללקוחות בעלי עוסק מורשה או לאלו מביניהם הרשומים כחברות. אם מדובר ברכב שעיקר תפקידו הוא להסיע ממקום העבודה ואליו ולסייע בכמה מטלות משפחתיות יומיות – יתכן ובמקרה זה הליסינג הפרטי יתאים יותר.

כך או כך, למרות שמגוון רחב של הצעות ותנאים עשוי לבלבל ולהציף אתכם, חשוב לזכור שבתקופה תחרותית בה גם המצב הכלכלי מאפשר – אינטרס החברות השונות הוא להציע לכם עסקה טובה יותר ויתכן ותצליחו להשיג אחת כזו.
כתבות נוספות
שינויים בפוליסות ביטוח החובה: לאן נושבת הרוח? שינויים בפוליסות ביטוח החובה: לאן נושבת הרוח?
רשות שוק ההון פרסמה טיוטת הוראות אשר תחול על כלל ביטוחי הרכב. איך זה ישפיע עלינו, איפה נשלם פחות והיכן נקבל יותר?...

פלאשנט עסקים | 30.3.2020

המאבק בקורונה: פקחים עירוניים יאכפו סגירה של בתי עסק המאבק בקורונה: פקחים עירוניים יאכפו סגירה של בתי עסק
...

שלומי גבאי | 25.3.2020

תושב חדרה נעצר בחשד לנשיאת נשק לא חוקי תושב חדרה נעצר בחשד לנשיאת נשק לא חוקי
החשוד המוכר למשטרה נעצר בתום מרדף שניהלו אחריו שוטרי התנועה ותחנת חדרה. במשטרה בודקים מה היתה כוונתו והאם היה בדרכו לפגוע באחרים עימם הוא מסוכסך. מעצרו הוא...

שלומי גבאי | 20.3.2020

נעצר בחשד לשוד חנות נוחות בתחנת דלק בחדרה נעצר בחשד לשוד חנות נוחות בתחנת דלק בחדרה
החשוד הועבר לחקירה בתחנת המשטרה בעיר והבוקר הוא יובא לדיון בבית משפט השלום בחדרה בבקשה להאריך את מעצרו...

שלומי גבאי | 15.3.2020

קרן לחיים קרן לחיים
אגף הרווחה ועמותת "עתיד בטוח – קרן לחיים" מפעילים בפרויקט סיוע ותמיכה במשפחות המתמודדות עם מחלת הסרטן של אחד מילדיהן...

ראובן יגיל | 15.3.2020

מדברים על זה
החשד: שדדו שעוני יוקרה מחנות באור עקיבא החשד: שדדו שעוני יוקרה מחנות באור עקיבא
המשטרה עצרה אתמול 3 תושבי אור עקיבא בחשד למעורבות בשוד שעוני יוקרה בעיר...

שלומי גבאי | 15.3.2020

השכלה בהקלקה – מה תוכלו ללמוד דרך האינטרנט? השכלה בהקלקה – מה תוכלו ללמוד דרך האינטרנט?
האינטרנט מציע מגוון רחב של קורסים, הדרכות ואפליקציות דרכן תוכלו להרחיב אופקים – או סתם לרכוש ידע חדש בשביל הכיף. אילו? לפניכם עולם שלם של תוכן ובקליק אחד...

מערכת פלאשנט | 15.3.2020

שילמה מיליון שקלים למאהבת כדי שתודה שבעלה בוגד שילמה מיליון שקלים למאהבת כדי שתודה שבעלה בוגד
עוקץ המיליונים: האישה תפסה את בעלה בוגד, סלחה - והחתימה אותו על התחייבות שמקרה נוסף יגרור ויתור על חלקו בוילה המפוארת שברשותם. כאן העלילה רק החלה...

מערכת פלאשנט | 15.3.2020

מעגלי מחאה - נשות חדרה מתעוררות מעגלי מחאה - נשות חדרה מתעוררות
אירוע "מתעוררות" התקיים בחדרה בשיתוף העירייה וארגוני הנשים, כחלק ממפגן סולידריות בינלאומי שנתי למחאה נגד אלימות במשפחה וכלפי נשים...

ראובן יגיל | 15.3.2020

עיריית חדרה מארגנת בר מצווה קבוצתי עיריית חדרה מארגנת בר מצווה קבוצתי
זו השנה השישית שעיריית חדרה מארגנת אירוע בר מצווה קבוצתי לעשרות נערים ונערות ממשפחות קליטה ורווחה...

ראובן יגיל | 15.3.2020


 
 האימייל האדום
בואו לבקר בדף
הפייסבוק של פלאשנט
אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים    אילנית בארי הפתיעה את בעלה ירון בקרב סכינים
אבי בניהו חגג 60 בברלה מיוזיק קלאב    אבי בניהו חגג 60 בברלה מיוזיק קלאב
אלון גל משחק באש    אלון גל משחק באש
אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים    אופיר אוחנה חוגג בענק עם קרב סכינים

© כל הזכויות שמורות לפלאשנט            אודות האתר | כתבו לנו | תנאי שימוש | פרסמו אצלנו |